Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
13. 6. 2011,
20.24

Osveženo pred

8 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 13. 6. 2011, 20.24

8 let, 4 mesece

Pezdir: Ni problem v podjetjih, ampak v politiki

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Problem je v politiki in institucionalno-politični krizi, v kateri se Slovenija nahaja, je na okrogli mizi o možnih izhodih iz gospodarske in politične krize poudaril ekonomist Rado Pezdir.

Kot je dejal Pezdir, je Slovenija prišla v politično-institucionalni gordijski vozel, iz katerega se ne zna izviti: "Ne samo da je politika zelo blokirana med seboj, levi in desni pol, ampak je še velika blokada z drugo stranjo, ki jo predstavljajo sindikati, kar se je videlo tudi pri zadnjih referendumih."

"Ena izmed rešitev je zamenjava vlade" "Ena izmed ustreznih in temeljnih rešitev je zamenjava vlade, ker se sicer ustvarja nevarni presedan, da tudi po naslednjih volitvah lahko dobivamo vlade, ki bodo popolnoma neoperativne in ki bodo ohranile predvsem roparski interes posameznih interesnih skupin, pa jih pravzaprav ne bo mogel nihče odstraniti iz upravljanja države," je opozoril Pazdir.

"Moramo povedati, da si takšne vlade ne želimo" Po Pezdirjevem mnenju je ključna vloga pri doseganju nujnih sprememb na strani državljanov, "ki morajo še enkrat za spremembo po 20 letih povedati, da si takšne vlade in takšne politike ne želijo še enkrat, gospodarstvo pa si je še enkrat ne more privoščiti."

Glede potrebnih ekonomskih ukrepov za izhod iz krize je Pezdir dejal, da gre v tem primeru za "zdravo kmečko logiko", ki vključuje popolno in dokončno odprodajo državnih deležev v podjetjih, bistveno znižanje davkov in odpravo administrativnih ovir. Veliko težavo Pezdir sicer vidi v nizkih investicijah v gospodarstvu.

Šušteršič: Najprej potrebujemo volitve Tudi ekonomist Janez Šušteršič je menil, da je treba najprej vrniti zaupanje v politične elite in družbene elite nasploh: "Tega pa ni mogoče narediti, če ostanejo sedanje elite nespremenjene, zato najprej potrebujemo volitve. Potrebujemo tudi mehanizme, ki bodo zagotovili večjo mobilnost znotraj elit, ter večjo vlogo civilne družbe."

Šušteršič je poudaril potrebo po zmanjšanju vloge države v družbi: "Ključna razvojna blokada Slovenije danes je točno to, da ima država preveliko vlogo ne samo v gospodarstvu, ampak praktično tudi povsod drugod." Med potrebnimi ekonomskimi ukrepi za izhod iz krize je Šušteršič omenil odpravo administrativnih ovir in zmanjšanje obsega javnih izdatkov.

Po Šušteršičevih besedah je nujno tudi zmanjšati državno lastnino: "V zadnjih 20 letih se je pokazalo, da je prav državna lastnina ključni vzvod, preko katerega država vpliva na gospodarske subjekte in ki omogoča obstoj gospodarsko-političnih omrežij, ki so zelo škodljiva."

Lipnik: Slovenija mora postati bolj konkurenčna Kolumnist časnika Finance Karel Lipnik je menil, da Slovenija pri iskanju izhoda iz krize nima druge možnosti, kot da postane bolj konkurenčna država in s tem privlačna za tuje investitorje. Vzrok za politično krizo Lipnik vidi v tem, da si nihče ne upa narediti konkretnih korakov na gospodarskem in socialnem področju.

Preveč energije za nepomembne teme? Direktor marketinga za Srednjo in Vzhodno Evropo v mednarodnem podjetju EFT Group iz Londona Tomaž Orešič pa je menil, da Slovenija izgublja preveč energije in časa z manj pomembnimi ali celo nepomembnimi temami: "Vse je preveč podrejeno nekakšnemu javnomnenjskemu manevriranju, prave vsebine pa ne pridejo na prvo mesto."

Ne spreglejte