Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
16. 9. 2008,
22.16

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 16. 9. 2008, 22.16

8 let, 8 mesecev

Globalna vas

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Finančna kriza kaže na to, da je svet dejansko majhen in opozarja na krutost kapitalizma in njegove naravne selekcije.

Pred približno dvema mesecema ni bilo dne, ko ne bi razpravljali o visokih cenah nafte na svetovnih trgih. Videti je bilo, da se bodo cene dvigale še naprej, nekateri časniki so pisali o tem, da bi se bi bilo treba pripraviti na svet, v katerem cene nafte presegajo 200 dolarjev za 159-litrski sodček. S tem so še podpihovali rast cen nafte, ki je kar rasla in rasla. In dva meseca pozneje padla za skoraj tretjino na najnižjo raven v zadnjih sedmih mesecih. Orkani sicer povzročajo škodo na naftnih ploščadih v Mehiškem zalivu, a očitno to nikogar več ne gane, prav tako ne denimo napadi na naftna črpališča v Nigeriji. Glede na izgube na svetovnih finančnih trgih tudi ni pričakovati nižjih cen goriv v prodaji.

Inflacija je v Evropski uniji na letni ravni pri več kot štirih odstotkih. Kot ugotavlja Eurostat so se na letni ravni avgusta najbolj povečale cene stanovanj in prevoza, za 6,3 odstotka, pa tudi cene hrane, ki so bile višje za 6,2 odstotka. Glede na to, da gospodarska rast ne dosega stopnje inflacije, je težko najti pretirane optimiste. Razmerje med kupno močjo in visokimi cenami stanovanj je vsaj nelogično. Okrepljena negotovost na svetovnih finančnih trgih je do včeraj vlagatelje spodbudila k obsežnim prodajam delnic in nafte, s krepitvijo ponudbene strani pa tudi k zniževanjem njihovih vrednosti. Balon je očitno počil. Proizvajalci avtomobilov že nekaj mesecev poročajo o zmanjšanju prodaje, predvsem tistih najbolj žejnih štirikolesnikov. Ali spreminjamo življenjski slog? Težko reči, a ob tednu mobilnosti je to prijetna misel. Le, da je povsem možno posledica prisile in ne toliko prostovoljne odločitve..

Nihanja na finančnih trgih so povzročila, da sicer republikanska vlada, ki je zadnja, ki bi se zavzemala za kaj takega, dejavno vstopi ter intervenira na finančnem trgu v ZDA. Morebitni republikanski naslednik Georgea Busha, John McCain, priznava, da so časi težki in obljublja, da države ne bo znova pripeljal v podoben položaj. Njegova partnerka v naskoku na Belo hišo ponavlja trdno republikansko stališče, da je prav, da zvezna vlada ni reševala finančne skupine Lehman Brothers. Nedvomno zagovornica naravne selekcije, če ji lahko tako rečemo.

Vrednosti delnic na Wall Streetu so se v ponedeljek močno znižale in na dnevni ravni utrpele največje izgube po terorističnih napadih na ZDA 11. septembra 2001. Zadeva je torej resna, a ni prvič, da govorimo o recesiji. Je pa res, da vse bolj spoznavamo pravi pomen besedne zveze globalna vas. Finančni ministri Evropske unije so se minuli teden nalašč izognili besedi recesija pri opisovanju nepreglednih, nejasnih razmer na finančnih trgih. Recesija? Da ali ne? Najbrž nepomembno, če se lahko zanesemo na menda trdne temelje evropskega finančno-kapitalskega sistema in na sposobnost prilagoditi se spremenljivim razmeram s kreativnimi pristopi. Opazujemo in čakamo.

Ne spreglejte