Petek, 15. 6. 2012, 7.14
8 let, 5 mesecev
Čebelarska društva po vsej državi odpirajo svoja vrata

Svoje delo in poslanstvo bodo predstavili v več kot 90 čebelarskih društvih. Za obiskovalce pa bo odprt tudi nov čebelarski center v Lescah.
"Tudi najstarejši čebelarji ne pomnijo, kdaj je bilo tako slabo medenje v maju, podobno je v prvi tretjini junija. Večina še ni natočila niti kilograma medu," je poudaril Noč in dodal, da morajo celo čebelam dodajati hrano. Čebelarska sezona je medtem že v zadnjih tretjini. Zato bo letos čebelarjeva pomoč čebelam ključna za njihovo preživetje.
Čebelarstvo je v Sloveniji tradicionalna kmetijska dejavnost in slovenski čebelarji so še posebej ponosni na svojo avtohtono čebelo kranjsko sivko. Razmere za čebelarjenje so sicer v zadnjih letih občutno spremenile. Številne bolezni, zajedavci, klimatske spremembe in uporaba fitofarmacevtskih sredstev vplivajo na preživetje čebeljih družin.
Izobraževalni center Gorenjske, ki obsega polnilnico medu in satišnico, razstavne in informacijske prostore ter predavalnico za izobraževalno dejavnost, je stal 1,2 milijona evrov, pri čemer je milijon evrov prispeval evropski sklad za regionalni razvoj. Gradnja se je začela že leta 2010, zaradi zamude pri pridobivanju vseh potrebnih soglasij in dovoljenj, pa je bil center odprt z enoletno zamudo.
Center je namenjen celoviti podpori razvoju, raziskovanju, ohranjanju in promociji čebelarstva ter kranjske sivke na Gorenjskem kot pomembnega dejavnika pri varovanju narave in biotske raznovrstnosti. Kot je prepričan radovljiški župan Ciril Globočnik, bo center dopolnil tudi turistično ponudbo radovljiške občine, ki slovi po čebelarskem muzeju.