Torek, 29. 3. 2011, 15.06
8 let, 4 mesece
Alternativa mezdnemu delu v Mokronogu

Na pogorišču mokronoškega Toma je zraslo podjetje, ki se razlikuje od drugih podjetji, saj bodo njegovi lastniki vsi njegovi zaposleni.
"Preprosto smo se odločili, da smo vsi enakovredni partnerji. Podjetje ne more delovati brez delavca, brez šivilje, tapetnika, računalničarja, razvojnika ... Naš medsebojni dogovor je bil, da poleg pogodbe o ustanovitvi podpišemo pogodbe o enakovrednem vstopu v lastniški delež. Zakaj? Ker verjamem v delavce in verjamem, da brez kakovostnega dela ni kakovostnega izdelka," razlaga direktor Dušan Skerbiš.
Vendar bodite pozorni, ko delate primerjave s samoupravljanjem: "Vodenje je prepuščeno vodstvu, proizvodnja delavcem. Soodločamo o projektih, o širjenju podjetja, o razvoju ter udeležbi pri dobičku, o vodenju in strategiji pa odloča vodstvo," opozarja Skerbiš.
Vseh drugih deset delavcev je namreč na podjemnih pogodbah. "Trenutno nimamo toliko naročil, da bi delali osem ur na dan," pojasnjuje Skerbiš. Garniture, ki so jih stranke naročile pri Tomu, končujejo, novih naročil pa je premalo.
Direktor upa, da se bo to kmalu spremenilo. Ker so prepričani, da trg potrebuje osvežitev, načrtujejo nove izdelke, kot je ultralahko pohištvo in garniture za otroke. "Najprej se vračamo k malim trgovcem. Dogovarjamo se tudi z Mercatorjem in Lesnino, a se zapleta, ker želita enake pogoje, kot jih je imel Tom, to pa za nas ni mogoče."
"Želimo se toliko razširiti, da bi proizvodnja zagotovila kakovostno in pravočasno dobavo na slovenskem in hrvaškem trgu. Če bomo dobili nazaj pogodbe s tujci, se bomo razširili v nekih drugih in boljših povezavah, tudi v sodelovanju s posamezniki, ki še delajo sedežne garniture."
Skerbiš je že slišal očitke, da izkorišča M Tom za kampanjo za župana Mirne, a jih odločno zavrača. "Ni moj cilj, da se zaposlim kot župan, to funkcijo bom opravljal neprofesionalno," obljublja. "Naš cilj je jasen: želimo postaviti podjetje, ki bo dober zaposlovalec in proizvajalec dobrih izdelkov."