Nedelja, 8. 9. 2013, 18.15
8 let, 8 mesecev
Danes v Danes: Ko gre za okolje, smo Slovenci še vedno brezbrižni
Po petkovi likvidaciji dveh bank in državnem poroštvu v vrednosti milijarde evrov na dan prihaja vse več podrobnosti. Med drugim tudi to, da bodo svoje depozite v obeh bankah dobili nazaj tudi lastniki in vodilni v bankah. Tako imenovane povezane osebe Probanke so imele konec junija za več kot 3 milijone evrov vlog. Če so z likvidacijjo banke zaščiteni tudi najbogatejši komitenti, pa se vse več običajnih ljudi sprašuje, ali sploh še lahko zaupajo slovenskim bankam.
Glede na pomirjujoče tone vseh ekonomistov in politikov jutri torej ni pričakovati večjega dvigovanja depozitov slovenskih varčevalcev. V to je prepričan tudi psihiater Jožef Magdič. Opeharjeni oziroma prevarani slovenski varčevalci so, kot je videti, že vsega navajeni.
Toda četudi smo miroljubni, kot pravi psihiater, vsak posameznik poskuša vzeti usodo v svoje roke. Zaradi vse višjih cen življenjskih dobrin se ljudje, predvsem na vzhodu države, znajdejo tako, da se odpravijo v Avstrijo po nakupih in celo po gorivo.
Slovenci smo, ko gre za okolje, očitno še vedno brezbrižni. Ne vsi, seveda, a med nami so ljudje, ki so sposobni v reko potisniti cel avtomobil, ko ga več ne potrebujejo. Tudi to so namreč iz Krke ta konec tedna potegnili potapljači. Med čiščenjem reke so našli marsikaj, kar v reko nikakor ne spada.
Posamezniki, ki v reke mečejo, kar jim pač pride pod roke, se očitno ne zavedajo, kakšna dobrina je voda. Njeno dragocenost pa so na drugi strani prepoznale korporacije, ki na račun vode kujejo ogromne dobičke.
V oddaji Danes tudi o najbolj krvavi bitki za vodo, ki se bije v Afriki, v sudanski pokrajini Darfur. Tja bo še ta mesec ponovno odpotoval svetovni popotnik in aktivist Tomo Križnar. Prepričan je, da pohlep po prevzemu vodnih virov vodi v vojno. Zato je Križnar tudi velik zagovornik tega, da morajo vodni viri v Sloveniji ostati v javni lasti.