Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
5. 10. 2010,
15.45

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 5. 10. 2010, 15.45

8 let, 8 mesecev

Mladina pije alkohol na črno

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Da se v mladinskih klubih toči in celo prodaja alkohol, ni nobena skrivnost. Problem pa je, da nihče v državi ni pristojen za nadzor nad upoštevanjem zakona o omejevanju porabe alkohola med mladimi.

"Že večkrat sem organe pregona in tržni inšpektorat obvestil o tem, da se v mladinskih društvih, kjer se zbira mladina, prodaja alkohol, celo mladoletnim, na črno, čeprav tovrstna društva po zakonu ne smejo prodajati ali ponujati alkoholnih pijač, a se na prijave ne odzivajo," nas je opozoril bralec, ki želi ostati anonimen.

Otroci brez težav kupujejo alkoholne pijače Na to kažejo tudi podatki preiskave, saj več kot 70 odstotkov mladostnikov nima težav pri nakupu alkohola ne glede na to, kje ga kupujejo. Prodajalci verjetno mislijo, da otroci pijačo kupujejo za starše, sicer jim gre pač le za lasten zaslužek. A to kaže na to, da zakon o omejevanju porabe alkohola ne deluje.

Medtem ko smo na različna ministrstva in inšpektorate naslavljali vprašanja, koliko prijav so prejeli, kolikokrat so obiskali katerega od mladinskih društev ali centrov in kakšne so kazni, smo ugotovili, da nadzora nad uživanjem alkohola v mladinskih klubih preprosto ni. In da odgovornost za nadzor prelagajo eni na druge.

Kdo nadzira mladinske centre? "Ker mladinski centri, klubi, društva niso prodajalne oziroma se v teh prostorih ne opravlja trgovska dejavnost, tržna inšpekcija za nadzor nad prodajo oziroma točenjem alkohola v mladinskih klubih ni pristojna," nas je seznanila glavna tržna inšpektorica Andrejka Grlič in nas napotila na zdravstveno inšpekcijo.

A glej ga, zlomka, "… zdravstveni inšpektorat (ZIRS) je pristojen za opravljanje nadzora nad prodajo in ponudbo alkoholnih pijač v gostinskih obratih mlajšim od 18 let. ZIRS nima pristojnosti za nadzor nad točenjem alkohola v mladinskih centrih oziroma centrih, saj zakon takšnega nadzora ne predvideva," je zapisal Anton Perčič z ZIRS-a.

In še: "Zakon o omejevanju porabe alkohola izrecno ne opredeljuje vprašanja prepovedi točenja alkoholnih pijač v mladinskih centrih oziroma klubih in zato tudi ni podana pristojnost za nadzor nobenemu nadzornemu organu. Kot prekršek opredeljuje le dejanje, ko kdorkoli na javnem mestu (ne v zaprtem prostoru, temveč v parku, na ulici) omogoči osebi, mlajši od 18 let, pitje alkohola. Za takšnega kršitelja je predvidena globa 208 evrov, ki jo lahko na kraju prekrška izrečeta policist ali zdravstveni inšpektor."

Kot je zapisala Grličeva, se tržna inšpekcija kljub temu trudi, da s svojo stalno prisotnostjo in obveščanjem trgovcev pripomore k uresničevanju cilja zakona, "da zaščiti mlade pred škodljivimi vplivi alkohola, trgovci pa se lahko zavedajo, da so lahko v vsakem trenutku predmet inšpekcijskega nadzora". Pa tudi, da so ministrstvu za zdravje, ki so naša vprašanja preposlali na ZIRS, dali pobudo za spremembo zakona, da bi lahko zagotovili še učinkovitejši nadzor.

Zloraba alkohola v prihodnje top tema Kdo je odgovoren za nadzor v mladinskih klubih, je po mnenju Petra Debeljaka, direktorja urada za mladino, odvisno od tega, ali je društvo, center ali klub ustanovljen v okviru izobraževalne ustanove, kot je denimo šola, ali pa v okviru katerega drugega instituta. "Zanimiv je primer Mladinskega centra Brežice, kjer jih je zdravstveni inšpektor oglobil na podlagi zakona o omejevanju porabe alkohola, a so se pritožili in globe na koncu niso plačali. Ugovor, da gre pri mladinskih centrih za prostore neformalnega učenja, ki niso namenjeni zgolj mladim, je bil namreč sprejet," pojasni Debeljak in doda, da mladinski center v Velenju denimo sodi pod okrilje kulture.

"Maja smo končno sprejeli krovni zakon, prioriteta nacionalnega programa za mlade pa je tudi zdravje. Predvidevam, da bo debata v začetku prihodnjega leta precej burna," še dodaja Debeljak. Tudi med strokovnjaki so namreč deljena mnenja, ali je bolje, da se alkohol v klubih konzumira pod nekim nadzorom ali pa da so mladi prepuščeni nenadzorovanemu pitju v sosednji gostilni, ugotavlja direktor. Po njegovem mnenju je alkohol top tema prihodnosti, saj je Slovenija med uporabniki alkohola v samem vrhu držav članic EU.

Ne spreglejte