Ponedeljek, 9. 12. 2013, 15.52
1 leto, 5 mesecev
Dijsselbloem: Slovenija zatrjuje, da ne bo potrebovala zunanje pomoči
To je po koncu zasedanja povedal šef evroskupine Jeroen Dijsselbloem. Že pred tem je tudi sam izrazil prepričanje, da se bo Slovenija sposobna uspešno soočiti z izidom bančnega pregleda.
Državni sekretar na finančnem ministrstvu Mitja Mavko je ob prihodu na zasedanje napovedal, da bo evroskupini predstavil oris celovitega načrta ukrepanja po objavi izida bančnega pregleda.
Povedali bomo, da končujemo bančni pregled ter da ne nameravamo v prihodnje uporabiti zgolj rezultatov te vaje, temveč namerava vlada skupaj z Banko Slovenije pripraviti celovit načrt ukrepanja in predstavili bomo orise tega načrta, je pojasnil.
Na vprašanje, kdaj lahko pričakujemo objavo bančnih številk, je državni sekretar odgovoril, da "še ta mesec". Na dodatno vprašanje, ali tudi še ta teden, pa je odvrnil, da ni nobene potrebe po špekulacijah in da bo izid znan v kratkem.
Slovenija je sicer po besedah državnega sekretarja z evropskimi institucijami usklajena glede komunikacijske strategije ob objavi izida bančnega pregleda v vseh ključnih točkah, nekaj podrobnosti pa bo treba še uskladiti do objave rezultatov.
Kritike na račun metodologije bančnega pregleda je Mavko komentiral z besedami, da je uporabljena metodologija povsem skladna z metodologijo, ki je bila uporabljena v preteklih vajah v drugih državah.
Usoda zakona o bančništvu, ki prevaja v slovensko zakonodajo nova evropska pravila o reševanju bank, vključno s spornim mehanizmom bail in, ki pred državno pomočjo banki terja prispevek lastnikov in podrejenih upnikov, finančnega ministrstva še vedno ne skrbi.
Državni sekretar je znova ocenil, da težav ne bo, in to kljub vloženi zahtevi po ustavni presoji tega zakona. "Menimo, da ni razloga, da bi prišlo do zadržanja tega zakona," je dejal.
V primeru Cipra so načeloma podprli sprostitev naslednjega obroka pomoči, ki znaša 100 milijonov evrov, do konca leta. Mednarodni denarni sklad naj bi odločitev o sprostitvi svojega deleža, ki znaša 86 milijonov evrov, odločil 20. decembra.
V primeru Grčije so pohvalili konstruktivno sodelovanje grških oblasti s trojko mednarodnih posojilodajalcev, a opozorili, da je še potreben napredek, da bo mogoče sprostiti naslednji, milijardni obrok posojila. Trojka se v Atene vrača v torek.
V povezavi z Irsko so ponovili zadovoljstvo, da se bo država po izteku programa pomoči kmalu postavila na lastne noge. Uspešen iztek irskega programa je močno znamenje, da naš skupen odziv na krizo prinaša rezultate, je poudaril evropski komisar za gospodarske in denarne zadeve Olli Rehn.
O bančni uniji so govorili le na kratko, saj obširna razprava čaka v torek vse finančne ministre EU. Dijsselbloem je ob tem opozoril, da je dogovor nujno doseči čim prej.