Ponedeljek, 2. 7. 2012, 20.46
8 let, 9 mesecev
Kako kupiti ročno uro?
Zapestna ura je na rovaš mobilnih telefonov v zadnjih petnajstih letih izgubila status primarnega osebnega časomera, pa vendar prodaja prav nič ne upada. Še več, pred globalno finančno krizo je vrednost izvoza švicarskih ur, ki pregovorno veljajo za najbolj dovršene na svetu, narasla z dobrih 10 miilijard (2003) na 17 milijard (2008) frankov.
Eden od razlogov za to, da je panoga stabilna, je kakopak človekova potreba po šopirjenju, saj z bolj ali manj žlahtnim primerkom ni obteženo prav vsako zapestje. Medtem ko imajo žensko uro za dopolnilo preostalemu kilogramu nakita in modnim oblačilom, za moške pomeni predvsem statusni simbol, ki se lepo ujema s ključi maseratija.
Za cenovno dostopnost se moramo zahvaliti japonskemu Seiku, švicarskemu CEH in zemeljskemu mineralu kvarcu – odtod tudi izraz kvarčna ura. Kristali kvarca (kremena), tega je v Zemljini skorji v izobilju, namreč nihajo oziroma vibrirajo pri točno določeni visoki frekvenci, zato so ključna komponenta digitalnih vezij. Kvarčne ure so zelo natančne – odstopanje se namreč meri v mikrosekundah.
Usklajeno gibanje majcenih elementov (nemirka, kotvica, zaskočni mehanizem, zatikalnik) v dražjih modelih zaokrožuje tourbillon, ki ima na področju urarstva podoben pomen kot Higgsov bozon v astrofiziki. Gre za rotor, ki izenačuje vpliv težnosti na točnost ure. Zaradi ekskluzivnosti je pri žlahtnejših primerkih zapestnega okrasja dobro viden in izpostavljen občudujočim pogledom poznavalca.
Eden od največjih svetovnih proizvajalcev ročnih ur, japonski Citizen, je leta 1995 prvi predstavil izdelek, ki ga poganja svetloba. Kvarčne ure znamke Eco-Drive se za napajanje zanašajo izključno na sončne celice, že nekaj minut izpostavljenosti svetlobi pa je dovolj za nekaj tednov nemotenega delovanja. Posebnež je model Eco-Drive Thermo, ki je za polnjenje baterije izkoriščal toplotno razliko med temperaturama spodnje površine ure in lastnikove kože.
Kvarčne ure so praviloma cenejše in v naših trgovinah najštevilnejše. Najbolj zaupanja vredni proizvajalci so Citizen, Casio, G-Shock, Seiko in Tag Heuer, ozrite pa se tudi po licenčnicah F1, Champions League, Porsche Design in urah modnih oblikovalcev Calvin Klein, Hugo Boss in drugih. Cene praviloma ne presegajo 500 evrov.
Če kupujete mehanikarico, ne pričakujte dvo- ali trimestnega zneska – evrski tisočak je minimum. Največji sloves med proizvajalci mehanskih ur si delijo Cartier, Hublot, Breitling, Rado, Patek Phillipe in Rolex. Čeprav ste si ponosno privoščili platinastega švicarja v vrednosti letne poslanske plače, vedite, da zgornje cenovne meje pravzaprav ni – dokaz za to je joaillerie 101 manchete, ura, katere vrednosti zaradi neznanske dragocenosti (vanjo je vgrajenih več kot 570 diamantov) in edinstvenosti do nadaljnjega ni mogoče točno določiti.