Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
23. 11. 2010,
18.01

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 23. 11. 2010, 18.01

8 let, 8 mesecev

Domenski spori

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Kaj lahko storite, ko želite registrirati spletno domeno s šumniki in ugotovite, da je ta že zasedena in se pojavi lastnik, ki za odkup zahteva denar?

Letos je od 20. oktobra mogoče registrirati domene, ki vsebujejo šumnike (č, š, ž) in druge, doslej nedovoljene znake iz IDN-tabele.

Domene sicer niso prinesle večjih tehničnih težav, so pa prinesle možnost izsiljevanja, kar se je pokazalo v primeru bralca: "Dvajset let imamo srednje veliko podjetje, ki ima v imenu šumnik. Že več kot deset let imamo registrirano domeno, ob uvedbi šumnikov pa smo logično tudi mi želeli registrirati ekvivalentno ime domene, ampak nas je za en dan prehitel nek nadebudni študent z očitnimi špekulativnimi nameni. On je za domeno plačal 17 evrov, mi pa bi za postopek pri Arnesu morali plačati 667 evrov. Torej se nam splača po mirni poti rešiti spor pod to ceno. Ta študent bi tako na račun špekulacije in nerodnega postopka Arnesa v nekaj dneh svoj vložek lahko povečal za skoraj 40-krat."

Podjetnik je v kontaktu z Arnesom, poslal jim je tudi svoje predloge, a do sedaj postopki pritožbe in možnosti za t. i. lov na domene ostajajo enaki.

Med prepoznimi več slovenskih podjetij Podjetnik ni edini v Sloveniji, ki se je znašel v situaciji, ko ga je pri registraciji domene s šumniki prehitel nekdo drug, za postopek pri Arnesu pa se je doslej odločil le en pritožnik. Glede na dostopne informacije se je s tem srečalo kar nekaj večjih slovenskih podjetij, med njimi Tuš, Slovenske železnice, Pošta Slovenije, Terme Čatež, Termoelektrarna Šoštanj idr.

Gre torej za podjetja, ki so jih prehiteli drugi registrarji, a ker je v njihovem interesu, da imajo tudi domeno s šumnikom, v kateri je njihovo pravo ime podjetja, se zdaj nekateri srečujejo s težavo, da jo je nekdo zakupil pred njimi, do česar ima do razsodbe po postopku pritožbe, vso pravico.

Če se kdo čuti oškodovanega, lahko sproži postopek pri Arnesu ali se odloči za sodno pot. V najslabšem primeru se lahko sreča s špekulantom, ki bo domeno poskusil prodati po ceni, ki je nižja od tiste, ki jo mora pritožnik plačati za presojo spora.

Domene pošta.si nima Pošta Slovenije Izvedeli smo, da je med "zamudniki" tudi Pošta Slovenije. Lastnik domene posta.si je Pošta Slovenije, medtem ko je domeno pošta.si zakupilo podjetje Infonova, d. o. o., iz katerega je direktor Miha Amon na vprašanje o morebitni špekulaciji odgovoril, da Pošto Slovenije glede tega še niso bili v stikih in da domene niso registrirali iz špekulativnih namenov: "Naša jedrna dejavnost je namreč ravno zakoniti e-poštni marketing in izvajanje zakonitih kampanj z elektronsko pošto, zaradi česar smo se odločili tudi za registracijo te domene." Poleg te dejavnosti pa se ukvarjajo tudi z registracijami domen.

Zanimanja za domene s šumniki ogromno Da je bilo zanimanja za registracijo tovrstnih domen veliko, dokazujejo tudi podatki Arnesa, ki kažejo, da je bilo že v prvi uri (od 10. do 11. ure) 20. oktobra, ko so registrarji po načelu "first come, first served" (po naše bi lahko prevedli v smislu slovenskega reka: kdor prej pride, prej melje) pričeli z registracijami želenih domen, skupno registriranih 1918 domen, 2920 pa je bilo zavrnjenih (večinoma zato, ker je zahtevana domena že obstajala, kar kaže na veliko zanimanje za določene domene).

Reševanje domenskih sporov Če želite rešiti vaš spor z domeno, vam Arnes nudi postopek za alternativno reševanje domenskih sporov (ARDS), v katerem sam nastopa kot register, stranke pa kot registrarji. Kot piše na njihovi spletni strani, "postopek predstavlja hiter in poceni način reševanja domenskih sporov, ne izključuje pa možnosti, da se spori rešujejo s pomočjo sodnih postopkov". O sporih razsojajo neodvisni razsodniki iz vrst pravnikov.

Za to, da lahko sprožite domenski spor, morajo biti izpolnjeni trije pogoji:

1.domena nosilca mora biti identična ali zamenljivo podobna pritožnikovi blagovni znamki, veljavni na območju Republike Slovenije, ali podjetju, kot izhaja iz sodnega registra v Republiki Sloveniji, ali da krši avtorsko pravico po pravu Republike Slovenije, ali registrirano geografsko označbo, do katere je pritožnik upravičen po pravu Republike Slovenije, ali posega v pravice na osebnem imenu, ali v drugo pravico, ki je priznana v pravnem redu Republike Slovenije; 2. da nosilec nima pravno priznanega interesa glede registrirane domene in 3. da je domena registrirana ali se uporablja v slabi veri.

Strošek pritožbe pri Arnesu Kako "poceni" je domenski spor, ki ga sprožite, kaže preglednica.

Registracije po sistemu, kdor prej pride Vodja registracije domen pri Arnesu Barbara Povše Golob pojasni, da se zavedajo, da vedno lahko pride do špekulativnih zakupov, zato so z domenami s šumniki začeli precej pozno, saj so se o podobnih sistemih najprej pozanimali pri podobnih uradih v tujini. Izbrali so sistem "first come, first served", ki pa ima tako prednosti kot slabosti, zato so uvedli tudi ARDS, ki ga je v dobrem mesecu uvedbe tovrstnih domen koristil en registrar.

Zanj so se odločili, ker menijo, da še vedno predstavlja cenejšo možnost, kot je postopek na sodišču. O špekulativnih registracijah so jih obvestili iz dveh podjetij, a se zavedajo, da jih je v resnici še več, zato spodbujajo registrarje, da se odločijo za alternativno reševanje spora in ne podležejo špekulantom, ki za odkup ponujajo nižjo ceno, saj s tem spodbujajo njihovo delovanje.

Arnes od tega ne dobi veliko Povše Golobova poudari, da Arnes od stroškov pritožbe nimajo veliko, saj 80 odstotkov denarja dobi razsodnik, ostalo pa Arnes za administrativne stroške. Prav zdaj pa tudi poteka postopek, da se bodo tudi temu deležu odpovedali, zdaj ne želijo dajati vtisa, da s spori služijo na račun registrarjev. Ob tem podjetnikom svetuje, naj tisti, ki mislijo, da so upravičeni do že zakupljene domene, preverijo, ali res izpolnjujejo pogoje za pritožbo in upoštevajo, da ni nujno, da so vse zakupljene domene z njihovim imenom, ki je tak kot ime njihovega podjetja, zlonamerne.

Ne dajajte možnosti za zaslužek špekulantom Vsekakor je odločitev za pogajanje s špekulanti morda cenejša, a hkrati tvegana in pomeni nove priložnosti za zaslužek, zato je Arnes še vedno naslov, na katerega lahko pošljete pritožbo ali se z njim pred pritožbo ali odločitvijo za reševanje po sodni poti o svojem primeru posvetujete, da si ne boste po nepotrebnem nakopali stroškov ali celo omogočili izsiljevanje špekulantov.

Ne spreglejte