Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
15. 11. 2010,
12.08

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 15. 11. 2010, 12.08

8 let, 8 mesecev

Argumenti o ukinitvi policijskih uprav ne vzdržijo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Pred policijsko upravo Slovenj Gradec gorijo svečke, ki so jih ob 9. uri v znak protesta zaradi načrtovane združitve slovenjgraške policijske uprave s celjsko prižgali zaposleni s Koroške.

Danes so namreč vodje služb na PU Slovenj Gradec vabljeni h kolegom v Celje, kjer naj bi jim predstavili načrt premestitve oziroma združitve. "To je dejansko začetek konca naše policijske uprave, saj je Janko Goršek že izjavil, da je za ta projekt dobil zeleno luč," je prepričan območni predstavnik Sindikata policistov Slovenije (SPS) za Koroško Janez Otorepec, svečke pa naj bi bile v "opomin norosti". Otorepec: Gre za politični projekt Otorepec je prepričan, da gre pri ukinjanju izključno za politični projekt, "kar izhaja iz gradiva delovne skupine, kjer je omenjenih osem pokrajin, če pa bo pokrajin samo šest, se obeta ukinjanje tudi PU v Novi Gorici in Murski Soboti."

Z združitvijo se ne strinjajo niti na krški policijski upravi, saj bo ob 12. uri na to temo v organizaciji Sindikata policistov Slovenije okrogla miza v Brežicah, podobna okrogla miza z vsemi območnimi župani in drugimi interesnimi skupina se v sredo obeta tudi v Slovenj Gradcu. "Nasprotujemo načinu prerazporeditve, saj ocenjujemo, da se bo poslabšala socialna slika zaposlenih," pravi Zoran Petrovič, predsednik SPS, ki je ogorčen tudi zaradi dejstva, da so policisti o načrtovanih združitvah – PU Slovenj Gradec naj bi se pridružila PU Celje, PU Krško bi sodila pod PU Novo mesto, PU Postojna pa bila del PU Ljubljana in del PU Koper ̶ izvedeli iz medijev. "Projekt je bil sprejet že februarja 2009, sindikati pa smo o tem izvedeli iz medijev 20. oktobra letos," pravi Otorepec.

Dodatnih 600 tisoč evrov na leto samo za slovenjgraške policiste Ne vidijo pametnih argumentov za takšno reorganizacijo, sploh ker s terena prihajajo pritožbe o pomanjkanju denarja, združevanje pa bi po Petrovičevem mnenju terjalo nove stroške, saj v Celju nimajo niti ene razpoložljive pisarne, kar pomeni, da bi morali najeti nove prostore za več kot sto zaposlenih na Koroškem. "Niti en njihov strokovni argument ne vzdrži. Kar zadeva recimo varčevanja, bi združitev PU Slovenj Gradec s PU Celje samo v enem letu zahteval dodatnih 600 tisoč evrov samo za najem prostorov in potne stroške. Poleg tega pozabljajo, da ima PU Slovenj Gradec najvišjo stopnjo raziskanosti, ki je 75-odstotna, kar je 30 odstotkov več kot na drugih upravah," je prepričan Otorepec, ki opozarja tudi, da se lahko "sesuje" tudi karierni sistem. "Po mnenju odgovornih naši policijski šefi nimajo kaj početi in jih je treba spraviti spet nazaj na teren, a to je nemogoče," dodaja.

Centralizirana varnostna politika Opozarja še, da je vodstvo policije spregledalo socialni vidik in pa lokalni pomen, kaj pomeni ukinjanje policije v določenih regijah. "Policija bi bila s tem odrezana od lokalnega okolja, varnostno politiko pa se ne bi več vodilo regionalno, temveč centralizirano," pravi Petrovič in dodaja, da je sicer reorganizacija pravica delodajalca, da optimalno organizira delovni proces, "a ta naj bi se zgodil z mehkimi prehodi, kot so denimo upokojitve, in naj bi bil neboleč." Zaradi prerazporeditve delavcem sicer ne grozi izguba službe, a Petrovič še enkrat poudarja, da bi nastali stroški, ki si jih ne bi smeli privoščiti. Odgovor ministrstva za notranje zadeve oziroma generalne policijske uprave še čakamo.

Ne spreglejte