Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
26. 1. 2011,
7.47

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 26. 1. 2011, 7.47

7 let, 9 mesecev

Zidar večinski lastnik novega podjetja SCT Skupina

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Največji lastnik SCT Ivan Zidar je v predlogu za prisilno poravnavo SCT, ki ga vložil na sodišče, razkril, da namerava reševanje krovne družbe SCT prepustiti upnikom z državnimi bankami na čelu.

Sam namerava vsaj del poslov peljati naprej prek novoustanovljenega podjetja SCT Skupina. Zidar je v dokumentaciji ob vložitvi predloga za prisilno poravnavo priznal, da je večinski lastnik novega podjetja SCT Skupina. V osnovni kapital novega podjetja je kot stvarni vložek prenesel deleža v podjetjih SCT Stanovanjski inženiring in Tovarna asfalta Črnuče. Lastnica obeh podjetij, družba SCT Naložbe, ki je v lasti SCT, je s tem postala 49,7-odstotna lastnica SCT Skupine.

Večinski lastniki so Zidar, Jamnik in Meze

Lastnik večinskega, 50,3-odstotnega deleža v SCT Skupini je družba SCT Holding, ki je v lasti treh vodilnih menedžerjev SCT: Ivana Zidarja, Janeza Jamnika in Aleksandra Mezeta. Medtem ko je družba SCT Naložbe v pridobitev 49,7 odstotka SCT Skupine vložila za 8,3 milijona evrov lastniških deležev, so Zidar, Jamnik in Meze lastniki 50,3 odstotka novega podjetja postali kar s stvarnim vložkom v obliki 40 odstotkov delnic starega SCT.

Zidar tudi lastnik SCT Tovarne kovinske opreme Zidar je sicer prek SCT Holdinga že od novembra tudi lastnik SCT Tovarne kovinske opreme iz Murske Sobote, ki jo je kupil tudi s pomočjo posojila SCT, in po novem tudi nemškega hčerinskega podjetja SCT ISC Muenchen. To je sicer tretji največji navadni upnik SCT. Čeprav imajo navadni upniki do SCT po zadnjih podatkih odprtih kar 358 milijonov evrov terjatev, ni izključeno, da Ivan Zidar ni opustil želje po rešitvi "starega" SCT z nadzorom nad prisilno poravnavo.

Obvladuje tudi tri največje upnike SCT

Med šestimi največjimi upniki SCT so namreč kar trije, ki jih tako ali drugače obvladuje Zidar: poleg nemškega ISC še sarajevska družba SCT-BBM, ki je gradila tamkajšnjo obvoznico, in Tovarna asfalta Črnuče. Za potrditev prisilne poravnave SCT, pri kateri upnikom ponuja 40-odstotno poplačilo terjatev v 66 mesecih po letni obrestni meri v višini enega odstotka, Zidar potrebuje soglasje lastnikov najmanj 60 odstotkov terjatev. Kljub temu v SCT dopuščajo možnost prenosa referenc na hčerinske družbe.

Načrtujejo zmanjšanje števila zaposlenih

V zvezi s sklepom Okrožnega sodišča v Ljubljani o začetku prisilne poravnave za SCT današnje Delo piše, da imajo upniki do ljubljanskega gradbenega podjetja za 252,3 milijona evrov terjatev. Načrt finančnega prestrukturiranja, ki ga je pripravil SCT, pa predvideva 60-odstotno zmanjšanje terjatev upnikov z navadnimi terjatvami, preostali dolg pa bi jim poplačali v petih letih in pol.

Ob zmanjšanju terjatev v družbi nameravajo še odprodati nepotrebno premoženje, med drugim delež v Begradu, Rimskih termah in Zavarovalnici Triglav ter prostore uprave na Slovenski in Vošnjakovi cesti v Ljubljani, saj bi se nato selili na Slovenčevo cesto. Načrtujejo tudi zmanjšanje števila zaposlenih. Sistem SCT je tako leta 2008 zaposloval 2445 delavcev, konec lanskega septembra še 1923, do konca leta pa nameravajo njihovo število zmanjšati na 1497. Za prihodnje leto načrtujejo novo zaposlovanje, saj naj bi bilo konec prihodnjega leta v SCT zaposlenih 1523 delavcev.

Slabše že v letu 2009

V SCT pojasnjujejo, da je družba slabše poslovala že leta 2009, ko je ustvarila 30 odstotkov manjši promet kot leto pred tem. Lani je promet še naprej upadal, tako da so v prvih treh četrtletjih lani ustvarili 182,3 milijona čistih prihodkov od prodaje, kar je 40 odstotkov manj kot v istem obdobju leta 2009. V devetih mesecih lani so ustvarili tudi 86,7 milijona evrov izgube, v istem obdobju leto pred tem pa je bil minus velik dobre tri milijone evrov.

Za letos ima družba pridobljenih za 110 milijonov evrov poslov, do konca leta pa naj bi s prodajo ustvarili 216 milijonov evrov. Prihodki naj bi po načrtu rasli za 11 odstotkov na leto, vse do leta 2016, ko naj bi dosegli 383,7 milijona evrov prihodkov iz prodaje oziroma raven iz leta 2009.

Ne spreglejte