Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Aleksander Kolednik

Sreda,
9. 1. 2013,
15.03

Osveženo pred

9 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 9. 1. 2013, 15.03

9 let, 1 mesec

Bi se moral Praprotnik izločiti iz priprave poročila o premoženju prvakov strank?

Aleksander Kolednik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Če obstaja videz pristranskosti in se član ne izloči, s tem še ni kršil predpisa, lahko pa s tem bolj kot kaj drugega sam škodi delu komisije, meni pravnik Jurij Toplak.

Pri pripravi poročila o nadzoru nad premoženjskim stanjem predsednikov parlamentarnih strank je sodeloval tudi podpredsednik komisije za preprečevanje korupcije Rok Praprotnik, ki je pred zaposlitvijo na KPK opravljal delo novinarja, pri čemer je večkrat kritično poročal o ravnanjih predsednika SDS Janeza Janše.

Na Planet siol.net smo zato poklicali pravnika Rajka Pirnata in Jurija Toplaka ter ju povprašali, ali se bi moral Praprotnik iz postopka priprave poročila izločiti.

Pirnat: Zgolj kritično pisanje ni razlog za izločitev

Pirnat nam je pojasnil, da je lahko problem, če je Praprotnik pisal natančno o teh zadevah, ki se pojavljajo v poročilu KPK. »Ne vem, ali je Janša kot udeleženec postopka predlagal njegovo izločitev. Samo dejstvo da je bil Praprotnik novinar, ki je sicer kritično pisal o ravnanju javnih uslužbencev, lahko tudi o Janši, ni razlog za izločitev, lahko pa je razlog za izločitev, da je o katerem od dejanj, ki so obravnavana, že prej pisal in javno izrekal mnenje in stališče,« je poudaril Pirnat.

To bi po njegovem namreč pomenilo, da ima Praprotnik že v naprej izdelano mnenje o zadevi. »Če je samo pisal o dejstvih še ne, če pa je kakšno mnenje ali kvalifikacijo povedal, pa bi lahko bil problem. To bi bilo potrebno ugotoviti za posamezen primer,« je sklenil Pirnat.

Toplak: Član KPK v takšnem primeru sam oceni, ali bo lahko delo opravil nepristransko

»Situacije, kjer se mora član KPK izločiti, ureja 20. člen poslovnika KPK, po katerem član senata komisije ne sme sodelovati pri odločanju ali obravnavi zadeve, v kateri obstajajo okoliščine, v katerih zasebni interes, kot je opredeljen z zakonom o integriteti, člana senata komisije vpliva oziroma vzbuja videz, da vpliva ali bi lahko vplival na njegovo nepristranskost in objektivnost pri opravljanju javnih nalog in izvajanju uradnih postopkov,« pa je poudaril Toplak.

Če je oseba, preden je postala član komisije, bila izjemno kritična do nekoga (v tem primeru do Janeza Janše), to po njegovem še ni razlog, da bi se morala izločiti iz odločanja pri zadevah, ki obravnavajo osebo, do katere je bila kritična.

Dodal je še: »Član komisije v takšnem primeru sam oceni, ali bo lahko svoje delo opravil nepristransko in če meni, da ne more, bi se moral izločiti. Če obstaja videz pristranskosti in se član ne izloči, s tem še ni kršil predpisa, lahko pa s tem bolj kot kaj drugega sam škodi delu komisije, saj bo poročilo ali mnenje komisije javnost ocenjevala tudi s tega vidika, da se nekdo ni izločil, pa so morda obstajali razlogi, da bi se moral. A če obstaja videz pristranskosti še ne pomeni, da je član komisije pristransko tudi ravnal.«

Praprotnik svoje odločitve še ni komentiral

Za komentar, zakaj se ni izločil iz postopka priprave poročila, smo prosili tudi Praprotnika, vendar so nam na protikorupcijski komisiji pojasnili, da nam bodo njegov odgovor poslali šele v četrtek.

Ko ga je predsednik republike Danilo Türk leta 2010 imenoval za podpredsednika Komisije za preprečevanje korupcije, je Rok Praprotnik ocenil, da mu je predsednik republike z imenovanjem izkazal veliko čast in hkrati naložil veliko odgovornost, ob tem pa je izrazil še prepričanje, da bo komisija s svojim delom upravičila Türkovo zaupanje.

Zbrali smo tudi nekaj citatov iz Praprotnikovih novinarskih člankov, ki jih lahko preberete v nadaljevanju.

Ne spreglejte