Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Aleksander Kolednik

Torek,
23. 4. 2013,
15.25

Osveženo pred

8 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 23. 4. 2013, 15.25

8 let, 2 meseca

Lahovnik: V ozadju poteka hud boj za obvladovanje denarnega toka državnih podjetij

Aleksander Kolednik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Osnovna stvar, ki bi jo hotel imeti v holdingu, so ljudje, ki niso strankarsko opredeljeni, ampak pri nas ni nikomur več nerodno, da je za posameznim članom sveta napisana še stranka, pravi Mencinger.

Poslanci državnega zbora bodo na seji po nujnem postopku obravnavali predlog novele zakona o Slovenskem državnem holdingu (SDH). Med poglavitnimi rešitvami novele so uvedba nadzora poslovanja holdinga in odvisnih družb s strani računskega sodišča, poenostavitev prehodnega režima upravljanja naložb in podaljšanje roka za dokapitalizacijo holdinga z državnimi nepremičninami.

Mencinger v računsko sodišče ne zaupa preveč

Ekonomist Jože Mencinger nam je pojasnil, da se mu zdi prav, da nadzor nad holdingom izvaja računsko sodišče, čeprav sam vanj ne zaupa, saj dostikrat ravna birokratsko, brez presoje, kakšni so narodnogospodarski učinki posameznih odločitev.

"Osnovna stvar, ki bi jo hotel imeti, je, da so v holdingu ljudje, ki niso strankarsko opredeljeni, ampak pri nas ni nikomur več nerodno, da za posameznim članom sveta piše še stranka, iz katere je prišel. Pred dvajsetimi leti si ne bi nikdar mislil, da bomo kdaj prišli do tako absurdnih položajev," je povedal.

Lahovnik: Več kot očitno je, da se ta vlada ne želi umakniti iz gospodarstva

Matej Lahovnik z ljubljanske Ekonomske fakultete pravi, da gre v osnovi za tehnične spremembe, ki so manj pomembne. Precej bolj pomembno se mu zdi, kakšno odločitev bo vlada sprejela glede umika države iz gospodarstva.

"Nova vlada se je očitno odločila, da se ta proces prekine, in to se mi zdi precej večja težava, ker dokler bo pri nas delež države v gospodarstvu največji od vseh članic EU-ja, tako dolgo bo tudi tveganje za korupcijo in klientelizem zelo visoko. Več kot očitno pa je, da se ta vlada ne želi umakniti iz gospodarstva, ker v ozadju poteka hud boj za obvladovanje denarnega toka največjih slovenskih podjetij, v katerih ima država večinski ali največji delež," je poudaril.

Ob tem je dodal, da želijo vplivni posamezniki iz ozadja prek korporativnega upravljanja državnih družb sanirati svoje nasedle finančne imperije.

Mencinger: Holding naj bi po novem opravljal podobno funkcijo kot AUKN

Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo sicer napoveduje, da bodo v prihodnje pripravili še predlog, po katerem bo lastnica naložb ostala država, in da bo holding z njimi le upravljal.

Mencinger je pojasnil, da se mu ravno to zdi najpomembneje, da je holding namenjen predvsem upravljanju, ne pa razprodaji premoženja, kot je bilo sprva predvideno. "To pa pomeni, da bi lahko imeli še naprej Agencijo za upravljanje kapitalskih naložb (AUKN), ker naj bi zdaj holding opravljal približno takšno kot funkcijo kot AUKN. To je rešitev v pravo smer," je izpostavil.

"Holding je po zakonu tudi lastnik premoženja, ki ga upravlja"

Lahovnik pa je na drugi strani prepričan, da je takšna rešitev v nasprotju z zakonom o gospodarskih družbah. "To potem ni holding. Holding bi namreč moral biti tudi lastnik. Potem je vprašanje smiselnosti obstoja takšnega holdinga. To je neumnost, to je nesmiselno. Holding je po zakonu tudi lastnik premoženja, ki ga upravlja," je opozoril.

Ne spreglejte