Težave v slovenskem gradbeništvu so v insolventnost pahnile tudi blejsko obrtno gradbeno podjetje Grad s 40 zaposlenimi.
Vodstvo podjetja je aprila pripravilo predlog prisilne poravnave, ki zagotavlja 50-odstotno poplačilo navadnih terjatev, na dokončanje začetih projektov pa po zagotovilih direktorja Romana Beznika ne bo vplivala.
Težave so se začele v letu 2009
Težave podjetja Grad so se zaradi gospodarske krize in upadanja investicij začele v letu 2009, ko se je zmanjšalo povpraševanje po gradbenih storitvah, povečala pa se je konkurenca. Ob tem so padle cene gradbenih storitev, medtem ko so cene materialov ostale nespremenjen, cene energentov pa so se celo povišale. V letu 2010 so se nato ti trendi še zaostrili.
Dodatne težave - nekateri projekti iz leta 2007 in 2008
Dodatne težave so podjetju povzročili nekateri projekti, ki jih je začelo v letih 2007 in 2008, ko je nameravalo graditi stanovanjske objekte v Rodinah, vendar je bilo zaradi nasprotovanja vaščanov gradbeno dovoljenje izdano šele letos. Projekt Goričica se je zavlekel zaradi počasnega sprejemanja prostorskih načrtov občine Domžale, v pa Hrašah sta bili hiši zgrajeni, vendar se je tedaj prodaja že ustavila.
Težave podjetja Grad tako izvirajo iz vsesplošne krize v Sloveniji. "Stanje je definitivno nevzdržno. Gradbeništvo umira, kar je sramota za Slovenijo in na koncu bodo pri nas delali Avstrijci in Kitajci, mi pa bomo spet podizvajalci," je opozoril Beznik, ki računa, da bo njihove podjetje v skladu z načrtom finančnega prestrukturiranja uspelo izplavati, saj ima naročil dovolj.
Beznik: Podjetje dela s polno paro
Po zagotovilih Beznika podjetje dela s polno paro in dela bodo zaključena v okviru predvidenih rokov. Posebej je to pomembno pri izgradnji nadomestne hiše za družino Vovk, ki ji je radovljiška občina ob asfaltiranju vzletno-pristajalne steze na leškem letališču, v bližini katerega imajo hišo, obljubila novo bivališče. Mudi pa se tudi z ureditvijo stopnic na Blejski grad, ki letos praznuje 1000-letnico prve pisne omembe.
Za prvo polovico tega leta ima podjetje podpisane pogodbe v višini enega milijona evrov in projekti v izvedbi ter novo pridobljeni posli omogočajo kontinuiteto poslovanja, je prepričan Beznik. V sanacijskem načrtu pa sta predvidena tudi povečanje aktivnosti na področju trženja in prestrukturiranje za višjo stroškovno učinkovitost poslovanja.
Za 8,3 milijona evrov dolgov
Podjetje ima za 8,3 milijona evrov dolgov, medtem ko je bila vrednost njegovega premoženja ob koncu lanskega leta ocenjena na osem milijonov evrov, izguba pa je dosegla 2,8 milijona evrov. Približno šest milijonov evrov od podjetja terjajo ločitveni upniki, ki imajo terjatve zavarovane s hipotekami, za 2,2 milijona evrov pa je navadnih upnikov.
Navadnim upnikom podjetje Grad v prisilni poravnavi ponuja 50-odstotno poplačilo terjatev v štirih letih. Če upniki prisilne poravnave ne bodo sprejeli, pa bodo po izračunih načrta finančnega prestrukturiranja v stečajnem postopku poplačani okrog 32-odstotno.