Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
15. 6. 2012,
7.14

Osveženo pred

8 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 15. 6. 2012, 7.14

8 let, 5 mesecev

Čebelarska društva po vsej državi odpirajo svoja vrata

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Čebelarska zveza Slovenije (ČZS), Javna svetovalna služba v čebelarstvu in čebelarska društva po vsej Sloveniji organizirajo dan odprtih vrat.

Svoje delo in poslanstvo bodo predstavili v več kot 90 čebelarskih društvih. Za obiskovalce pa bo odprt tudi nov čebelarski center v Lescah.

"Vloga čebelarja je nepogrešljiva" Namen dneva odprtih vrat čebelarskih društev je predstaviti čebelarsko dejavnost, postopke pridobivanja medu in pomen čebel za okolje ter življenje. ČZS opozarja, da je vloga čebelarja kot člena, ki skrbi za čebelje družine, nepogrešljiva, saj čebelje družine v okrnjeni naravi brez čebelarjeve pomoči le težko preživijo.

Najslabše leto v zadnjih 50 letih To se je izkazalo tudi v letošnjih pomladnih mesecih. "Leto 2012 je za slovenske čebelarje do sedaj eno najbolj črnih v zadnjih 50 letih," je v sporočilu za javnost opozoril predsednik ČZS Boštjan Noč. Zimske izgube čebel so bile več kot 30-odstotne, poleg tega vreme močno kroji medeno bero.

"Tudi najstarejši čebelarji ne pomnijo, kdaj je bilo tako slabo medenje v maju, podobno je v prvi tretjini junija. Večina še ni natočila niti kilograma medu," je poudaril Noč in dodal, da morajo celo čebelam dodajati hrano. Čebelarska sezona je medtem že v zadnjih tretjini. Zato bo letos čebelarjeva pomoč čebelam ključna za njihovo preživetje.

Čebelarstvo je v Sloveniji tradicionalna kmetijska dejavnost in slovenski čebelarji so še posebej ponosni na svojo avtohtono čebelo kranjsko sivko. Razmere za čebelarjenje so sicer v zadnjih letih občutno spremenile. Številne bolezni, zajedavci, klimatske spremembe in uporaba fitofarmacevtskih sredstev vplivajo na preživetje čebeljih družin.

Gorenjska ima nov Čebelarski izobraževalni center Svoje delo bodo čebelarji predstavili tudi v novem Čebelarskem razvojnem izobraževalnem centru Gorenjske, ki so ga v Lescah odprli v četrtek. Čebelarsko društvo Radovljica pripravlja vodene oglede centra, kjer bo mogoče videti proizvodne prostore za pakiranje medu in satišnico. Prikazali bodo delo v čebelnjaku, pripravili delavnico izdelave sveč in obiskovalcem v pokušino ponudili med, meden liker in medenjake.

Izobraževalni center Gorenjske, ki obsega polnilnico medu in satišnico, razstavne in informacijske prostore ter predavalnico za izobraževalno dejavnost, je stal 1,2 milijona evrov, pri čemer je milijon evrov prispeval evropski sklad za regionalni razvoj. Gradnja se je začela že leta 2010, zaradi zamude pri pridobivanju vseh potrebnih soglasij in dovoljenj, pa je bil center odprt z enoletno zamudo.

Center je namenjen celoviti podpori razvoju, raziskovanju, ohranjanju in promociji čebelarstva ter kranjske sivke na Gorenjskem kot pomembnega dejavnika pri varovanju narave in biotske raznovrstnosti. Kot je prepričan radovljiški župan Ciril Globočnik, bo center dopolnil tudi turistično ponudbo radovljiške občine, ki slovi po čebelarskem muzeju.

Ne spreglejte