Delavci mariborskega podjetja Karoserije, ki že več tednov stavkajo, razmišljajo o izredni odpovedi zaposlitve.
Stavka se medtem nadaljuje, v torek pa se bodo stavkajoči sestali z vodstvom Sindikata kovinske in elektroindustrije Slovenije (SKEI) in razpravljali o možnih rešitvah.
S presledki stavkajo od 24. maja
V družbi Karoserije, ki se ukvarja z avtomobilsko industrijo, s presledki stavkajo od 24. maja. Število zaposlenih se je medtem s 100 zmanjšalo na 58, ti pa še vedno čakajo na neizplačane plače za junij, regrese za letni dopust in prispevke za zadnja tri leta ter jubilejne nagrade.
"Delavci tako ne morejo več naprej"
Kot je pojasnil sekretar podravskega sindikata SKEI Martin Dular, se položaj v podjetju ne spreminja, saj "lastnik vztraja pri svojem, delavci pa tako ne morejo več naprej". "Delavci tu ne želijo več delati in imajo vse možnosti, da sami podajo izredno odpoved, kar pomeni, da lahko v osmih dneh preidejo na zavod za zaposlovanje," je dejal.
"Lastnik nadaljuje s kršitvami"
Najprej se bodo stavkajoči pogovorili z vodstvom sindikata SKEI, s katerim se bodo sestali v torek ob 11.30. Po Dularjevih besedah bodo preučili vse možne rešitve za izhod iz "nevzdržnega položaja", v katerem so se delavci Karoserij znašli. "Lastnik vztraja pri svojem in nadaljuje s kršitvami. Delavci pa so brez denarja, brez vsega, zato jih je treba čim prej pripeljati na zavod za zaposlovanje," je poudaril.
"Z delavci se sploh ne pogaja več"
Med možnimi rešitvami je navedel še uvedbo stečaja podjetja, a dodal, da se je lastnik podjetja Franc Unuk povsem umaknil in se z delavci sploh ne pogaja več.
Socialni prispevki niso plačani že več kot dve leti
Izredno odpoved zaposlitve z vsemi pripadajočimi pravicami, med drugim tudi nadomestilom za brezposelnost, lahko delavec po Dularjevih besedah poda v primeru, če trikrat zaporedoma ni dobil plače ali če najmanj šest mesecev ni dobil plačanega nadomestila za zdravstveno in pokojninsko zavarovanje. "V Karoserijah tega že več kot dve leti niso dobili," je povedal.