Gostinec je želel v svojem lokalu brezplačno ponuditi cigareto in to tudi oglaševati. To je v nasprotju z zakonom, trdijo na tržnem inšpektoratu.
Če so bili gostje čevapdžinice Harambaša v Ljubljani pred leti, seveda še pred protikadilskim zakonom, prijetno presenečeni, ko so na pladenjčku poleg prave turške kave iz bakrene džezve dobili še pristno bosansko cigareto znamke Drina, to gostincu, ki se je na nas obrnil z vprašanjem, ali lahko svojim gostom lokala brezplačno ponudi cigareto, prepoveduje zakon. Še manj lahko to svojo namero oglašuje.
Prepovedano ponujanje cigaret na javnih mestih
Področje oglaševanja tobaka in tobačnih izdelkov ureja zakon o omejevanju uporabe tobačnih izdelkov, ki v 10. členu prepoveduje vsako sponzoriranje dogodka, dejavnosti ali posameznika ter kakršnokoli neposredno in posredno oglaševanje in promocijo tobaka in tobačnih izdelkov, vključno prek storitev informacijske družbe. "Za posredno oglaševanje se šteje prikazovanje logotipov in drugih znakov za označevanje tobaka in tobačnih izdelkov na predmetih, ki po tem zakonu niso tobačni izdelki," je zapisala glavna tržna inšpektorica Andrejka Grlič. Za posredno oglaševanje se šteje tudi brezplačno ponujanje tobačnih izdelkov na javnih mestih oziroma prostorih, je še dodala.
Oglaševanje le na priboru za kajenje
Skratka, vsakršno brezplačno ponujanje cigaret in oglaševanje te "akcije" je prepovedano. "Oglaševanje tobaka in tobačnih izdelkov je dovoljeno le v obliki in podobi zaščitene blagovne znamke na priboru za kajenje, v in na poslovnih prostorih gospodarskih družb, ki se ukvarjajo s proizvodnjo, distribucijo in prodajo tobačnih izdelkov na debelo v skupni površini do 7 kvadratnih metrov in na zunanjih in notranjih izveskih prodajaln tobačnih izdelkov v izmeri do 7 m2," je bila natančna inšpektorica. Oglaševanje tobačnih izdelkov je dovoljeno le v obliki znaka, ki je zaščiten in ki ne omenja in ne prikazuje tobačnega izdelka, njegove embalaže ali njegove uporabe.
No, dobra volja gostinca oziroma poskus, da bi razveselil obiskovalce svojega lokala z brezplačno cigareto, je tako splaval po vodi. In to kljub temu, da bi si podarjeni cigaret tako ali tako prižgali zunaj lokala, saj velja v Sloveniji zdaj že povsem uveljavljena prepoved kajenja v zaprtih prostorih. Ne dvomim pa, da bo kmalu, po vzoru mesta New York, padla ideja, da se ne sme kaditi niti na prostem.