Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
4. 12. 2012,
7.23

Osveženo pred

8 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 4. 12. 2012, 7.23

8 let, 2 meseca

Finančni ministri EU o enotnem bančnem nadzoru

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Finančni ministri Evropske unije (EU) bodo razpravljali o enotnem bančnem nadzoru.

Finančni ministri EU bodo danes poskušali doseči dogovor o zakonodaji za enoten bančni nadzor, ki je temelj bančne unije in pogoj za neposredno dokapitalizacijo bank iz stalnega reševalnega sklada ESM, s čimer želi območje evra presekati gordijski vozel bančne in dolžniške krize. Zasedanja se bo udeležil tudi slovenski minister Janez Šušteršič.

Od finančnih ministrov se tako danes pričakuje korak v smeri izpolnjevanja političnega dogovora oktobrskega vrha EU, da bo zakonodajni okvir za enoten bančni nadzor vzpostavljen do konca leta, nadzor pa naj bi začel delovati enkrat v prihodnjem letu. Odprtih vprašanj je še veliko, na primer glede položaja nečlanic območja evra.

Dosegli naj bi tudi politični dogovor glede dvojčka Poleg tega naj bi ministri dosegli politični dogovor glede drugega zakonodajnega svežnja za krepitev gospodarskega upravljanja, imenovanega dvojček, ki je že mesece v odločevalskem mlinu unije. Dvojček prinaša okrepljen evropski nadzor nad sprejemanjem nacionalnih proračunov in strožje spremljanje držav s finančnimi težavami.

Prav tako bodo ministri preučili napredek pri sprejemanju zakonodaje, ki naj bi zagotovila kapitalsko ustreznost bank. Osnova novih pravil o kapitalski ustreznosti okoli 8300 bank na stari celini je globalni dogovor Basel III iz leta 2010, ki terja postopno povečanje najbolj kakovostnega kapitala bank z dveh odstotkov na sedem odstotkov do leta 2019.

Razpravljali bodo še o sistemu davka na dodano vrednost Na dnevnem redu so še razprava o skupnem sistemu davka na dodano vrednost, letni pregled rasti, s katerim se začne evropski semester, cikel tesnejšega usklajevanja fiskalnih in gospodarskih politik članic unije, ki ga je minuli teden predstavila Evropska komisija, ter odločitev o odpravi postopka zaradi presežnega primanjkljaja za Malto.

Ob letnem pregledu rasti je komisija minuli teden predstavila tudi poročilo o gospodarskih neravnovesjih, v katerem ugotavlja, da je problematičnih 14 držav, tudi Slovenija, za katere je potrebna dodatna preiskava. V tej razpravi se lahko pojavijo tudi vprašanja glede širšega dogajanja v Sloveniji, je v ponedeljek nakazal minister Šušteršič.

Ne spreglejte