Petek, 8. 7. 2011, 10.22
8 let, 4 mesece
KS Naložbe z objavo namere za prevzem Pivovarne Laško

Finančna družba KS Naložbe, ki jo prek ciprskega holdinga Kalantia Limited lastniško obvladuje privatizacijski mogotec Igor Lah, je objavila namero za prevzem delnic Pivovarne Laško. Omenjena družba, ki jo vodi direktor Blaž Vodopivec, namerava prevzemno ponudbo objaviti najpozneje v 30 in ne prej kot v 10 dneh po objavi namere.
"Namera za prevzem delnic Pivovarne Laško je stvar lastnikov, ki bodo odločali o tem, kako bo zdaj zadeva potekala. Mi bomo ravnali skladno z zakonodajo," je še dejal Zorko.
Družba KS Naložbe, ki ima sicer več kot 34.000 delničarjev je prevzemno namero danes objavila v časniku Delo in na spletnih straneh Ljubljanske borze, v ločenem sporočilu za javnost pa so še pojasnili, da so o prevzemni nameri že obvestili agencijo za trg vrednostnih papirjev, poslovodstvo Pivovarne Laško in urad za varstvo konkurence.
Lah je v sporočilu za javnost zatrdil, da so nameni družbe KS Naložbe glede prevzema Pivovarne Laško zelo resni. "Družba KS Naložbe je edini in izključni prevzemnik, ki dela samo za svoj račun," je zatrdil Lah, ki nasprotuje špekulacijam, da so v ozadju nepremičninski posli ali onemogočanje poslovanja Pivovarne Laško.
"Naš cilj je, da izpeljemo prevzem v skladu s pogoji, ki bodo v prevzemnem prospektu, ki bo objavljen po pridobitvi dovoljenja Agencije za trg vrednostnih papirjev. Naš cilj torej je, da prevzem uspe," je še poudaril Lah.
Družba KS Naložbe bo po pridobitvi dovoljenja agencije objavila prevzemno ponudbo hkrati s ponudbenim dokumentom oz. prospektom. Ta bo javno dostopen in bo vseboval vse podatke, ki so potrebni, da se bodo lahko lastniki delnic odločili glede sprejema prevzemne ponudbe, navajajo v KS Naložbah in dodajajo, da bo vseboval tudi namene KS Naložb glede prihodnjega poslovanja skupine Pivovarne Laško in strateški načrt njenega razvoja.
Skladno z zakonom o prevzemih Pivovarna Laško med trajanjem prevzemnih postopkov do objave izida ponudbe ne sme sklepati poslov zunaj rednega poslovanja. Viri blizu Pivovarni Laško so potrdili, da družba posledično ne bo smela prodati nobenega premoženja, kar pomeni, da je do nadaljnjega prodaja Dela, Večera, Mercatorja in Fructala, ki jo zahtevajo banke upnice, zamrznjena.
Predsednik uprave Dela Jurij Giacomelli je dejal, da je objava namere družbe KS Naložbe za prevzem Laškega "zagotovo premišljen in upoštevanja vreden poslovni dogodek, ki ga bodo proučili lastniki Laškega ter organi vodenja in upravljanja skupine".
Banke, ki so pomembne lastnice Pivovarne Laško, medtem današnjega koraka družbe KS Naložbe ne komentirajo.
Časnik Finance sicer na podlagi svojih virov piše, da zanimanje obstaja tako za nakup skupine Pivovarna Laško kakor za nakup posameznih družb. Med interesenti so strateški partnerji in finančni skladi, štrene pa da utegnejo spet mešati domači lobiji.
Te po informacijah časnika zanima predvsem nepremičnina v Ljubljani, na kateri stoji Pivovarna Union. Glede na to, da je bil Lah tudi lastnik gradbene družbe in da se je v zadnjih letih precej ukvarjal z nepremičninami, utegne biti povezan tudi s temi krogi.
Druga špekulacija pa se nanaša na to, da ciljna družba v času trajanja prevzemnih postopkov ne sme izvajati korporativno pomembnih zadev. Med te sodi tudi odprodaja premoženja. Skupina Pivovarna Laško mora, da bi se izognila insolventnosti, čim prej prodati deleže poslovno nepotrebnega premoženja. Med to sodi 23,34-odstotni delež Mercatorja, časopisna družba Delo, v teku je tudi razpis za prodajo ajdovskega Fructala.
KS Naložbe so maja najavile nejavno izdajo obveznic, s katero nameravajo v treh fazah do konca leta 2012 zbrati dobrih 200 milijonov evrov sredstev. Kot namen izdaje so navedli financiranje nepremičninskega projekta in zvišanje investicijskega potenciala družbe.
Zanimanje obstaja menda tudi za prodajo pivovarske skupine po kosih - ponudbe za prodajo Fructala in časopisne družbe Delo so že na mizi Dušana Zorka, šefa Laškega in Uniona, ali pa bodo kmalu. Zadnje čase pa se govori, da slovenski lobistični krogi stegujejo lovke po Pivovarni Union, hčeri Laškega.
Skupaj 26,8-odstotni delež pivovarne bi radi prodali Nova Ljubljanska banka (NLB) in Banka Celje, v četrtek pa je potekal skupni sestanek lastnikov dobre polovice kapitala. Za zdaj so se lastniki dobre polovice pivovarne dogovorili, da bi s prodajo počakali do prodaje deležev v Mercatorju - to naj bi se po časovnici zgodilo do konca leta, še piše časnik.
Zadnja leta se je prek nepremičninskega sklada Ceeref in drugih družb veliko ukvarjal z nepremičninami. V njegov imperij sodi vrsta finančnih družb, je pa tudi nekdanji lastnik zdaj propadlega gradbinca GPG.