Petek, 16. 12. 2011, 8.04
9 let, 1 mesec
"Janković ni bil Antijanša, ampak Antipahor"

Bil je eden od stebrov Demosa. Steber, ki je bil leta 1990 izvoljen v predsedstvo Slovenije. Dežela je ob osamosvojitvi potrebovala pluralnost značajev. Bil je steber, ki je v predsedstvu ob mirovniku Dušanu Plutu, pesniku Cirilu Zlobcu in pisatelju Matjažu Kmeclu predstavljal odločnost, poštenost, kritičnost in zdravo kmečko pamet. Bil je tudi tisti antikomunist, ki ni imel težav glede sodelovanja s komunistom in predsednikom predsedstva Milanom Kučanom.
Tudi zdaj do Kučanovega ponovnega vstopa v politiko ni posebej kritičen. Čeprav ni oboževalec zdajšnjega predsednika Danila Türka, je kritičen do napadov SDS nanj. Janeza Janšo, ki za Omana ni poraženec volitev, poziva, naj bojno sekiro zakoplje globoko.
Ivan Oman je bil eden od redkih politikov, ki ni imel težav, ko je bilo treba odstopiti s kakšne funkcije. Trenutna politična elita te drže ne zna ponotranjiti. Ni tudi veliko politikov, ki zmorejo kritično distanco do lastne stranke.
Oman je bil prvi predsednik leta 1988 ustanovljene Slovenske kmečke zveze, ki se je pozneje preimenovala v SLS. Bil je ena od prvih žrtev boja za prestiž med SLS in Slovenskimi krščanskimi demokrati (SKD), ki se jim dolgo ni uspelo združiti v enotno krščanskodemokratsko stranko. Zato je leta 1992 zapustil SLS in se pridružil SKD.
Še zdaj ga boli razkol, zaradi katerega so danes v SLS zadovoljni, če dobijo šest poslanskih sedežev, medtem ko sta imeli včasih omenjeni stranki skupaj podporo skoraj tretjine volilnega telesa.
Od kmeta iz Zminca pri Škofji Loki, ki kljub 82 letom še vedno vstaja ob petih zjutraj, smo tudi izvedeli, zakaj ceni Boruta Pahorja, zakaj se vsi bojijo Gregorja Viranta in zakaj je Radovan Žerjav pravi človek za vodenje SLS.
Prebral sem, da ste za izid volitev izvedeli v ponedeljek ob petih zjutraj. Kako to?
Ob petih se zbujam, poslušam poročila na radiu, tiste tri minute, potem vstanem, se oblečem, grem v hlev in molzem. Ob pol šestih se začne delati.
O čem ste razmišljali, ko ste ob petih zjutraj slišali za izid volitev?
Nič posebnega. Že večkrat sem dejal, ko so se nekateri razburjali, da sodnega dne še ne bo. In tudi to sem rekel, da je najbolje, da se največja tekmeca dogovorita in gresta skupaj. Sem pa najprej pomislil, da bo težko sestaviti večinsko koalicijo.
Pravite, da bi bilo najbolje, da koalicijo sestavita Janez Janša in Zoran Janković. Kako bi lahko takšna koalicija sploh delovala, če pa se ne moreta dogovoriti niti o kraju srečanja?
Dokler se ni pojavil Janković – bil je sicer že pripravljen za te stvari –, sem nekajkrat dejal, da naj po volitvah vlado sestavita Janez Janša in Borut Pahor. Verjamem, da bo težko sprejemati pomembne stvari, če dve najmočnejši stranki ne bosta v vladi, ker je v nasprotnem primeru normalno, da drug drugemu mečejo polena pod noge.
Ne bi bila to nekako prevara volivcev, ker imata Janša in Janković tako različna in zelo nasprotujoča si programa? S koalicijami imate veliko izkušenj, kako bi to lahko delovalo?
V vseh teh programih je veliko sajenja rožic. Le program Gregorja Viranta je tak, da ga je mogoče uresničevati. Če bi bili ljudje pripravljeni razumeti, kar jim pripoveduje, bi bil najbrž lahko zmagovalec volitev.
Pred volitvami gre tako rekoč za mesarsko klanje, to je boj, tekma. Po volitvah pa je treba zaradi interesa države zakopati bojne sekire ter delati za interes države in ljudi.
Mislite predvsem zato, ker smo v velikih težavah in v hudi krizi?
Da, predvsem zato. Napovedujejo nam, kaj vse se lahko zgodi. Recimo samo, da pade evro. Mi smo popolnoma nepomembni igralci, statisti v tej evropski igri. Najbrž se bomo morali ravnati po tem, kar nam bodo rekli iz Bruslja.
Zakaj naj potem SLS ostane v opoziciji?
Ne vem, zakaj bi se SLS kot majhna stranka pridružila grupaciji, kjer je ne potrebujejo. Koalicija potrebuje trdno večino, in če gre za veliko koalicijo, je večina v parlamentu zagotovljena.
Nekajkrat sem že dejal, da so v SLS počenjali neumnosti. To jezo imam nekako v podzavesti zaradi potez, ki so stranko pripeljale tako rekoč na obrobje.
A to ne velja za čas zdajšnjega predsednika. Radovan Žerjav je trezen, razumen mož, opažam njegovo državniško držo. V opoziciji se ne ravna po načelu čim slabše v državi, tem boljše za našo stranko. Kot edini iz opozicije je recimo podprl pokojninsko reformo.
Takšno držo je treba upoštevati, in če bi volivci nekoliko bolj razumeli, kako se nekateri politiki obnašajo, bi SLS najbrž dobila več. To velja, kot sem že dejal, tudi za Viranta. Ne glede na to, da so mu nastavili tisto plačo. Še marsikdo jo je dobival, pa potem tak hrup. Očitno so se ga vsi ustrašili.
To je vaša diagnoza?
Da.
Kako ocenjujete ponoven, posreden vstop Milana Kučana v politiko? Poznate ga iz časov osamosvajanja.
Takrat je bil zelo koristen. Jaz sem bil sicer privrženec Demosa. Kot eden od demosovcev sem na volitvah predsednika predsedstva volil Jožeta Pučnika. A večkrat sem že dejal, da je bilo silno koristno, da je bil izvoljen Kučan.
Stvari je malo zaviral, deloval je umirjeno. Pučnik verjetno ne bi. Ampak potem, ko postanemo stari, je pa kar prav, da stopimo malo nazaj. Jaz sem to naredil, Kučan pa se očitno še kar ukvarja s politiko, sicer nekoliko iz ozadja. Jaz tudi govorim iz ozadja, a le, če me kdo kaj vpraša.
Sicer pa je Pahorjevo vlado zrušila levica, desnica je pri tem samo malo pomagala, niso pa prav dobro vedeli, kaj počno. Celo pomagali so svoji konkurenci.
Na teh volitvah so Zorana Jankovića predstavili kot Antijanšo, v resnici je bil Antipahor. Janković je moral zrušiti Pahorja, zato je edini poraženec Pahor. Škoda, ker verjamem, da je pravi socialdemokrat, in socialdemokratska stranka je v zdajšnjem svetu nekaj normalnega.
Kako vidite trenutne razmere, kjer imamo vodilno stranko, ki je nastala pred nekaj tedni, socialdemokracijo na tleh, krščansko demokracijo na tleh in Janeza Janšo, ki mu ni uspelo zmagati?
Janša je za nekaj odstotkov zaostal za Jankovićem, zato nikakor ne bi rekel, da je poraženec. Zato morata ta dva fanta stvar izpeljati. Ne vidim druge možnosti, da bi kdo drug sestavil večino. Če bo, pa tudi prav.
Mislite, da bi bila glavni problem razdrobljenost?
Vladali nam bodo iz Bruslja, tako da kakšne groze ni pričakovati, pa naj bo Janša ali pa Janković. Ali pa nas bodo nagnali ven.
Kako vidite raven politične kulture v Sloveniji, kjer ni umikanja s položajev. Recimo Borut Pahor je dobil trikrat manj glasov, kot jih je imela SD leta 2008, Janez Janša je na čelu stranke skoraj 20 let? Vi ste se umaknili, ko ste presodili, da je čas za odhod. Zdi se, da tega naši politiki nekako ne znajo razumeti.
Le Andrej Bajuk je naredil to potezo, še pred njim Franc Zagožen. Po tej logiki bi moral enako storiti Borut Pahor. A škoda bi bilo, če bi šel. Verjetno je malo samovšečen, ampak nič ne de. Menim, da ni slab politik, verjamem tudi, da je pošten.
Temeljno vprašanje je, ali je sposoben voditi vlado. Glede tega se ni ravno izkazal.
To do neke mere drži, ne pa absolutno, ker mu niso pustili vladati. To je zdaj jasno. S takšnim pompom je moral nastopiti levi trojček, po nekaj mesecih pa se je stvar začela razsipati. Naj povedo, zakaj.
Levica je rušila Pahorja in to se lahko zgodi še komu. Upam, da se ne bo Žerjavu, ker so lahko v SLS veseli, da ga imajo.
Kako gledate na državo, ki ste jo soustvarjali?
Verjetno tako kot vsi – ni tisto, kar smo pričakovali. Slovenci smo včasih rekli, da bi bila lahko Slovenija druga Švica. Prepričan sem, da bi lahko bila, a treba se je tudi obnašati kot Švica – delati in ne skrbeti za ves svet, pač pa zase. Tako delajo Švicarji.
Kaj se bo zgodilo, če ne dobimo velike koalicije?
Lahko dobimo tudi tehnično vlado, kot jo imajo Italijani. Vprašanje je, ali bi jo vsi podprli. Ponovne volitve ne bi bile dobra rešitev. Ljudje ne bodo šli volit, ker imajo vsega dovolj, vprašanje je tudi, ali bi bil izid bistveno drugačen.
Očitno je šlo pri teh volitvah tudi za glasovanje proti. Zakaj menite, da ima Janez toliko nasprotnikov?
Večina tistih, ki so glasovali za Jankovićevo listo, je glasovala proti Janši, ker je predstavljen kot avtoritaren voditelj in nesreča za državo. Jaz pa sem postavil vprašanje, ali ne bomo doživeli berlusconizacije Slovenije. Janković je eden od najbogatejših ljudi pri nas. Pa ga nič ne obtožujem, seveda ne, ampak trdim, da naj z Janšo zakopljeta bojno sekiro in sestavita koalicijo.
Večkrat ste dejali, da dajete zadnji intervju, ampak novinarji vas vedno znova prepričajo. Še najmanj ste načelni glede tega, da ne nehate dajati intervjujev.
Sem pač toliko star, da mi postaja vse skupaj odveč. Ne morem pa iz svoje kože, da ne bi razmišljal. Nekomu sem dejal: ali naj bomo kar tiho, če nam uničujejo državo in imamo skoraj anarhijo? Bili smo botri pri rojevanje te države, zato človek preprosto ne more pustiti vsega skupaj vnemar.
Na miren način smo izvlekli Slovenijo iz balkanskega kotla. Če samo pomislimo, kaj so počeli naši južni bratje med seboj brez pameti. Mi smo se takrat vsaj znali pametno obnašati in se nismo delili na nekakšne črne in rdeče, pač pa smo se zavedali, da smo Slovenci.
A tudi kitenje z zaslugami je pri osamosvojiteljih realen problem.
Ne vem, ali je to kakšen hud problem. A to bo minilo, vsi bomo pomrli. Verjetno je to tudi edini način, da se ta pretirana delitev konča, čeprav brez delitev nikoli ne bo šlo. Nikoli ne bomo vsi enako mislili. Že davno sem dejal, da je tam, kjer je vse enotno, nek problem.
Kakšna je vaša ocena predsednikovanja Danila Türka? Kmalu bomo imeli tudi predsedniške volitve.
Ne strinjam se z vsem, kar počne, je iz druge politične opcije. A je zakonito izvoljen predsednik države. To je treba upoštevati, ne glede na to, ali ga imaš rad ali ne. Je predsednik države in s svojo funkcijo si zasluži spoštovanje. Če spoštujemo državo, moramo spoštovati tudi predsednika države.
Verjetno vam potem niso bili všeč napadi SDS nanj?
Ne. Kot sem dejal, je predsednik države in to je treba upoštevati.
Verjetno je bil problem v tem, da je povlekel zelo kontroverzno potezo, ko je odlikoval Tomaža Ertla, ki je bil simbol prejšnjega režima.
Ni dolgo tega, ko me je nekdo vprašal, zakaj nismo imeli lustracije. Odgovoril sem z besedami nekdanjega predsednika vlade Lojzeta Peterle: ena revolucija je dovolj in preveč. Kaj bomo naredili, če bomo preganjali komuniste, kot so oni svoj čas nas? Sovraštva ne bo nikoli konec. Kakšno stvar je treba tudi požreti. Menda smo kristjani. Treba je pomisliti, kaj to pomeni.