Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
20. 11. 2012,
12.29

Osveženo pred

8 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 20. 11. 2012, 12.29

8 let, 2 meseca

Bo Slovenija v recesiji vsaj do leta 2015?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Finančni direktorji velikih slovenskih podjetij so v povprečju najbolj pesimistični v srednji, vzhodni in jugovzhodni Evropi, kaže raziskava svetovalno-revizijske družbe Deloitte.

Ta je letos prvič anketirala tudi slovenske finančne direktorje in ti tudi za prihodnje leto napovedujejo težak gospodarski položaj in nadaljevanje recesije.

Nihče ni napovedal krepitve gospodarstva V anketi so sodelovali finančni direktorji 30 velikih slovenskih podjetij in kar 78 odstotkov jih ocenjuje, da se bo tudi prihodnje leto nadaljevalo krčenje slovenskega bruto domačega proizvoda. Le 22 odstotkov jih meni, da se Sloveniji obeta stagnacija, prav nihče pa ni napovedal krepitve gospodarstva.

Več kot polovica vprašanih, natančneje 52 odstotkov, jih glede na obdobje pred šestimi meseci meni, da bo finančna prihodnost njihovih podjetij manj optimistična. Tretjina jih ocenjuje, da bo nespremenjena, le 15 odstotkov pa jih izraža delni optimizem.

"Trenutno ni primeren čas za prevzemanje večjih tveganj" Skoraj dve tretjini oziroma 63 odstotkov finančnih direktorjev trenutno finančno in ekonomsko okolje ocenjuje kot visoko negotovo, prav vsi pa menijo, da trenutno ni primeren čas za prevzemanje večjih tveganj.

V primerjavi s kolegi v regiji so slovenski finančni direktorji najbolj črnogledi na področju dostopnosti do finančnih virov. Kar 85 odstotkov jih tako pričakuje, da bodo posojila v prihodnjih 12 mesecih težko dostopna, le 15 odstotkov pa jih meni, da bodo krediti normalno dostopni.

74 odstotkov jih pričakuje, da se bodo stroški najemanja posojil v prihodnjem letu zvišali Pri tem jih 74 odstotkov pričakuje, da se bodo stroški najemanja posojil v prihodnjem letu dni zvišali, le 15 odstotkov pa jih napoveduje delno znižanje cene zadolževanja.

So pa velika slovenska podjetja po izjemni rasti bančnega kreditiranja pred krizo očitno v trenutnih razmerah postala veliko bolj naklonjena lastniškemu kapitalu. Finančni direktorji bi kot finančni vir tako bistveno raje videli svež kapital. Dokapitalizacijo jih kot privlačen način novega financiranja vidi 56 odstotkov, medtem ko so bančna posojila privlačna le štirim odstotkom.

"Za pesimizem slovenskih finančnih direktorjev obstajajo objektivni razlogi" Anketo Deloiite že tri leta izvaja na Hrvaškem, Češkem, Madžarskem, Slovaškem, Poljskem, v Bolgariji in Romuniji, letos pa so jo prvič izvedli tudi v Sloveniji. Predsednik uprave in revizijski partner v Deloitte Slovenija Yuri Sidorovich je ocenil, da za pesimizem slovenskih finančnih direktorjev obstajajo objektivni razlogi, med katerimi vidi predvsem nespodobnost sprejemanja ključnih reformnih ukrepov in reševanja težav v bančnem sektorju.

Sidorovich se boji, da bo Slovenija brez strukturnih reform, privatizacije in spremembe načina delovanja gospodarskega okolja v recesiji vsaj do leta 2015, lahko pa ji grozi celo izgubljeno desetletje.

Ne spreglejte