Sreda, 18. 9. 2013, 14.59
9 let
Biološka zdravila: drag način "čudežnega" zdravljenja

Poimenovanje biološka zdravila se nanaša na izvor zdravilne učinkovine, ta izhaja iz živih organizmov. Gre torej za najstarejša znana zdravila. Uživanje bioloških zdravil je enako ali malo bolj kompleksno kot zdravljenje z vsakim drugim zdravilom, pojasnjuje specialistka interne medicine in hematologije Nataša Fikfak. Bolnik mora biti opozorjen na pomen rednega prejemanja zdravila in na to, da je ob morebitnih stranskih učinkih potreben takojšen obisk pri zdravniku.
Nekatera zdravila so nujno predpisana
Ob postavitvi diagnoze se sledi mednarodnim in lokalnim smernicam zdravljenja neke bolezni z zaporedjem uporabe zdravil. Na področju onkološkega zdravljenja so nekatera zdravila nujno predpisana, na področju revmatologije pa je na primer določen vrstni red uporabljenih zdravil: če se začetno zdravljenje z določenim zdravilom izkaže za neučinkovito, sledi drugo zdravilo in nato običajno biološko.
V Sloveniji imamo na področju revmatologije nacionalni register uporabe bioloških zdravil in vpis bolnika v register s potrebnimi podatki o bolezni omogoča odločanje o uporabi naslednjega zdravila glede na učinkovitost prejšnjega in bolnikove značilnosti, pojasnjuje Fikfakova.
Zakaj je zdravljenje tako drago?
Tradicionalna biološka zdravila so v največji meri posledica bolj ali manj naključnih odkritij, medtem ko so moderna rezultat racionalnega načrtovanja, ki temelji na poznavanju molekularnih procesov, in sodelujejo pri razvoju bolezenskih stanj.
Cene mesečnega zdravljenja z biološkimi zdravili lahko dosegajo več tisoč evrov, kar je v primerjavi s klasičnimi sinteznimi zdravili zelo veliko. K visoki ceni prispevajo vse faze v razvoju, laboratorijske raziskave, klinična preskušanja in proizvodni postopki. Celoten proces tako traja vsaj od pet do deset let, stroški znašajo več sto milijonov evrov, v zadnjih letih jih ocenjujejo celo na od 800 milijonov do milijarde.
Zaradi občutljivosti zdravil je potreben stalen nadzor, zagotovljeni morajo biti ustrezni pogoji shranjevanja pri temperaturi od dveh do osmih stopinj Celzija, ne smejo biti zmrznjena, ne smejo se stresati, je povedal Gašper Marc iz farmacevtske skupine Roche.
Bolezen umirjena, bolečine zmanjšane
Bolnik s hudo obliko revme in predsednik revmatološkega društva Andrej Gregorič se z boleznijo spopada že od trinajstega leta. Preizkusil je že številna zdravljenja – injekcije soli zlata, kortikosteroide, aspirin, lekadol, nesteroidne antirevmatike –, vse do leta 2010 pa se je zdravil s klasičnimi antirevmatiki in občasnimi injekcijam v prizadeti sklep.
Po odločitvi za zdravljenje z biološkimi zdravili se je bolezen začela umirjati, bolečine so se zmanjšale na minimum. In kot pravi Gregorič, so vsakdanje aktivnosti, kot so umivanje las, britje in oblačenje, zdaj lažje izvedljive. Vendar pa dodaja negativno plat: zaradi zdravljenja z biološkimi zdravili je njegov imunski sistem oslabljen, zato mora biti pozoren na vsako spremembo.