Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
19. 12. 2012,
14.45

Osveženo pred

8 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 19. 12. 2012, 14.45

8 let, 3 mesece

Morgan Stanley: Volitve v Italiji bi lahko sprožile novo krizo v Evropi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Morgan Stanley za leto 2013 napoveduje, da bi Italija lahko sprožila ponovno hudo krizo v evroobmočju, Japonska pa naj bi se lotila odkupovanja državnih obveznic zadolženih članic.

Ameriška investicijska banka Morgan Stanley je izdala popis "17 velikih presenečenj" za leto 2013. Njihov seznam vsebuje 17 dogodkov, ki bi lahko svetovno javnost presenetili leta 2013, dogajali naj bi se na vseh celinah, pretresi pa naj bi se zgodili tako na geopolitičnem, monetarnem kot fiskalnem področju. "Nadaljujemo tradicijo, ki smo jo začeli pred skoraj tridesetimi leti," so zapisali pri banki, kjer poudarjajo, da ne trdijo, da se bodo napovedani dogodki tudi dejansko zgodili, so pa mogoči. Pomenili bi presenečenje tako za njih same kot tudi za številne uveljavljene finančne strokovnjake. Izpostavljamo najzanimivejše.

Nova močna inflacija v svetovnem gospodarstvu Banka ugiba o novi močni inflaciji v svetovnem gospodarstvu, ki bi jo sprožila kombinacija ponovne hude suše in močnejšega okrevanje gospodarskih velesil ZDA in Kitajske. Za ZDA med drugim napovedujejo, da je mogoče pričakovati dogovor glede grozečega fiskalnega prepada med republikanci in demokrati ter krčenje obsega stanovanjskih posojil, kar bi lahko upočasnilo okrevanje ameriškega stanovanjskega trga.

Japonska nad državne obveznice evroobmočja, italijanska politična negotovost Japonska centralna banka naj bi se agresivno lotila kupovanja državnih obveznic članic evroobmočja, ki jih je prizadela dolžniška kriza. S tem bi država zmanjšala vrednost jena in postala glavni upnik območja. Na stabilnost evroobmočja bi lahko vplivala tudi predvolilna kampanja v Italiji, ki bo potekala februarja, številne kritike evropskih varčevalnih ukrepov pa bi lahko prestrašile potencialne vlagatelje.

Za evropsko pomoč bi tako prosila Italija, ne Španija, vendar bi bila ta odločitev verjetno sprejeta prepozno, kar bi lahko sprožilo novo evropsko krizo in pod vprašaj postavilo tudi prihodnost skupne evropske valute. Morgan Stanley hkrati ugotavlja, da bi lahko bila Velika Britanija tista država, ki bi prva zapustila Evropsko Unijo, in ne Grčija.

Gospodarska rast v Braziliji in Rusiji Če je mogoče, da bi se Kitajska ujela v likvidno past in s tem ustavila okrevanje celotnega svetovnega gospodarstva, pa bi po drugi strani širok spekter ambicioznih infrastrukturnih projektov v Braziliji lahko sprožil močan dotok tujih investicij v državo. Gospodarski napredek bi lahko uprizorila tudi Putinova Rusija, ki bi z gospodarsko reintegracijo nekdanjih sovjetskih republik sprožila dvig gospodarske rasti v številnih evrazijskih državah.

Ne spreglejte