Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ana Rupar

Sreda,
4. 3. 2015,
15.57

Osveženo pred

7 let, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 4. 3. 2015, 15.57

7 let, 11 mesecev

To so mladi, ki bodo gradili prihodnost slovenskega gospodarstva

Ana Rupar

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
120 mladih, 120 različnih idej in en projekt. V program Podjetno v svet podjetništva je vključena že peta skupina udeležencev, svoje poslovne ideje pa so danes predstavili na Ljubljanskem gradu.

Podjetno v svet podjetništva je program, ki mladim brezposelnim visoko izobraženim osebam pomaga oblikovati lastne podjetniške kariere. Gre za model podjetniškega izobraževanja, ki udeležencem omogoča, da razvijejo svojo podjetniško idejo ter si pridobijo znanja in veščine, da jo tudi uresničijo.

Sedemsto vključenih, tristo novih podjetij Program je zasnoval Regionalni center za razvoj in ga s skupino 40 udeležencev prvič izvedel leta 2010 v občini Zagorje ob Savi. Leta 2013 je projekt prerasel v vseslovenskega, vanj je bilo vključenih že okoli 700 mladih oseb. Na ta račun je v državi zraslo približno 300 novih podjetij, saj jih je izhod v podjetništvo jih je našlo približno 40 odstotkov, medtem ko se jih je 30 odstotkov zaposlilo, saj imajo po končanem programu bistveno boljše možnosti za zaposlitev.

Sprva so načrtovali, da bi izhod v samostojno podjetništvo ali zaposlitev našlo 35 odstotkov udeležencev, zato se je projekt izkazal za več kot uspešnega, poudarjajo vodje programa.

Idejni oče Tomo Garantini pravi, da je to ena izmed boljših praks v Sloveniji ta trenutek. "Skrajni čas je, da začnemo podjetništvo razvijati kot eno izmed dejavnosti, ki je nujna, da je družba uspešna," pravi Garantini. Po njegovem se je Slovenija s tem končno približala svetu, kjer je podjetnost že dlje časa splošna praksa.

Kdo se lahko prijavi k projektu? Pogoji za prijavo so: ‒ dokončana visokošolska izobrazba, ‒ starost do 35 let, ‒ prijava v evidenco brezposelnih, ‒ konkretna podjetniška ideja.

Med vsemi prijavljenimi jih komisija v vsaki izmed 12 regij izbere 40, s katerimi opravijo osebni razgovor. Med njimi jih deset udeležencev dobi priložnost za vključitev v program. Največ štejeta dobra ideja ter ali ima kandidat vsaj malo podjetniške žilice, pojasnjuje Roman Medved vodja PVSP za ljubljansko regijo.

Ugodnosti za udeležence Deset kandidatov v okviru programa PVSP podpiše pogodbo o zaposlitvi za določen čas štirih mesecev, v tem obdobju prejemajo minimalno plačo, na voljo pa imajo še 400 evrov za potne stroške ter 250 evrov za razvoj in uresničitev svoje poslovne ideje (za izdelavo stvari, ki jih sami ne znajo – spletna stran, grafična podoba, finančni načrt in podobno).

Ob mentorski pomoči z individualnim in skupinskim delom udeleženci razvijajo svojo idejo, preverjajo rešitve in se pripravljajo na podjetniško pot. Mentorje – ti večinoma delajo prostovoljno, prostore in druge pogoje zagotavljajo izvajalci programa. Projekt se financira s sofinancira sredstvi Evropske unije.

Gibalo gospodarske rasti in razvoja države Projekt podpira tudi ministrica za razvoj, strateške projekte in kohezijo Alenka Smrkolj, ki meni, da so znanje, podjetnost in inovativnost ključni nosilci gospodarskega razvoja. Kot je dejala, nosilci uspešnih podjetij postajajo visoko motivirani posamezniki.

"Ti posamezniki s svojim znanjem in motivom oblikujejo konkurenčno okolje in s tem gospodarsko rast in razvoj naše države," je dejala ministrica in dodala, da so udeleženci programa zagotovo gonilna sila gospodarstva, saj bo blaginja Evrope bo odvisna od mladih.

Kako so s projektom zadovoljni udeleženci?

Ne spreglejte