Torek, 16. 6. 2015, 9.45
8 let, 3 mesece
Dušan Mramor: Skrajšati moramo čas študija in podaljšati delovno dobo

Po več letih izključno slabih številk so se končno začela kazati znamenja okrevanja. Napovedana gospodarska rast daje veliko razlogov za optimizem, nikakor pa ne za brezskrbnost, kajti veliko je še treba postoriti, preden bomo lahko brez slabe vesti rekli, da smo se končno izvlekli iz krize.
Na poslovnem zajtrku, ki ga je organizirala ameriška gospodarska zbornica v Sloveniji AmCham, je bila glavna tema prestrukturiranje bančnega sektorja v Sloveniji, a beseda je razumljivo tekla tudi o mnogo drugih aktualnih vprašanjih slovenskega gospodarstva in javnih financ.
"Reforme soo začeli z zamikom, a potem se je vse dogajalo hitro. Imeli smo seznam 57 ukrepov, s katerimi smo proračunski primanjkljaj zmanjšali pod tri odstotke, imamo seznam 15 podjetij za privatizacijo … Nekateri nam očitajo, da načrti niso dovolj ambiciozni, a je očitno, da smo na dobri poti," je poudaril in dodal, da pričakuje uresničitev napovedi o 2,4-odstotni rasti BDP, "a se zavedamo, da je treba postoriti še veliko, med drugim tudi proračun za naslednja leta".
"Kot vlada resnično želimo ustvariti prijaznejše poslovno okolje. Moje ministrstvo si prizadeva za prijaznejšo davčno zakonodajo, ministrstvo za okolje pa na lažjem pridobivanju potrebnih dovoljenj za začetek poslovanja. Velik izziv so tudi dolgoročni projekti: ustvarjanje vzdržnega pokojninskega sistema, skrajšanje časa študija, ki je pri nas najdaljši v Evropi. Morali bomo delati dlje, ker se upokojujemo med najmlajšimi v Evropi," je poudaril in dodal še, da gre privatizacija v Sloveniji naprej kljub občasnim spodrsljajem.