Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
3. 5. 2013,
10.39

Osveženo pred

7 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 3. 5. 2013, 10.39

7 let, 10 mesecev

Pribitki na slovenske obveznice padajo (VIDEO)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Potem ko je Slovenija v četrtek uspešno izdala za 3,5 milijarde dolarjev petletnih in desetletnih obveznic, se danes pribitki na slovenske obveznice znižujejo.

Zahtevana donosnost na slovenske desetletne obveznice, z zapadlostjo septembra 2024, je na elektronski borzi MTS ob 10.30 znašala 5,71 odstotka. To je za 0,14 odstotne točke oz. 14 bazičnih točk manj kot v četrtek. Pribitek slovenskih na 10-letne nemške obveznice, ki veljajo za referenčne v območju evra, se giblje pri 452 bazičnih točkah oz. 4,52 odstotne točke. Ministrstvo: Potrjena kredibilnost programa reform Slovenija je sicer v četrtek uspešno izdala za milijardo dolarjev petletnih obveznic in za 2,5 milijarde dolarjev 10-letnih dolarskih obveznic. "Z uspehom transakcije je v očeh investitorjev potrjena kredibilnost programa reform vlade in njen dostop do mednarodnih kapitalskih trgov," so zapisali na finančnem ministrstvu. "Končno stanje knjige naročil v višini preko 16 milijard dolarjev za obe tranši skupaj (za petletno 3,9 milijarde dolarjev, za 10-letno 12,4 milijarde dolarjev) predstavlja največje povpraševanje po državnih obveznicah, denominiranih v dolarjih, v EU v tem letu," so še poudarili na ministrstvu.

Največ investitorjev iz Velike Britanije in ZDA Za petletne obveznice so zbrali 234 investitorjev, za 10-letne pa 342 investitorjev. Pri prvih jih več kot polovica prihaja iz Velike Britanije, približno 28 odstotkov iz ZDA ter iz Švice, Francije, Nemčije in Italije. Pri drugih pa 67 odstotkov investitorjev prihaja iz ZDA, 21 odstotkov iz Velike Britanije ter pet odstotkov iz Francije in nekaj iz Švice.

Okvirni pogoji izdaje so predvidevali 5,125-odstotni donos za petletno tranšo in 6,25-odstotnega za 10-letno tranšo. To predstavlja za 0,125 odstotne točke višji donos od predvidenega pred znižanjem bonitetne ocene. Končni pogoji so bili znatno nižji od okvirnih pogojev izdaje dolarskih obveznic, saj znaša donos petletne tranše 4,95 odstotka, 10-letne pa šest odstotkov, so zapisali na ministrstvu.

Na podlagi sklenjene transakcije valutne zamenjave v evre je Slovenija po navedbah ministrstva dosegla donos na obveznice v višini 4,59 odstotka za petletno tranšo in donos v višini 5,45 odstotka za 10-letno tranšo. "To predstavlja ugodnejši strošek zadolžitve, kot bi ga dosegla s primerljivo transakcijo v evrih," so poudarili.

Prva tranša, izdana v nominalni vrednosti ene milijarde dolarjev, bo zapadla v odplačilo v letu 2018, druga tranša, izdana v nominalni vrednosti 2,5 milijarde dolarjev, pa v letu 2023.

Slovenija je morala po torkovi napovedi okvirnih pogojev izdaje transakcijo zaustaviti zaradi nepričakovanega znižanja ocene kreditnega tveganja s strani bonitetne agencije Moody's. Po poteku 24 ur, v katerih so trgi lahko preučili razloge za znižanje ocene, so investitorji še vedno izražali močan interes za sodelovanje v transakciji. To je Slovenija po državnem prazniku 1. maja v četrtek izkoristila.

Moody's je znižanje ocene objavil v torek, nekaj ur pred koncem trgovanja, kar sicer ni običajna praksa. Oceno Slovenije je znižal za dve stopnji iz Baa2 na Ba1, s čimer je slovenski dolg uvrstil med špekulativne naložbe. Ohranil je negativne obete. Bonitetna agencija Standard & Poor's pa je v sredo oceno dolga Slovenije v tuji valuti potrdila pri A-.

Ne spreglejte