Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
27. 7. 2010,
11.05

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 27. 7. 2010, 11.05

8 let, 8 mesecev

Dodatno usposabljanje voznikov začetnikov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
S 13. avgustom bo obvezno dodatno usposabljanje kandidatov za voznike motornih vozil kategorij A2, A in B, so sporočili z ministrstva za notranje zadeve (MNZ).

Cilj je zmanjšati število prometnih nesreč, v kateri so udeleženi neizkušeni vozniki. "Z dodatnim usposabljanjem želimo voznikom začetnikom omogočiti, da spoznajo lastno vožnjo, svoje sposobnosti in druge značilnosti vožnje ter se seznanijo s posledicami in najpogostejšimi razlogi prometnih nesreč," so zapisali na MNZ.

Najprej začasno dovoljenje Dodatno usposabljanje se bo zahtevalo za vse tiste, ki bodo izpit opravljali po 13. avgustu, medtem ko tisti, ki ga bodo opravili do 12. avgusta, dodatnega usposabljanja ne bodo opravljali. "Odločba bo začela veljati 13. avgusta, prvi vozniki pa bodo to usposabljanje opravljali verjetno pol leta pozneje, saj morajo imeti že nekaj izkušenj, če želijo opravljati dodatna usposabljanja. Voznik začetnik bo dobil začasno vozniško dovoljenje, ko bo opravil tečaj varne vožnje, pa bo dobil potrdilo, s katerim si bo uredil vozniško dovoljenje," je povedal inštruktor varne vožnje Branko Küzmič.

Vozniku začetniku se bo vozniško dovoljenje, kot to velja že zdaj, tudi od 13. avgusta 2010 dalje izdajalo z omejenim časom veljavnosti, to je do 21. leta starosti oziroma za čas dveh let. Po tem času bo voznik začetnik vozniško dovoljenje z veljavnostjo do 80. leta starosti pridobil le, če bo opravil program dodatnega usposabljanja (razen, če je veljavnost vozniškega dovoljenja omejena zaradi zdravstvenih razlogov), pravijo na MNZ.

Program usposabljanja obsega vožnjo odličnosti, ki vsebuje pogovor, samostojno vožnjo, analizo in oceno njegove vožnje ter razpravo, pri kateri se voznik opredeli do ravnanj in kritičnih razmer. "To ni nič drugega kot komentirana vožnja, ko se inštruktor pelje zraven in sprašuje kandidata, kaj je opazil. To bi morali v avtošolah opravljati že zdaj," je prepričan Küzmič.

Predpisan vrstni red Program dodatnega usposabljanja se mora voznik začetnik udeležiti v predpisanem zaporedju. Vožnjo odličnosti mora opraviti po najmanj dveh mesecih od izdaje vozniškega dovoljenja, temu pa najmanj po dveh mesecih od udeležbe na vožnji odličnosti sledi enodnevna vadba varne vožnje, ki vsebuje praktični del in razpravo o izkušnjah udeležencev, možnih odzivih …

Vključno z vadbo bodo pripravili tudi skupinsko delavnico o varnosti cestnega prometa in psihosocialnih odnosih med udeleženci v prometu. Vožnjo odličnosti izvajajo avtošole, vadbo varne vožnje in skupinske delavnice pa organizacije, ki jih bo pooblastil MNZ.

"Težava je tudi, ker imamo trenutno v Sloveniji le en poligon, kjer je mogoče opravljati tečaj varne vožnje, in sicer na Vranskem. Jeseni pa bodo podobna poligona odprli še v Logatcu in Celju," opozarja Küzmič.

Ne spreglejte