Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
12. 12. 2013,
11.07

Osveženo pred

8 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 12. 12. 2013, 11.07

8 let, 3 mesece

GZS: Danes je dan čistih računov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Po finančni sanaciji bank je nujno tudi prestrukturiranje prezadolženega gospodarstva. Brez rasti gospodarstva bo čez čas spet potrebna sanacija bank, so prepričani v GZS.

Objavljeni rezultati stresnih testov bank so trenutek streznitve za Slovenijo, so se na objavo rezultatov stresnih testov odzvali v Gospodarski zbornici Slovenije (GZS).

Dokapitalizacija bank po njihovih navedbah med drugim od vseh pristojnih terja transparentno privatizacijo državnih bank, resen pristop k strokovnemu, transparentnemu in kakovostnemu prestrukturiranju prezadolženih podjetij ter transparenten prenos slabih bančnih terjatev na Družbo za upravljanje terjatev bank (DUTB).

Vzpostaviti je treba zaupanje davkoplačevalcev V GZS še poudarjajo, da je treba vzpostaviti ponovno zaupanje javnosti, torej davkoplačevalcev, kar je mogoče samo z odločnimi preiskavami ter pregonom gospodarskega kriminala in korupcije, torej sumov kaznivih dejanj v podjetjih, bankah in javnem sektorju.

Dodajo, da je treba nujno čim prej tudi: - izboljšati poslovno okolje, da bomo zanimivi več investitorjem, - odpraviti birokratske in druge ovire za razvojne strateške investicije, - izvesti resne reforme zdravstva, trga dela, javnih naročil …

Civilna družba zahteva razkritje imen odgovornih za razmere v bankah Civilna družba za pravično Slovenijo odločno nasprotuje prevzemanju nastalih obveznosti zasebnih bank ter hkrati zakrivanju odgovornosti in informacij za nastalo stanje v slovenskih bankah.

Prav tako se ne strinja s tem, da se nastalo stanje sanira z najetjem novih posojil na mednarodnih finančnih trgih z visokimi obrestnimi merami, namesto da bi se uporabilo možnost najema posojila s precej nižjimi obrestnimi merami, ki nam ga ponuja evropski mehanizem za stabilnost – ESM.

Zato zahtevajo: – Da se bančni sistem sanira pregledno. Odgovornost in posledice naj v največji mogoči meri nosijo tisti, ki so imeli moč in možnost odločanja.

– Da se javnosti predstavijo resnično stanje v slovenskem bančnem sistemu in imena odgovornih za nastale razmere ter da se proti njim odločno ukrepa z odvzemom pooblastil in kazenskimi postopki.

– Da bi se izognili prikrivanjem in novim oškodovanjem, naj se na odgovorna mesta v nadzorne svete in uprave bank postavi profesionalne ljudi z visokimi etičnimi standardi in neoporečnimi referencami.

– Da se finančno in vsebinsko ovrednotijo in javnosti jasno predstavijo vse možnosti sanacije bančnega sistema, tako z najemanjem posojil na mednarodnih finančnih trgih kot pomočjo ESM.

OZS: Rezultat v mejah pričakovanj V Obrtno-podjetniški zbornici Sloveniji (OZS) niso presenečeni nad velikostjo bančne luknje v višini 4,778 milijarde evrov, saj je rezultat v mejah njihovih pričakovanj. Očiščenje bank po njihovi oceni še ne bo rešilo gospodarstva, vendar pa ga bo pomagalo ponovno zagnati.

"Z dokapitalizacijo treh državnih bank bi se moral sprostiti tudi posojilni krč. Upamo, da bodo obrtniki in podjetniki odslej lažje dostopali do bančnih posojil in po nižjih obrestnih merah," so poudarili.

Kot so še navedli na OZS, bo morala država obrtnikom in podjetnikom poleg ugodnih bančnih posojil zagotoviti tudi ugodnejše davčno ter spodbudnejše poslovno okolje.

ZSSS: Politika jemlje ljudem in na drugi daje bankam Dogajanje okoli finančnega sistema je po oceni Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) pokazalo jasne prioritete politike, ki so "nič drugega kot preslikava prioritet finančnega sistema". Po objavi rezultatov stresnih testov in napovedi ukrepov so v ZSSS poudarili, da politika na eni strani z zakoni jemlje ljudem, po drugi pa daje bankam.

Predsednik ZSSS Dušan Semolič opozarja, da se mora pozornost države od bank, ki bodo deležne državne pomoči, preusmeriti na ljudi. "Če smo danes dokapitalizirali banke, moramo zdaj dokapitalizirati ljudi," je objavo rezultatov stresnih testov bank komentiral Semolič.

IDS: Izgube so produkt normalnega delovanja kapitalističnega sistema V Iniciativi za demokratični socializem (IDS) opozarjajo, da gre pri napovedani dokapitalizaciji bank za socializacijo izgub. "Za te izgube niso krivi niti državljani niti državna lastnina, ampak so produkt normalnega delovanja kapitalističnega sistema," so zapisali v iniciativi.

Šmuceva: Slovenija bo prebrodila težave Izvršna direktorica Združenja Manager Sonja Šmuc za objavljene rezultate obremenitvenih testov pravi, da so ti postavili "zrcalo", zdaj pa da "vemo, kje smo". Šmučeva sicer verjame, da bo Slovenija uspešno prebrodila težave, "a domačo nalogo je treba narediti". Medtem ko so obremenitveni testi postavili ogledalo, pa je vprašanje, ki se zdaj zastavlja, kako od tu naprej. "Kako bomo ponovno vzpostavili vitalen bančni sistem, ki podpira državljane in podjetja," se sprašuje Šmučeva. Kot je dejala, gospodarstvo nujno potrebuje normalno delujoč bančni sistem: banke so v kreditnem krču že peto leto.

Ne spreglejte