Petek, 8. 8. 2014, 18.09
7 let, 9 mesecev
V Sloveniji je preveč čebeljih družin
Na NVI tudi ugotavljajo, da je v Sloveniji absolutno preveč čebeljih družin, zato nastaja problem podhranjenosti in večje občutljivosti čebel. Lahko, da bodo zdravila za varozo nekoliko dražja, saj gre za dodatno naročilo, bodo pa prišla v tem mesecu, je dejal Malovrh, ki tako zavrača navedbe Čebelarske zveze Slovenije, da zdravil za to zajedavsko bolezen čebel ni več. Če bo lepo vreme, so veterinarji NVI zagotovili, da se lahko zdravljenje varoze podaljša tudi v september.
Prenasičenost slovenskega prostora s čebeljimi družinami in posledično lakoto, ki jo v letošnjem letu velikokrat srečamo, je eden od temeljnih vzrokov situacije v kateri smo. Trenutno je lakota večji problem kot varoza, je še dodal Malovrh. Med in cvetni prah sta v prvi meri hrana za čebele, ob vremenskih pogojih, kot so letošnji, pa zapadejo v prehranski stres in jim pade odpornost.
Če se bo podobno vreme skozi leta nadaljevalo, bo Slovenija težko preživela tako veliko število čebeljih družin, pravi Malovrh, ki ob tem dopušča možnost, da bodo sledile spet dobre letine, kot je bila lanska. "Treba pa se je zavedati, da v Sloveniji če ne bi bilo človeka, najverjetneje ne bi živela tako velika čebelja populacija, s toliko čebeljimi družinami," je še dodal.
Pomemben faktor je okuženost z varojo v čebelji družini, ki jo lahko veterinar in lastnik čebel ocenita zelo različno. Pri varozi je pomembno, da čebelar vsak dan nadzira, kaj se v panju dogaja. Pri veliko čebelarjih pa je to nemogoče zaradi velikega števila čebeljih družin ali zaradi pomanjkanja časa.
"Razdelili smo jih praktično zastonj, torej nabavna cena in davek, brez marž. V naslednjih letih pa si želimo, da se ta trg bolj razvije, kar pomeni, da bo veterinar NVI čebelarju izdal recept, ta pa bo šel v najbližjo registrirano lekarno ali veterinarsko ambulanto, kjer bo proti plačilu dobil zdravilo," je dejal Malovrh, ki je tudi mnenja, da čebelarji nimajo občutka, koliko stane veterinarska storitev.
Na Čebelarski zvezi Slovenije so v četrtek navedli, da je z varozo okužena velika večina čebel, ter da je zdravil za zdravljenje te bolezni v Sloveniji zmanjkalo. Se pa tudi v čebelarski zvezi strinjajo, naj se trg zdravil za varozo uredi podobno kot za ostale bolezni živali, torej da so zdravila na voljo v veterinarskih ambulantah in specializiranih trgovinah vse leto.