Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
9. 10. 2014,
16.25

Osveženo pred

8 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 9. 10. 2014, 16.25

8 let, 2 meseca

Na internetu vedno več uporabnikov, a kje so oglaševalci

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Število uporabnikov interneta se je v Sloveniji v zadnjem desetletju povečalo za več kot sto odstotkov, a oglaševalci trendu sledijo prepočasi, je bilo slišati na prvi akademiji zavoda IAB.

Maja ustanovljeni Zavod IAB, ki vključuje podjetja s področja digitalnih komunikacij, medijev in oglaševalcev, je danes začel izobraževalne seminarje za razvoj in trajnostno rast trga digitalnega oglaševanja v Sloveniji.

S tem zavod želi svojim članom zagotoviti nova digitalna znanja ter podati obilo koristnih nasvetov za razvoj proizvodov, optimizacijo procesov v podjetju ter tudi boljše poslovne rezultate.

Premalo drznosti med oglaševalci za spletno komuniciranje Na prvi akademiji IAB je skoraj sto udeležencev spoznalo izsledke aktualnih raziskav o intenzivni rasti rabe interneta in spremljanja spletnih medijev v Sloveniji, ki predstavljajo pomembno izhodišče za oblikovanje inovativnih in visoko učinkovitih digitalnih tržno-komunikacijskih aktivnosti.

Tako je predstavnica Inštituta za raziskovanje trga in medijev Mediana Janja Božič Marolt udeležencem predstavila podatke o rabi in dosegu interneta med Slovenci ter poudarila, da so v Sloveniji v zadnjih desetih letih zabeležili 125-odstotno rast interneta. "Leta 2004 je bilo uporabnikov interneta komaj 29 odstotkov, medtem ko jih je bilo konec lanskega leta že 65."

Rast, vseobsežnost, vseprisotnost in vsesplošno uporabnost interneta 24 ur na dan so zabeležili na vseh mestih in med različnimi populacijami, v zadnjih letih predvsem med starejšimi. Ti podatki po njenih besedah med podjetniki in predvsem med oglaševalci kličejo po nujnosti uporabe interneta v oglaševanju, kjer pa Slovenija še zelo nazaduje.

"Mislim, da smo na splošno v Sloveniji preveč konservativni in preveč radi opravljamo ponavljajoča se dela in sprejemamo že znane odločitve. Tako je v oglaševanju premalo poguma in drznih odločitev ter predvsem tistih, ki bi si upali začeti nekaj, kar je sicer že trend. Menim, da v Sloveniji zelo zamujamo pri oglaševanju na internetu oziroma pri uporabi interneta kot enega od obveznih komunikacijskih kanalov," je poudarila Božič Maroltova.

Kot je poudarila, se je oglaševanje zgolj prek enega medija vedno izkazalo za manj učinkovito kot večmedijsko. "Pomembna je kombinacija medijev, pri čemer internet zagotovo ne sme manjkati."

"Komuniciramo tam, kjer so prisotni uporabniki" Vladimir Nardin iz AV-studia pa je predstavil, katere slovenske digitalne kampanje so trenutno najbolj vroče in zakaj. Kot je povedal, je velika prednost digitalnega marketinga v tem, da se da vse cilje izmeriti ter tako določiti, ali je bila akcija uspešna ali ne.

"Marketing in digitalni marketing sta isto, le da danes marketing bolj izkorišča digitalne kanale kot nekoč. Gre za to, da komuniciramo na tistih kanalih, na katerih so uporabniki prisotni, ti pa so danes vedno bolj prisotni na internetu, kamor bi se morali oglaševalci tudi bolj usmeriti," je poudaril.

V nadaljevanju so udeležencem predstavili še, kako lahko podjetja in blagovne znamke gradijo svojo skupnost na Twitterju tudi prek najodmevnejših dogodkov.

Tokratna akademija IAB je prva v seriji več seminarjev, ki bodo slovenskim medijskim hišam, agencijam in tržnikom ponudila nova in predvsem uporabna digitalna znanja ter poskrbela za dvosmerno in relevantno komuniciranje blagovnih znamk s svojimi uporabniki.

Na akademiji slovenskega Zavoda IAB sicer domači trg izobražujejo v skladu s priporočili krovne organizacije IAB Europe in drugih nacionalnih uradov IAB. Z ustanovitvijo se Slovenija pridružuje več kot 40 državam po svetu, kjer že delujejo podružnice Urada za interaktivno oglaševanje (IAB), ki je bil ustanovljen leta 1996 v ZDA. Med njegovimi člani (več kot 5.500 podjetij z vsega sveta) najdemo tudi nekatere nam poznane velikane, kot so Facebook, Google, Reuters, Twitter, Yahoo in drugi.

Ne spreglejte