Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
22. 5. 2012,
7.56

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 22. 5. 2012, 7.56

9 let

Kako kupiti vrtno orodje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Muhasti dnevi, ki smo jim priča v zadnjem obdobju, naravi dobro denejo, saj je okolica vedno bolj zelena, zgodnje okrasno grmičevje že cveti, narava pa kar kliče na delo v sadovnjak ali na vrt.

V upanju, da vas zanesenost za vrtna opravila, ki jo prinašajo prijetni pomladni vonji in topli sončni žarki, ne bo minila ob pogledu na zarjavelo ali nepopolno vrtno opremo, vam ponujamo nekaj koristnih nasvetov, kako izbrati pravilno orodje za urejanje okolice.

Velikost ročaja je pomembna Pri nakupu osnovnega orodja za obdelovanje zemlje – lopate, motike, grabelj in vil – bodite pozorni na to, da je ročaj izdelan iz trpežnega jesenovega ali bukovega lesa brez grč in z ravno potekajočimi vlakni. Pri velikosti ročaja je pomembno, da nam ta omogoča čim manj nepotrebnega sklanjanja in posledično bolečega hrbta, po drugi strani pa ne kupujte orodja s predolgim ročajem, saj ta povzroča, da orodje deluje neuravnovešeno. Približno velja, da so za ljudi, visoke do 170 centimetrov, primerni ročaji dolžine 70 centimetrov, za večje pa metrski. Če je le mogoče, pred nakupom tudi preizkusite različne oblike ročajev in se odločite za takšnega, ki se najbolj prilega vaši dlani. Na tem mestu velja tudi omeniti, da obstaja posebno ergonomsko oblikovano orodje, namenjeno ženskam, ki je lažje in ima krajše ročaje. Grablje, lopate in motike naj bodo iz nerjavečega jekla in izdelane iz enega kosa, saj so varjena in zakovičena mesta pogosto šibke točke.

Vile, lopate, motika in grablje Za osnovno pripravo tal uporabljamo vile in lopato. Pripravnejše lopate za premetavanje materiala imajo zavihane robove, kar omogoča tudi delo s peskom in drugim bolj sipkim materialom. Prekopna lopata ali, povedano drugače, "štiharica" služi za kopanje velikih sadilnih jam. V trgovini bodite pozorni predvsem na to, da je izdelana iz čistega jekla, tako se zemlja ne bo prijemala na površino in ne bo rjavela. Med najuporabnejšim orodjem so seveda tudi vile, s katerim boste premetali kompost, hlevski gnoj ali privzdigovali rastline iz zemlje.

Med bolj nepriljubljena opravila na vrtu spada pletje rastlin, kjer se najbolj izkaže motika, ki je odlično orodje tudi za rahljanje in prezračevanje zemlje ter sajenje in presajanje. Poleg klasične trikotne motike poznamo tudi kombinirano motiko in kopačo za razbijanje trše zemlje ter holandsko, ki je najprimernejša za pletje rastlin.

Za bolj preprosto delo z grabljami je bistvena dvojna ukrivljenost late, v kateri so nameščeni zobje. Ti so iz tršega lesa (češmin). Širše orodje pa zagotavlja ustrezno učinkovitost. Grablje, s katerimi ravnamo grede in razbijamo večje kose zemlje, pa so kovinske z 12 ali več zobmi.

Rezilo škarij in nožev naj bo ostro Pri nakupu vrtnih škarij bodite pozorni, da je rezilo iz nerjavečega jekla in tako ostro, da robovi rezane površine ostanejo gladki in nezmečkani ali scefrani. Za obrezovanje sadnega in okrasnega drevja potrebujete močne škarje dolžine 20 centimetrov, za obrezovanje vrtnic in drugega cvetja pa velikosti 17 ali 18 centimetrov. Najmodernejše škarje, še zlasti posebni modeli, kot so drevesne škarje ali škarje za živo mejo, so prekrite s plastjo teflona, njihov mehanizem pa je uporabniku prijazen, saj v delo ni treba vložiti pretiranega napora.

Vrtni inventar orodja ni nikoli popoln brez dobrega noža, ki ga uporabljamo namesto škarij za obrezovanje tanjših vej, pri rezanju potaknjencev, pripravljanju cepičev in nabiranju vrtnin. Izbira vrtnih nožev je velika, vsak pa je namenjen svojemu opravilu.

Kosilnica ali motorna kosa? V tako rekoč nobeni vrtni lopi ne manjka vrtna kosilnica ali motorna kosa. Na manjših tratah so najuporabnejše ročne, vretenaste ali električne kosilnice, na večjih in zahtevnejših tratah pa so najpriročnejše kosilnice na bencinski pogon s pritrjenim košem za travo. Če imate opravka s težjo košnjo ob robovih, utrjenih površinah ali ob rastlinah, je najboljša izbira vrtna kosa oziroma kosilnica na palici, ki ima namesto kovinskih nožev prožno najlonsko nit. Bodite pozorni tudi na uporabo zaščitnih očal, ker ostanki pogosto letijo visoko v zrak. Nakup kakovostne kosilnice vsekakor predstavlja relativno visok denarni izdatek, zato dvakrat premislite, na kako veliki travnati površini jo imate namen uporabiti.

Ne pozabite na čiščenje in vzdrževanje Obvezno opravilo vsakega vestnega imetnika vrtnega orodja je tudi čiščenje in vzdrževanje. Najbolje je, da orodje očistimo po vsaki uporabi, vsaj enkrat letno pa ga tudi temeljito pregledamo, po potrebi popravimo in poskrbimo za zaščito.

Lesene ročaje obrusimo in premažemo z lanenim oljem, kovinske dele na tanko premažemo z oljem, vrtnim škarjam očistimo rezilo in jih razkužimo, kosilnico prav tako temeljito očistimo, pregledamo in po potrebi zamenjamo vžigalne lučke. Očistimo tudi vse druge pripomočke, od rokavic, škornjev, zaščitnih očal in drugih predmetov, potrebnih za varno in učinkovito delo v okolici hiše.

Prvo pravilo pri nakupu vrtnega orodja je, da ni priporočljivo pretirano varčevati in kupovati poceni in nekakovostnega orodja, ki se hitreje kvari. Povedano drugače, z večkratnim nakupom slabega in cenejšega orodja bo končni strošek nedvomno višji, kot če bi se odločili za enkratno investicijo v kakovosten izdelek.

Ne spreglejte