Petek, 18. 2. 2011, 11.10
8 let, 4 mesece
Hrvaški Agrokor pripravlja sovražni prevzem Mercatorja?

Po trditvah njihovih virov se namerava Agrokor najprej odzvati na poziv za javno zbiranje pisnih zavezujočih ponudb skupine Pivovarna Laško za prodajo 23,3 odstotka Mercatorja, ki se izteče 9. marca.
Pri tokratni operaciji vlogo financerja igra Unicredit banka skupaj s svojo Zagrebačko banko. Priprave na prevzem Mercatorja kot finančni svetovalec vodi JP Morgan, v Sloveniji pa so po informacijah Dnevnika že najeli odvetniško pisarno Rojs, Peljhan, Prelesnik in partnerji.
Za soinvestitorstvo se Agrokor dogovarja z Evropsko banko za obnovo in razvoj (EBRD), ki je 8,3-odstotni lastnik Agrokorja in ki je sofinancirala tudi nedavni prevzem Droge Kolinske s strani hrvaške Atlantic Grupe. Dokončna odločitev o prevzemu Mercatorja naj bi bila dogovorjena ta teden v Milanu, kjer se je na sedežu Unicredit banke mudil Todorić.
Iz EBRD so sporočili, da navedb o dogovarjanju z Agrokorjem o soinvestitorstvu ne morejo komentirati. "EBRD ima v Agrokorju lastniški delež, zato zaradi zaupnosti poslovnih podatkov navedb ne smemo komentirati," so zapisali v odgovoru.
Visoko zadolženi Agrokor prevzem Mercatorja mika zlasti zaradi sinergijskih učinkov, na podlagi katerih bi lahko v razmeroma kratkem času poplačal precejšen del kupnine. V Agrokorju so izračunali, da bi lahko samo pri nabavi in logistiki z združevanjem nabav pri obstoječih proizvodnih podjetjih skupine Agrokor in pri njegovih obstoječih dobaviteljih prihranili na letni ravni 120 milijonov evrov, in sicer predvsem zaradi boljših nabavnih pogojev, še navaja Dnevnik.
Na vseh trgih, na katerih je prisoten Mercator, naj bi po načrtih odpustili od pet do deset odstotkov zaposlenih, tako da bi se v treh letih število zaposlenih zmanjšalo za okoli 2000. Skupaj s prihranki na drugih splošnih področjih so finančni učinek ovrednotili na 30 milijonov evrov letno.
Agrokor je poskušal v zadnjih dveh letih že dvakrat priti do Mercatorja. Prvič v začetku leta 2009, ko je delež prodajal takratni predsednik uprave Pivovarne Laško Boško Šrot. Drugi poskus vstopa v Mercator je bil v začetku lanskega leta, ko so interes za prodajo po zasegu delnic v lasti Infonda Holdinga in Istrabenza preverjale banke, lastnice več kot tretjine Mercatorja, še navaja Dnevnik.
"Seznanjeni smo z napovedanim razpisom za nakup delnic Mercatorja v lasti Pivovarne Laško, in se odločamo glede vključitve. Za celoten projekt obstaja interes največjih svetovnih vlagateljev", so dejali v odgovoru, ki ga je podpisala direktorica odnosov z javnostmi Agrokorja Anja Linić.
Poudarili so tudi, da pričakujejo, da bi Mercator postal vodilni na največjih trgih v regiji in bi deloval kot samostojna družba pod isto blagovno znamko in dolgoročno dosegel višjo stopnjo zaposlovanja v domačem in tudi na regionalnem tržišču.
"Njegov nadaljnji razvoj bi izvajali v sodelovanju z obstoječimi delničarji, zaposlenimi in dobavitelji, s pomočjo dolgoročnega partnerstva s slovenskimi proizvajalci pa bi omogočili dodatno povečanje obsega prodaje in odpiranje novih trgov", so še pojasnili v Agrokorju.