Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
20. 10. 2010,
9.49

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 20. 10. 2010, 9.49

8 let, 8 mesecev

Zakaj ženske torbice da, moški nahrbtniki pa ne?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Statistično me ob vsakem tretjem obisku varnostnik v ELeclercu na Rudniku pocuka za rokav in od mene zahteva, da pri njem pustim svoj nahrbtnik, se je po telefonu pridušal Ljubljančan.

Ker mu nahrbtnik služi podobno kot ženska torbica, torej ima v njem shranjeno denarnico, ključe avtomobila in stanovanja, mobilni telefon in kar je še drobnih vsakdanjih predmetov, ga ravnanje varnostnikov pošteno moti. Sploh, poudarja, ker v tej trgovini nimajo predalnikov, kamor bi lahko zaklenil svoje osebne predmete, temveč njegov nahrbtnik "varnostnik spravi pod pult, ne da bi mi dal kakršno koli potrdilo, da sem ga tam tudi dejansko pustil". In še: "Ni moja težava, če se v trgovini ne znajo drugače organizirati, kot da morijo kupce. To je stvar trgovine, naj pa priskrbijo več kamer!" Lahko pa bi po vzoru sosedov Italijanov predmete, ki jih prinesete s sabo, pred vhodom v trgovino vakuumsko zapakirali s PVC-folijo.

ELeclerc: In kaj bo, če ne odgovorimo? Ker trgovsko središče dnevno obišče na tisoče ljudi, je vprašanje tudi, kako si varnostnik zapomni, kateri nahrbtnik oziroma torba je od določenega kupca. Mimogrede bi se namreč lahko pojavila zmešnjava.

Z vsemi temi vprašanji smo se seveda obrnili na Leclerc, a več kot "kaj se bo zgodilo, če ne bomo odgovorili" od njih nismo dobili. Bolj kooperativne so se izkazali v Mercatorju in Sparu. "Vsi megamarketi Interspar in nekaj trgovin Spar imajo pred vhodom v trgovino omarice, ki se zaklenejo. V njih lahko kupci pustijo s seboj prineseno prtljago. Za ključ omarice je treba plačati kavcijo 5 evrov," je zapisala piarovka Pika Breskvar iz Spara Slovenije.

V Mercatorju ne "težijo" V vseh Mercatorjevih trgovinah ni možnosti, da bi predmete shranjevali v posebnih omaricah. "Kupci lahko načeloma v trgovino prinesejo tako osebne predmete kot drugod kupljene izdelke, zavedamo se namreč, da so kupci glede tega občutljivi in poskušamo varnost zagotoviti s sodobnimi varnostnimi sistemi," pojasni Tanja Durin iz sektorja za odnose z javnostmi pri Mercatorju. Če pa ima kupec pri sebi izdelek, ki bi lahko sprožil varnostni alarm, mu varnostnik svetuje, naj mu ga preda v hrambo ali ga pusti pri pultu za informacije, preden gre v trgovino. "Lahko pa tudi dezaktivira izdelke ali pozneje preveri, da je vse v redu," je še zapisala Durinova. A so takšni primeri glede na 10 milijonov kupcev, ki mesečno obiščejo Mercatorjeve trgovine v Sloveniji, redki, še dodaja.

ZPS: Shranjevanje ni predpisano "Shranjevanje stvari, ki jih kupci prinesejo s seboj v trgovino, ni nikjer predpisano, temveč je od poslovne prakse posamezne trgovine odvisno, kako bo ravnala v takem primeru. Ali bo torej organizirala sistem hranjenja stvari, ki jih potrošniki prinesejo v trgovino," pravijo na Zvezi potrošnikov Slovenije. Če je sistem shranjevanja organiziran, pa se uporabljajo določbe o shranjevalni pogodbi iz obligacijskega zakonika. "Po naših izkušnjah," še dodajajo na zvezi, "je najbolje v takem primeru na vodstvo podjetja nasloviti predlog po boljši ureditvi konkretnih situacij. Podjetja se ponavadi na take predloge svojih kupcev pozitivno odzovejo."

Na novinarska vprašanja pri Leclercu niso hoteli odgovarjati, mogoče pa bodo bolj odzivni na predloge svojih kupcev.

Ne spreglejte