Rožnata barva z značilnim modrim logotipom s Štefanovo katedralo je že več kot 120 let prepoznavna embalaža sladkih izdelkov, ki nastajajo pod blagovno znamko Manner.
Družinsko vodeno podjetje, katere dejavnosti verjetno ni treba prav posebej izpostavljati, stavi na tradicijo, zato boste eksotične mešanice, kot je čokolada s čilijem, pri njih le stežka našli. "Tudi bolj eksotične pobude obstajajo, a realna slika je, da moramo biti pri naših inovacijah zelo previdni," pravi Karin Hofferer, predstavnica za stike z javnostmi pri podjetju Manner. "Naše stranke si želijo tradicionalnih izdelkov."
Proizvodnjo Mannerja smo obiskali v novembru in povsem logično pričakovali eksplozijo božično-novoletnih okusov in izdelkov, a smo ob pogledu na velikonočno obarvano embalažo ugotovili, da nas je čas prehitel. Ne, zdaj so na vrsti velikonočni zajčki … medtem ko so "božičkasto" okrašene slaščice proti trgovinam krenile že oktobra.
Kilogram čokolade = dve dnevni delavski plači
"Čokolada za vse," se je menda glasil moto Josefa Mannerja I., ki je leta 1890, v času, ko je čokolada veljala za luksuz – kilogram čokolade je veljal enako kot dve dnevni delavski plači – ustanovil dinastijo Manner. Kakovost je želel ponuditi ceneje od konkurence, a ker mu dobavitelji čokolade želenega niso zmogli zagotoviti, se je odločil, da se izdelovanja čokolade loti sam. Pri rosnih 25 letih je ambiciozni Manner kupil majhno proizvodnjo čokolade in ustanovil Tovarno čokolade Josef Manner. Bil je proizvajalec, prodajalec, ki strankam osebno dostavlja proizvode, in reklamni agent v eni osebi. Ob sprejemu odločitve, da se posveti izključno proizvodnji, je proizvodni obrat preselil v hišo svojih staršev na Dunaju, kjer je zrasla tovarna, ki je srce proizvodnje še danes.
Zgodovinski izum: aluminijasta folija z rdečo nitko
Leta 1960 je Mannerju v obliki zgodovinskega izuma uspel veliki met. Oblikovali so neprepustno aluminijasto folijo z značilno rdečo nitko za odpiranje, ki poleg tega, da izdelkom zagotavlja daljši rok uporabe in lažje odpiranje, sodi tudi med avstrijsko oblikovalsko klasiko. Z novim pakiranjem je napolitanka Manner postala najbolje prodajani izdelek celotnega prodajnega programa, podjetje pa je leta 1964 preseglo 50 let star prodajni rekord. Zaradi združitev Manner od leta 1970 v svoji kolekciji ponuja tudi čokoladne banane Casali, Dragee Napoli, od leta 2000 pa tudi Mozartove kroglice.
Sladka os: Dunaj–Perg–Wolkersdorf
Gonilni motor proizvodnje slaščic stoji v okolici Dunaja, točno na istem mestu, kjer je nekoč stala domačija Josefa Mannerja I., nič manj pomembni pa nista niti izpostavi v Pergu na Gornjem Avstrijskem in Wolkersdorfu na Dolnjem Avstrijskem. Približno 60 odstotkov izdelkov Manner izvozi v več kot 50 držav sveta, drugo ostane znotraj avstrijskih meja, kjer Manner velja za kultno blagovno znamko.
Simbioza med Mannerjem in Štefanovo katedralo
Simbol sladkega imperija je že od vsega začetka impozantna Štefanova katedrala, ki jo je za logotip podjetja izbral že ustanovitelj Josef Manner I., saj naj bi mu že sam pogled nanjo vlival neko posebno moč. Manner je največji darovalec prispevkov za obnovo katedrale in v zameno za uporabo logotipa že 30 let skrbi za plačilo stroškov kamnoseka – tudi ta nosi delovno obleko v izstopajočih Mannerjevih barvah – ki skrbi za obnavljanje te dunajske znamenitosti.
Kdo bo naslednik dinastije Manner?
Če smo začeli v preteklosti, pa končajmo s pogledom v prihodnost. Podjetju, ki mu je uspelo prebroditi krizo prve in druge svetovne vojne ter kljubovati krčenju tržišča po razpadu Avstro-Ogrske, kot kaže, tudi svetovna gospodarska kriza ne more do živega. Danes stremi k širitvi na območje Madžarske in Poljske, vprašanje pa je, kdo bo dinastijo vodil naprej. Glede na to, da Carl Manner, vnuk ustanovitelja, ki na sedež podjetja kljub častitljivim 80 letom prihaja vsak dan, nima naslednikov, se poraja logično vprašanje: kdo bo naslednji vodja dinastije?
A če pomislimo, morda to niti ni tako pomembno. Ne glede na ljudi na vodstvenih stolčkih, bodo redni odjemalci napolitank zvesti tudi v prihodnje …