Ponedeljek, 24. 1. 2011, 17.19
7 let, 9 mesecev
Skupščina Merkurja prestavljena na 25. februar
Kot so povedali v Merkurju, so se za zamik skupščine odločili zaradi tehničnih težav in prevelikega tveganja, da zaradi neudeležbe lastnikov skupščina ne bi uspela.
Dokapitalizacija je bistven pogoj za uspeh prisilne poravnave
Prav dokapitalizacija, ki je predmet skupščine, je bistven pogoj za uspeh prisilne poravnave. Dokapitalizacijo in posledično razvrednotenje njihovih deležev pa morajo najprej podpreti obstoječi lastniki Merkurja, med katerimi je po zaplembi Merfinovih delnic Merkurja največji Ananke Handels und Beteiligungs, ki ga je ustanovila Hypo Banka. Sledijo Sava, Banka Koper in Merfin, ki je ohranil še slabih devet odstotkov lastništva.
Dnevni red skupščine ostaja enak prvotnemu sklicu iz konca decembra in kasnejši dopolnitvi. Uprava tako predlaga zmanjšanje osnovnega kapitala s 54,8 na 1,2 milijona evrov in hkratno povečanje kapitala s pretvorbo terjatev upnikov v delnice. Vsak upnik, ki bo na družbo prenesel svojo terjatev zaradi vplačila stvarnega vložka bo pridobil eno delnico s pripadajočim zneskom osnovnega kapitala en evro za vsakih 40 evrov prenesene zavarovane terjatve in 53 evrov prenesene navadne terjatve.
Skupščina bo imenovala tudi nove nadzornike
Po obsežnih spremembah v lastništvu Merkurja bo skupščina imenovala tudi nove nadzornike. In sicer manjšinska delničarja H&R in GBD Skupina za člana nadzornega sveta predlagata Urško Svetlik in Petra Pavčka. Nadzorni svet pa predlaga za nadzornika Mira Medveška in Tatjano Vošinek Pucer.
Ob imenovanju revizorja za revidiranje poslovanja n računovodskih izkazov za minulo leto vodstvo Merkurja na podlagi zahteve Save predlaga Deloitte revizijo tudi za posebnega revizorja zaradi preveritve vodenja posameznih poslov v obdobju od aprila 2007 do novembra 2010. Posebni revizor bi preveril zakonitost in poslovno primernost vseh pravnih poslov, ki jih je Merkur sklenil z družbami Merfin in HTC Ena, HTC Dva in HTC G.
Spomnimo:
Tako naj bi preverili sporne posle bivšega prvega moža Merkurja, za katerega je skupina državnih tožilcev za pregon organiziranega kriminala pri vrhovnem državnem tožilstvu v Ljubljani predlagala preiskovalnemu sodniku okrožnega sodišča v Kranju izdajo sklepa za začasno zavarovanje zahtevka za odvzem premoženjske koristi v kazensko-preiskovalni zadevi zaradi suma kaznivega dejanja zlorabe položaja ali pravic in pranja denarja.
Preiskovalna sodnica okrožnega sodišča v Kranju je sredi decembra odredila začasno zavarovanje zahtevka za odvzem premoženjske koristi zoper Albina Kordeža, Marto Bertoncelj in še dve osebi ter tako zamrznila razpolaganje z njihovim premoženjem, ki bi bil lahko protipravno pridobljen. Ugovori začasne uredbe niso zadržali, ni pa še preiskovalna sodnica sprejela končne odločitve.
O ugovorih bo sodnica odločila, ko bo s strankami opravila vse naroke, so pojasnili na kranjskem okrožnem sodišču in dodali, da gre za predhodni postopek, saj zahteva za preiskavo ali obtožni akt še nista bila vložena.