Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
26. 5. 2015,
12.17

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 26. 5. 2015, 12.17

8 let, 8 mesecev

Država z rokom trajanja ali za nedoločen čas?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Z nezastopanjem mladih oziroma precejšnjega dela prebivalstva nastaja v slovenski družbi nepopravljiva škoda, je ob predstavitvi projekta Naslednja generacija povedal Davor Hafnar.

Skoraj polovica zaposlitev prekarnih, 434 praznih državnih stanovanj, 430 evrov pokojnine … Njihov moto je Bodimo faktor, pogled na njihovo spletno stran pa glede trenutnega stanja v državi razkrije presenetljive številke:

- 40 odstotkov znaša delež prekarnih delavcev; - 434 praznih stanovanj je v lasti države; - 430 evrov je ocenjena mesečna višina pokojnine, ki si jo trenutno lahko obeta samostojni podjetnik z minimalnimi prispevki; - 30 let je star povprečni Slovenec, ko se končno odseli od staršev.

"Prekarnost je končno prišla v javno debato, kar je pozitivno. Pomembno je, da se ugotovi, ali bi ljudje, ki delajo v negotovih, prekarnih oblikah zaposlitve, kot so avtorske pogodbe, S. P.-ji ali študentsko delo, te oblike izbrali sami, ali pa bi, če bi imeli priložnost, raje delali v rednih oblikah zaposlitve. Če to drži, morajo imeti do tega tudi pravico," je prepričana trojica.

Ustava zapoveduje pravico do primernega stanovanja Podobno ugotavljajo za področje stanovanj. "Čeprav je v ustavi primerno stanovanje zapisano kot nekaj, za kar se bo država zavzemala, je za določen segment mladih ljudi popolnoma nepredstavljivo in nedosegljivo. Če dobijo kredit in z njim stanovanje, pa to pomeni finančno obremenitev za najmanj 20 ali 30 let. Streha nad glavo mora biti osnova za normalno funkcioniranje mladega človeka, če sploh želi biti samostojen," so prepričani nosilci projekta.

Tretja ključna stvar so pokojnine, s katerimi se mladi načeloma ne ukvarjajo, a bi se morali, pravijo. Socialna država mora obsegati vse in biti v interesu vseh. "Ta država ni bila ustanovljena le za eno generacijo, ampak je bila verjetno ustanovljena za nedoločen čas. Preprosto ne more zdržati stanje, kjer smo razdelili stanovanja, službe, če hočete tudi pokojnine, določenemu delu ljudi, zdaj pa te stvari držimo nedostopne ljudem, ki šele vstopajo na trg, v odraslost in ki še morajo v življenju nekaj ustvariti," je povedal Hafnar.

O temeljnih problemih le ob kavici in med kolegi "Če želimo ohraniti socialno državo, tega, paradoksalno, ne moremo početi na način, da še naprej izključujemo dele populacije. Prav nasprotno, morali bi jih vključiti, saj bi prav to bilo poroštvo za njen obstoj za vse državljane," je namen projekta povzel Blaž Kosovel.

"Mlajšo generacijo bi radi nagovorili, naj se o prej omenjenih temeljnih problemih ne pogovarjajo zgolj na kavi, na ulici, med kolegi, pač pa želimo, da se nam prek spletne strani in družbenih medijev oglasijo. Verjamemo, da ljudi, ki se strinjamo z našimi osnovnimi izhodišči, ni malo. S skupnimi močmi lahko oblikujemo platformo, odskočno desko, in da končno postanemo faktor, enakovreden sogovornik znotraj sistema. Tega bi radi pripeljali do točke, da bo postal vzdržen za vse državljane," pa je dodala Maja Kalan.

Ne spreglejte