Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
11. 8. 2011,
19.14

Osveženo pred

8 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 11. 8. 2011, 19.14

8 let, 4 mesece

Rast na evropskih borzah

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Osrednje evropske borze so po novem dnevu velikih nihanj tečajev trgovanje vendarle zaključile z občutno rastjo.

Analitiki pa trdnega razloga za preobrat ne vidijo in opozarjajo, da je stopnja negotovosti še vedno zelo visoka. Nekoliko se je okrepil tudi evro, podražila se je tudi nafta.

Začetek z rastjo Evropske borze so trgovanje začele z rastjo, nato so med trgovanjem znova pristale globoko v rdečem območju, na koncu dneva pa so se tečaji strmo povzpeli.

Naslednji teden srečanje Merklove in Sarkozyja Pravega razloga za preobrat ob koncu dneva analitiki ne vidijo. Morebiti je delno odlegla napoved srečanja francoskega predsednika Nicolasa Sarkozyja in nemške kanclerke Angele Merkel prihodnji teden. Voditelja bosta razpravljala o negotovosti, ki je zajela finančne trge, in ukrepih, ki bi lahko pomagali v boju zoper dolžniško krizo v območju evra.

Po črni sredi okrevanje Deloma je k dvigu tečajev prispevalo tudi okrevanje vrednosti delnic bančnih ustanov po črni sredi, ko so praktično vse po vrsti potonile. Razlog za to je bila govorica, da je velika francoska banka Societe Generale zaradi izpostavljenosti do Grčije v velikih težavah in blizu finančnega poloma.

Govorica, ki je s seboj povlekla tudi druge velike francoske banke, na koncu pa tudi druge evropske in ameriške banke, je bila po današnjih zagotovilih francoske centralne banke in ugotovitvah francoskega regulatorja trga vrednostnih papirjev neutemeljena.

Govorice sprožil časnik Mail Govorico je sprožilo nedeljsko pisanje britanskega časnika Mail on Sunday, ki je, sklicujoč se na neimenovane vire, zapisal, da naj bi bila ena največjih evropskih bank zaradi izpostavljenosti do grških državnih obveznic potencialno celo na robu katastrofe.

Opravičilo časnika banki V časniku so medtem že priznali, da njihovo pisanje ni temeljilo na verodostojnih in točnih informacijah, in so se zaradi tega že opravičili pri banki. V banki so opravičilo sprejeli in ob tem izrazili oceno, da se s tem zaključuje "nesrečni incident".

Francoski regulator trga vrednostnih papirjev je v odgovoru na zahtevo Societe Generale po preiskavi sredinega dogajanja zapisal, da trg pretresajo neutemeljene govorice. Pri tem je spomnil, da je za tako početje predvidena kazen.

Evropski organ za vrednostne papirje in trge (Esma) pa je sporočil, da so nacionalni regulatorji po več dneh pogosto nenadzorovanega padanja tečajev okrepili nadzor nad trgovanjem. Ugiba se, da bi lahko še v nekaterih evropskih državah sledili Grčiji, ki je prepovedala prodaje na kratko.

Zvišanja indeksa Indeks najpomembnejših podjetij v območju evra Eurostoxx 50 je na koncu pridobil 3,08 odstotka in sklenil pri 2220 točkah.

Frankfurtski indeks DAX je poskočil za 3,28 odstotka in končal pri 5797,66 točke. Pariški CAC 40 se je zvišal za 2,89 odstotka na 3089,66 točke, londonski FTSE 100 pa za 3,11 odstotka na 5162,83 točke.

Indeks ATX na borzi na Dunaju je trgovanje sklenil z 2,78-odstotno rastjo oz. pri 2151,67 točke, indeks SMI pa je šel na borzi v Zürichu navzgor kar za 5,02 odstotka na 5032,75 točke, pri čemer so rast poganjale predvsem delnice bank.

Močno je zrasel tudi indeks FTSE Italia-All-Share na borzi v Milanu, ki je pridobil 3,93 odstotka in se oblikoval pri 16.003,71 točke. Indeks Ibex 35 na madridski borzi pa je poskočil za 3,56 odstotka na 8249,40 točke.

V zelenem je končal tudi indeks BUX na borzi v Budimpešti, ki je pridobil 2,10 odstotka in se oblikoval pri 17.746,91 točke.

Neenotno sta medtem zaključili osrednji borzi na Balkanu. Hrvaški Crobex se je zvišal za 0,37 odstotka na 1989,41 točke, beograjski Belex pa je izgubil 0,46 odstotka in zaključil pri 641,61 točke.

Optimizem na Wall streetu K odboju tečajev na evropskih borzah v poznem popoldnevu je prispeval tudi optimizem na Wall Streetu. Industrijski indeks Dow Jones se je doslej zvišal za 2,37 odstotka in se giblje pri okoli 10.974 točkah, tehnološki indeks Nasdaq pa se je okrepil za 2,89 odstotka in je pri 2450 točkah. Ameriške vlagatelje so zadovoljili današnji podatki o vnovičnem tedenskem padcu števila novih zahtevkov za nadomestila za primer brezposelnosti.

Evro pridobil na vrednosti Na vrednosti je danes na koncu pridobil tudi evro, čeprav je med trgovanjem nihal skupaj z borzami. Za skupno evropsko valuto je treba trenutno na borzi v Frankfurtu odšteti 1,4244 dolarja, kar je 0,57 odstotka več kot v sredo. ECB je opoldne referenčni tečaj evra postavila pri 1,4143 dolarja (v sredo pri 1,4267 dolarja).

Cene nafte so se danes po padanju v prejšnjih dneh danes po odboju na borzah malenkost zvišale. Za 159-litrski sod zahodnoteksaške lahke nafte z dobavo v septembru je trenutno treba odšteti 83,03 dolarja, kar je 0,14 dolarja več kot ob koncu sredinega trgovanja. Septembrske pogodbe za nafto vrste brent pa vztrajajo blizu sredine zaključne ravni 106,68 dolarja.

Znižal se je tečaj švicarskega franka 31,1-gramska unča zlata je v azijskem trgovanju najprej presegla mejo 1800 dolarjev, nato pa upadla z rekordnih ravni in se giblje pri okoli 1760 dolarjih.

Po daljšem obdobju stalne krepitve se je danes popoldne občutno znižal tečaj švicarskega franka v primerjavi z evrom in dolarjem. Trgi so se med drugim odzvali na napovedi švicarske centralne banke, da razmišlja o vseh ukrepih za znižanje tečaja franka, tudi o vezavi na evro.

Ne spreglejte