Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
1. 8. 2012,
17.17

Osveženo pred

7 let, 12 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Sreda, 1. 8. 2012, 17.17

7 let, 12 mesecev

Alojz Uran ostaja v bolnišnici

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2
Upokojeni ljubljanski nadškof Alojz Uran, ki so ga zaradi poslabšanja zdravstvenega stanja v ponedeljek sprejeli v bolnišnico, do nadaljnjega ostaja v UKC Ljubljana.

Kot je zapisano na spletni strani Slovenske škofovske konference (SŠK), je bilo zdravstveno stanje nadškofa Urana že leta 2009 šibkejše, zato je bil tedaj hospitaliziran, nato pa je papež Benedikt XVI. sprejel njegovo odpoved službe vodenja ljubljanske nadškofije. Nadškof Uran je takrat v posebnem pismu pojasnil odpoved z željo, da ljubljanska nadškofija ne bi trpela zaradi njegovega slabega zdravja.

Na vernike se obračata s prošnjo, da molijo za potrebe Cerkve na Slovenskem Ljubljanski nadškof dr. Anton Stres je nadškofa Urana v bolnišnici sicer obiskal v ponedeljek. Oba se na vernike obračata s prošnjo, da molijo za potrebe Cerkve na Slovenskem, še piše na spletni strani SŠK.

Uran je bil v zadnjem obdobju v središču pozornosti zaradi navodila Vatikana, da mora začasno zapustiti Slovenijo. Informacijo o dekretu Kongregacije za škofe v Rimu je v nedeljskih Oznanilih župnije Sv. Jakob ob Savi 22. julija objavil tamkajšnji župnik Vlado Bizant, ki je tudi Uranov sorodnik.

Uranovi podporniki menijo, da je nekdanji nadškof žrtveno jagnje Stres in Uran sta informacijo potrdila 25. julija, generalni tajnik Slovenske škofovske konference Andrej Saje pa je tega dne v oddaji Odmevi na TV Slovenija povedal, da je vzrok za umik Urana domnevno očetovstvo in da se Uran seli v Trst. Uranovi podporniki med drugim menijo, da je nekdanji nadškof žrtveno jagnje in da gre za konstrukt nekaterih v vrhu Cerkve, ki jih moti Uranova priljubljenost.

Ljubljanski nadškof Anton Stres se je v pogovoru za tednik Družina, ki bo izšel 5. avgusta, kritično odzval na navedbe v medijih, da gre za "izgon" upokojenega nadškofa. "Ta beseda, ki je izšla celo iz cerkvenih krogov, močno zavaja in je v največji meri kriva za nelagodje in ogorčenje nekaterih vernikov. Tisti, ki so jo prvi uporabili in lansirali, so krivi za nastali razdor in povsem neutemeljen gnev, ki ga je ta beseda povzročila," je za Družino dejal Stres. Po njegovih besedah je žalostno, da sta morala "ugleden strokovnjak našega ustavnega prava in varuhinja človekovih pravic stvari postavljati na pravo mesto".

Stres: Vodstvo Cerkve ima pravico, da iz takega ali drugačnega razloga določi kraj bivanja Vodstvo Cerkve ima namreč pravico, da kateremu duhovniku – pa tudi škofu – iz takega ali drugačnega razloga določi kraj bivanja, je pojasnil Stres. Dodal je, da gre v primeru nadškofa Urana samo za to, da se začasno umakne, dokler se ne poležejo in razčistijo govorice na njegov račun. Namen je bila "zaščita njegovega dobrega imena in preprečitev pohujšanja v Cerkvi".

Govorjenje o "izgonu" v tem primeru je tako po nadškofovih besedah povsem neprimerno in zavajajoče, od uporabe tega izraza sta se z nadškofom Uranom v skupni izjavi tudi distancirala.

Ne spreglejte