Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
29. 9. 2015,
20.10

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

begunci migranti

Torek, 29. 9. 2015, 20.10

8 let, 7 mesecev

Begunska kriza: Slovenija ima tudi načrt C

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Člani parlamentarnih odborov so se na skupni nujni seji seznanili z dogajanjem v zvezi z begunsko krizo v Sloveniji. Notranja ministrica je pojasnila, da so razmere v Sloveniji trenutno obvladljive.

Notranja ministrica Vesna Gjörköš Žnidar je na seji pojasnila, da so v zvezi z begunsko krizo razmere v Sloveniji trenutno obvladljive in da policija ustrezno varuje meje. Zagotovila je, da so slovenske oblasti pozorne na dogajanje v regiji oz. na morebitno preusmeritev begunskega toka proti Sloveniji.

Madžarska ne bo sprejemala enostranskih ukrepov Ministrica je poslance tudi seznanila z nedavnim zapletom z Madžarsko, ki je na meji s Slovenijo prejšnji teden postavila ograjo iz bodeče žice in jo nato umaknila. Dodala je, da ji je madžarski kolega Sandor Pinter zagotovil, da Madžarska v prihodnje ne bo sprejemala enostranskih ukrepov, temveč bo obveščala Slovenijo. Povedala je še, da je Slovenija v petek za 20 dni podaljšala nadzor meje z Madžarsko.

Državna sekretarka na zunanjem ministrstvu Dragoljuba Benčina je predstavila zunanjepolitični vidik begunske krize ter nadaljnje korake EU pri reševanju begunske krize.

Schengenski sistem je odpovedal Več poslancev je v razpravi opozorilo, da je v begunski krizi odpovedal schengenski sistem, ker države ne spoštujejo pravil. "Če se meje ne bodo okrepile navzven, če se schengna ne bo izvajalo dosledno in v celoti, se bodo gradile meje znotraj Evrope," je poudaril Branko Grims (SDS).

Gjörköš Žnidarjeva se je strinjala s poslanci, da mora solidarnost med članicami unije vključevati spoštovanje pravil.

Slovenija pripravlja kapacitete za morebiten prihod do 10.000 oseb Na vprašanja o pripravah na drugi val beguncev in migrantov je notranja ministrica pojasnila, da Slovenija pripravlja kapacitete za morebiten prihod do 10.000 oseb. Številčni obseg in poti migracij je sicer po besedah ministrice težko napovedati, zato se država pripravlja na več scenarijev.

Državni sekretar na notranjem ministrstvu Boštjan Šefic pa je glede priprav na nov begunski val povedal, da je po najnovejših podatkih za morebiten prihod prebežnikov pripravljenih 7300 postelj, kar je še pod ciljem.

Pripravljeni tudi na varianto C Država ima po njegovih besedah pripravljeno tudi t.i. varianto C za primer, ko bo število beguncev in migrantov preseglo 10.000. Ta stopnja krize bo po njegovih besedah že vplivala na normalno delo in življenje v državi. Za primer 4. stopnje krize, ko bi večje število beguncev in migrantov moralo ostati v Sloveniji, pa še delajo analize in preučujejo ustrezne objekte.

Na vprašanje Janje Sluga (SMC), kje so nameščeni tisti, ki so v Sloveniji zaprosili za azil, je Šefic pojasnil, da je do danes to storilo 32 ljudi, vsi pa so v azilnem domu.

Ne spreglejte