Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gašper Lubej

Četrtek,
24. 11. 2011,
9.42

Osveženo pred

9 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 24. 11. 2011, 9.42

9 let, 1 mesec

Zakaj Karl ne bo volil Jelinčiča in komu bo Zmago natikal lisice?

Gašper Lubej

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Zmago Jelinčič nam je razkril, da je potiho podpiral arbitražni sporazum, Karl Erjavec pa je končno razložil, kam je izginil Mladi DeSUS.

Zmago Jelinčič nam je razkril, da je potihoma podpiral arbitražni sporazum, Karl Erjavec pa je končno razložil, kam je izginil Mladi DeSUS.

To je bilo soočenje. Karl Erjavec in Zmago Jelinčič nista protestirala, ko smo ju označili za populista. Predsednika SNS in DeSUS sta zagotovilo, da intervju ni dolgočasen. Padale so hvalnice in kritike.

Zmago Jelinčič ni dovolil, da tudi v tem pogovoru ne bi presenetil. Izvedeli smo, da je ves čas podpiral arbitražni sporazum, a da tega zaradi Hrvatov ni hotel povedati na glas. Karl Erjavec se ni dal. Njegovo prejemanje nadomestila plače je čisto kot solza.

Karl je pojasnil, da vlade ni vodil Borut, ampak Katarina in Gregor. Zmago pa je zanikal, da bi bil najboljši trgovec v parlamentu, saj je vendar Katarina dejala, da z SNS ni sodelovanja.

Karl je zaznal to, kar se je že dolgo govorilo. Da ima Zmago rad kulturo tako zelo, da bi bil minister. Zmago pa ni mogel mimo tega, da DeSUS skrbi samo za upokojence in da glasuje za vlado tudi takrat, ko že razpade.

Gospod Jelinčič, gospod Erjavec, dobrodošla v soočenju Planeta Siol.net. Vidva sta velika politična konkurenta, populista, spretna retorika, zagovornika partizanstva. Katera od vajinih strank bo tokrat uspešnejša? Gospod Jelinčič, vam kaže slabše.

Zmago Jelinčič To ni nič hudega. Dejstvo je, da mediji naše stranke ne objavljajo. Če pogledamo Dnevnik, nas sploh ni med ponujenimi strankami. Upam, da bodo volivci dovolj pametni, da nam bodo omogočili vstop v DZ. Katera stranka bo malo pred drugo, pa me ne zanima.

Karl Erjavec Stranka DeSUS bo gotovo še naprej v parlamentu in še naprej bomo zastopali interese upokojencev. Upam, da bo tudi Zmago prišel v parlament. Glede na javnomnenjske ankete je zelo težko oceniti njihovo točnost. Meni se zdi malce čudno, da imajo stranke, ki sploh še niso organizirane in so brez programov, tako veliko podporo v primerjavi s klasičnimi strankami, ki imamo dobre mreže in tudi program. Vendar računam, da bomo izboljšali rezultat iz leta 2008, tudi ankete v zadnjih dneh tako kažejo.

Toda rezultati anket iz leta 2008 so obema strankama dobro kazali, celo malo boljše, kot je bil končni rezultat. Zdi se, da vam letos teče voda v grlo.

Zmago Jelinčič Če ne bomo prišli v parlament, bo voda v grlo tekla Slovenkam in Slovencem ter državi, ki bo šla k hudiču. Če naše stranke, ki je vest parlamenta in celotnega slovenskega političnega prostora, ne bo v DZ, bo prišlo do dogovornega gospodarstva in do dogovorne politike. Opozicija se bo dogovarjala s koalicijo, koalicija z opozicijo. Jaz dam tebi to, ti daš meni to, tega ti ne boš odprl, jaz tega ne bom odprl. In bomo imeli "kažin". SNS še nikoli ni bila v vladi, vedno smo bili kritična ost tega prostora in če tega ne bo ...

Nekateri pa bi rekli, da ste vi najboljši trgovec v parlamentu. Vedno v opoziciji, a vedno ste od vlade imeli koristi.

Zmago Jelinčič Naj povedo, kakšne koristi smo imeli od vlade. To, da je Kresalova naredila preiskavo in da me je hotela zapreti? So to koristi? Mislim, da ne. Če je to korist, jim želim, da jih malo zaprejo in preiskujejo.

Boste razmišljali o odstopu, če bo rezultat DeSUS nižji od 7,5 odstotka iz leta 2008?

Karl Erjavec O tem ne razmišljam. Glavni cilj je, da bomo še naprej parlamentarna stranka. Predsednik stranke sem postal v času, ko je stranka nekajkrat komaj prišla v DZ, leta 2004 za dvesto glasov. Od takrat svoj položaj izboljšujemo. Na lokalnih volitvah smo na državni ravni dobili deset odstotkov.

Pravite, da bi bili zadovoljni z vstopom v DZ. Na neki novinarski konferenci ste dejali, da ste prepričani, da imate program, ki bo stranki prinesel zmago. Se vam zdi, da volivci takšne napovedi jemljejo resno?

Karl Erjavec Na volitve gremo, da zmagamo, da dosežemo čim boljši rezultat. Večkrat sem povedal, če ne bomo zmagali tokrat, bomo pa naslednjič, ker bodo ljudje vse bolj spoznavali, kakšna je nova politika, o kateri se govori.

Gospod Jelinčič, kaj pravite na ta optimizem?

Zmago Jelinčič Všeč mi je optimizem, vsake in kakršnekoli vrste. Koliko je realen, pa je drugo vprašanje.

Karl Erjavec Javnomnenjske ankete so nam zelo dobro kazale, dokler se nista pojavila gospoda Virant in Janković. V določenem obdobju smo bili celo druga najmočnejša stranka. Očitno lobiji iz ozadja ne želijo, da bi bile prave stranke močne, ker se bojijo, da bi razbile mreže. Mislim, da ima Zmago podobne težave.

Zmago Jelinčič Politični vpliv iz ozadja je v rokah druščine okrog Foruma 21. Zaradi tega prihajajo ta teden inšpektorji OVSE iz Varšave, ker so ugotovili, da v Sloveniji ni več demokratičnega medijskega prostora. Prvič po letu 1992 so nas uvrstili med nerazvite države, kot sta Kirgizija in Tadžikistan.

Stari kadri iz nekdanje Jugoslavije želijo z novimi obrazi in strankami na vsak način pridobiti oblast. V ta kontekst sodi izjava Danila Türka, da ni rečeno, da bo dal mandatarstvo tistemu, ki bo dobil največ glasov. Tukaj gre za kombinacijo Janković, Virant, Hanžek.

Malo se jim je vse skupaj "sfižilo". Hanžku s tem, da ni vložil liste v Ljubljani, Virantu pa z afero nadomestilo. Zdaj bo menda v garminu Virantov glas govoril "preračunavam". Janković pa ima bistveno več nepremičnin, kot je pripravljen priznati. Mogoče jim bo pri sestavljanju koalicije pomagala SLS, ki v zadnjem času zelo rada priskoči na pomoč.

Za vas bi bil torej najboljša izbira Janez Janša?

Zmago Jelinčič Še najboljša izbira je SNS.

Kaj pa Borut Pahor?

Zmago Jelinčič Ah, gospod Pahor je v treh letih pokazal, da je nesposoben, da ne zna in tudi njegova koalicija se je pokazala kot nesposobna. Zato mi gre prav na smeh, ko te stranke govorijo o novih obrazih, ko pa so to vendar obrazi iz SD, LDS in Zares. Samo stranke so zamenjali.

Vi ste tolkli po Pahorju, potem pa ste bili nekaj časa tiho oziroma ste ga celo branili. Zaradi skrajšanja mandata in volitev, ki so se približevale?

Zmago Jelinčič Ne. Včasih se je Pahorju ponesrečila kakšna dobra poteza.

Recimo?

Zmago Jelinčič Ponesrečil se mu je sporazum o arbitraži. Pahor ni vedel, kaj dela. Američani so jim dali na mizo sporazum, on ga je podpisal in seveda ga je pozneje ratificirala tudi hrvaška stran. V naši stranki smo to ves čas vedeli. Če bi rekli, da je ta podpis je dober, bi Hrvatje razmišljali drugače.

Za vas je ta sporazum dober?

Zmago Jelinčič Odličen je. Edini, ki je razumel, kaj pomeni ta podpis, je bil Davorin Rudolf. Ko so podpisali, je zapustil meddržavno komisijo. Sporazum namreč določa, da se bo meja začrtala v skladu z mednarodnim pravom. Edini legitimni mednarodnopravni dokument v tej zadevi pa je Karlov manifest iz 16. oktobra 1918, ki Sloveniji omogoča vzpostavitev nove stare državnosti.

Imam slab spomin? Ali niste nasprotovali arbitražnemu sporazumu?

Zmago Jelinčič Saj sem vam povedal. Če bi SNS v začetku dejala, da gre za dober dokument, bi v Zagrebu zazvonili zvonci in bi rekli, tukaj pa nekaj ne "štima". Zato je bilo treba igrati takšno vlogo. Igrati moraš na daljši rok, igrati moraš šah in razmisliti pet potez vnaprej.

DeSUS je bila v Janševi in Pahorjevi vladi. Kdo je za vas pravi predsednik vlade v tem trenutku?

Karl Erjavec Težko ocenjujem. V Janševi vladi je bilo tudi zelo težko. Ves čas smo morali zastopati svoje interese, tudi z grožnjami, da bomo odšli. Res pa je, da gospod Janša drži besedo in je spoštoval koalicijsko pogodbo, recimo glede usklajevanja pokojnin z rastjo plač.

Pri gospodu Pahorju je bila težava, da ni vodil vlade. Po mojem občutku sta jo bolj kot Borut vodila Katarina in Gregor. Koalicijski sporazum pa kar naenkrat ni več veljal, ker je Pahor rekel, da so se gospodarske in finančne razmere tako spremenile, da je samo še mrtva točka na papirju. Ker nismo imeli nobenega programa, so se stvari improvizirale, v trojčku pa so imeli ves čas spore.

Kdo je boljši, je težko ocenjevati. Treba je počakati na 4. december. Šli bomo v koalicijo s tistim, ki bo delno upošteval naš program. To je, da se ne poslabša položaj upokojencev in da ustvarimo nova delovna mesta, ker nas nobena reforma in zategovanje pasu ne bosta rešila iz krize.

Torej je za vas pravi kandidat gospod Janković, s katerim ste se dobili na kavi?

Karl Erjavec Na kavi sva se dobila, ker so nekateri mediji poročali, da bi prevzel levico, če bi Karla Erjavca umaknili z mesta predsednika DeSUS. Dejal je, da to ne drži. Ali je res ali ne, ne vem, verjetno obstaja takšen načrt glede na to, da me želijo zamenjati, odkar sem predsednik stranke. Afera o nevestnem delu v službi in poziv računskega sodišča sta bila v tej funkciji.

Zakaj na volitvah ne bi smeli obkrožiti DeSUS.

Zmago Jelinčič SNS ne bo skrbela samo za upokojence, ampak za vse državljane. Vsi morajo dobro živeti, tudi mladi, zaposleni in tudi tisti, ki ne dobijo službe, a ne tisti, ki nočejo delati. Mi se nismo umazali v nobeni vladi. Niso nas hoteli, ker jih je bilo strah, da bi jim preprečevali zadeve, ki bi jih sicer izpeljali. Poleg tega so poslanci DeSUS velikokrat glasovali tako, da so ščitili in podpirali koalicijo, čeprav niso bili več koalicijska stranka.

Recimo?

Zmago Jelinčič Kar nekaj takšnih glasovanj je bilo, to se da ugotoviti brez težav. To je nenačelno. Izgovor, da so podpirali nekaj, ker je dobro, pač ne drži, ker so podpirali tudi slabe stvari.

Zakaj ne voliti SNS?

Karl Erjavec Prav je, da tisti volivci, ki imajo radi način nastopanja SNS, to stranko podprejo. Jaz ne bi volil SNS, ker se mi zdi malce nenavadno, da stranka, ki je 20 let v političnem prostoru, ne gre nikoli v vlado. Na volitve greš, da dosežeš čim boljši rezultat, da prideš v vlado in skušaš svoj program uresničevati. A to je stvar posamezne politične opcije, da se odloča, kaj in kako.

Zmago Jelinčič Dejstvo je, da je v Evropi veliko strank, ki so ves čas v opoziciji. Nikoli nismo drveli v vlado, ker nismo želeli zgolj polniti svojih žepov. V opoziciji smo ostali zaradi nadzora oblasti. Osemdeset odstotkov slovenskih svinjarij bi ostalo pod preprogo, če ne bi bilo SNS.

Karl Erjavec Ne gre za to, da niso želeli v vlado, ampak da jih niso želeli sprejeti.

Zmago Jelinčič To sem že jaz povedal, ker so se bali.

Karl Erjavec Poznam željo Zmaga, da bi nekoč postal minister za kulturo.

To lahko zdaj razčistimo. Gospod Erjavec, povejte nam o tej ambiciji.

Karl Erjavec To se je v javnosti večkrat omenjalo, recimo takrat, ko so SNS povabili v Drnovškovo vlado, a je v zadnjem trenutku prišlo do spremenjene odločitve. Ne vem zakaj, vem pa, da ima Zmago afiniteto do kulture, ker je zelo kulturen človek.

So vam takrat ponudili premalo?

Zmago Jelinčič Ne. Jaz takrat sploh nisem kandidiral za nobeno mesto, ampak je za notranjo ministrico kandidirala Polonca Dobrajc, kar je nekaj popolnoma drugega. Poleg tega bi spomnil na zadnje volitve, ko je Katarina Kresal dejala, da samo z SNS ne bi sodelovala. Tu gre za zgodovinski spomin, ki pri slovenskih politikih zelo peša.

Trije razlogi, zaradi katerih bi morali voliti SNS.

Zmago Jelinčič Strogo se držimo svoje poti. Od leta 1992 ves čas ista smer. Ne izdajamo lastnih ljudi, ne izdajamo interesov svoje domovine. Smo patrioti, cenimo slovenski narod, kulturo, dediščino, zgodovino, ki jo hočemo pokazati takšno, kakršna je v resnici."

Zakaj voliti DeSUS?

Karl Erjavec Smo edina prava socialna stranka. Zastopamo interese upokojencev, delavcev, invalidov. Nimamo tajkunov, ne vodi nas kapital kot nekatere druge stranke.

Socialna stranka, katere predsednik vleče ministrsko plačo in se takoj naslednji dan po izteku nadomestila zaposli v stranki?

Karl Erjavec Socialna stranka zato, ker so me vrgli iz vlade. Skonstruirali so obtožni predlog o nevestnem delu v službi. Zanima me, kateri delodajalec bi me s takšno obtožbo vzel v službo. Poleg tega je bil dogovor, da mi bo eden od naših poslancev, ki je znova kandidiral za župana, prepustil mesto v DZ, a tega ni storil, čeprav je bil izvoljen za župana.

Zato mi ni preostalo drugega, kot da se zaposlim v stranki, čeprav je to za stranko veliko breme. Še ena težava je. Če si predsednik stranke in si zaposlen v nekem podjetju, ne vem, kako bi bilo videti, da bi direktorja prosil, ali grem lahko na sestanek koalicije …

Nihče ne govori o podjetju, govorimo o vaši stranki. Pred enim letom v intervjuju za naš portal niste govorili o dogovoru z gospodom Zanoškarjem.

Karl Erjavec Pogovarjali smo se o tem.

Zakaj bi morali davkoplačevalci plačevati vaše nadomestilo, če pa so vas politični nasprotniki vrgli iz vlade? Tu ni nobene logike.

Karl Erjavec Zakaj bi imel župan dve plači, poslansko in župansko, nekdo pa bi ostal brez vsega? Moje nadomestilo je bilo zakonito, nisem ga zlorabil kot gospod Virant, ki je dodatno zaslužil 95 tisoč evrov bruto. Na mojem računu ne boste našli dodatnega zaslužka. Je pa treba vedeti, da smo mi takrat vseeno ostali v koaliciji, ker smo želeli uresničiti svoj program glede pokojninske reforme. Takrat sem delal, nisem ležal doma in gledal v zrak.

Skratka, žrtvovanje za davkoplačevalce.

Karl Erjavec Ne, to je pravica, ki mi je ostala, glede na to, kar se mi je zgodilo. Mislim pa, da je precej nenavadno, da lastna koalicija vrže predsednika ene od koalicijskih strank. Takšnega primera v svetu ne poznam.

Mislite, da se to še ni zgodilo?

Karl Erjavec Ne.

Zmago Jelinčič Dajte no.

Karl Erjavec Na takšen način ne. Zaradi smetnjakov ali pa zaradi obtožnega predloga nevestnega dela v službi. Bil sem oproščen, lahko bi tožil državo za odškodnino, ko bo sodba pravnomočna. Marsikaj se mi je dogajalo zaradi političnega obračunavanja z menoj.

Kaj pravi zagovornik poslanskih privilegijev in nasprotnik nižanja poslanskih plač?

Zmago Jelinčič To je spet ena od dezinformacij.

Ni dezinformacija. Februarja 2009 ste bili edini, ki ste nasprotovali znižanju poslanskih plač.

Zmago Jelinčič To je značilno medijsko zavajanje. Jaz sem leta 1993 predlagal znižanje poslanskih plač za 20 odstotkov. Od takrat naprej imamo poslanci ves čas za 20 odstotkov nižje plače, leta 2009 pa so jih znova znižali.

200 evrov ni velik znesek.

Zmago Jelinčič Kako?

Ni bilo 200 evrov?

Zmago Jelinčič Ne vem, kako je bilo, šlo je za odstotke, ne zneske. Če smo enkrat že pristali na 20 odstotkov nižjo plačo, a je potem najbolje, da začnemo poslanci delati še zastonj?

Poslanci nimamo privilegijev. Kazensko smo odgovorni za vse, razen za besede, izrečene v parlamentu, vendar smo za te besede finančno odgovorni. Lahko povem o nekomu resnico, kazensko ne bom odgovarjal, vendar me lahko tisti človek civilno toži in moram plačati.

Kako zagnati gospodarstvo?

Karl Erjavec Nujno moramo začeti z državnimi strateškimi naložbami, tu sta tretji pomol v Kopru in modernizacija železnic. Ko sem bil minister za okolje, je bil velik interes Svetovne banke za vlaganje v hidroenergetiko, zlasti srednjo Savo. Imamo pa zapletene postopke, na gradbeno dovoljenje lahko čakaš tudi šest let. Žal mi je, da sem moral oditi z ministrstva za okolje, ker bi lahko takšne stvari spremenil.

Konkretno, katere tri ukrepe lahko naštejete?

Karl Erjavec Državne strateške naložbe, odpreti se moramo za tuje investicije. Smo proti prodaji državnega premoženja, ker bi jih v tem trenutku slabo prodali. Smo pa za to, da zastavimo kapitalske deleže in tako dobimo potrebna finančna sredstva, a le za tista podjetja, ki imajo izvozne programe in ki ne dobijo posojil, ker so NLB "zafurali" s tajkunskimi krediti.

Predlagamo tudi davčni pavšal za obrtnike in mala podjetja, ker se tri milijarde evrov vrtijo na sivem trgu. Če bi davčni sistem poenostavili in bi plačevali pošten davek, bi vsak prijavil svojo obrt.

Tudi v SNS podpirate pavšalno obdavčitev.

Zmago Jelinčič S tem se bo povečal obtok denarja, povečala se bo kupna moč, predlagamo tudi znižanje DDV. Z zmanjšanjem davkov se obrača več denarja in več ga je v državni blagajni, zato predlagamo tudi znižanje davka od dohodkov pravnih oseb na 15 odstotkov.

Pa ste naredili izračune, koliko manj DDV bo priteklo v državno blagajno?

Zmago Jelinčič Kot sem povedal. Znižaš davek, manj bi sicer dobili neposredno od DDV, a bi bilo več drugih prilivov. Marsikdo bi se vrnil iz davčnih oaz, trošil bi tukaj, zaradi nižjih davkov bi prišli tuji vlagatelji.

Kam je izginil Mladi DeSUS?

Zmago Jelinčič Postaral se je.

Karl Erjavec Ustanovili smo svet mladih, imamo predsednico, Nikolino Rozman. Ta organizacija znotraj stranke deluje. Imamo veliko mladih kandidatov, mislim, da so štirje iz sveta mladih.

Ampak kam je izginilo to bombastično ime, Mladi DeSUS?

Karl Erjavec Zdaj imamo svet mladih stranke DeSUS.

Napovedovali pa ste, da boste ustanovili Mladi DeSUS.

Karl Erjavec Saj svet mladih je v bistvu Mladi DeSUS.

Katera orodja boste poleg metel uporabili v kampanji?

Zmago Jelinčič V kampanji ne, po kampanji pa mislim, da bo treba uporabiti lisice. Marsikdo jih bo dobil na roke in bo šel pač tja, kamor je treba.

Ne spreglejte