Ponedeljek, 30. 5. 2011, 12.54
8 let, 8 mesecev
FOTO: Luksuz na morski gladini
Prihod tako imenovane ladje presežkov naj bi koprski občini po sedmih letih truda prinesel precejšen turistični prihodek, župan Boris Popović pa pričakuje, da bo "navtični turizem postavil Koper in z njim Slovenijo na svetovni zemljevid in povečal našo prepoznavnost".
Sedem let največja na svetu
Ladja Voyager od the Seas, ki je v lasti ameriškega ladjarja Royal Carribean Cruise Line, bo koprski potniški terminal, ki so ga posodobili in na novo poglobili, letos obiskala še 19-krat. Križarka, katere botra je nekdanja vrhunska drsalka in olimpijska prvakinja Katarina Witt, meri 311 metrov v dolžino in 63 metrov v višino. Križarka, ki so jo zgradili leta 1999 – takrat je prevzela primat največje potniške ladje na svetu, medtem ko je danes tretja največja – ima 15 palub in 1557 kabin ter sprejme do 3835 potnikov.
Koper – druga postojanka v nizu enotedenskega križarjenja
Mesto Koper je druga postojanka na urniku enotedenskega križarjenja, ki so ga potniki dan prej pričeli v Benetkah, ustavili pa se bodo še na obalah Ravenne, Barija in Dubrovnika.
Plače na ravni evropskih plač
Njihove plače so poslovna skrivnost, a kot pravi Mihaič, so na ravni evropskih. "Osebje ima brezplačno bivanje in ves dohodek lahko prihrani." Fiksni del je sicer nekoliko nižji, glavnina prihodka pa izhaja iz napitnin, ki so obvezne in jih potnikom zaračunajo pri postrežbi pijače (v obliki service chargea), napitnino pa lahko prispevajo v obliki pavšala že na začetku križarjenja ali pa v pisemski kuverti ob koncu plovbe.
Po Mihaičevih besedah je ladja Voyager of the Seas, ki jo imenuje tudi ladja presežkov, običajno zasedena 104-odstotno, kar pomeni, da so zasedene tudi kabine z dodatnimi ležišči, ki se potegnejo s stropa oziroma se pretvorijo iz kavča. Kot pravi, se še ni zgodilo, da bi bilo križarjenje, kjer vas bo tedenski abonma v dvoposteljni sobi olajšal za najmanj 550 evrov, zaradi premajhnega zanimanja gostov treba odpovedati.
Plavajoče mesto
Ladja ima vse, kar ima tudi vsako malce večje mesto. Posejana je s številnimi trgovinami, butiki in restavracijami, tudi tistimi za petičnejše gurmane, na njej najdemo tematske nočne klube, kapelo, igralnico, casino, vrtec, fotografski studio s kar desetimi fotografi, omogoča pa tudi spekter športnih dejavnosti: od košarke, fitnesa, drsanja, teka na pravi tekaški stezi, plezanja na umetni steni do minigolfa in simulatorja za golf.
Rojstev ni, smrti se dogajajo
Na krovu zaradi praktičnih in zdravstvenih razlogov nosečnice v šestem mesecu (nad 25. tednom), dojenčki, mlajši od šestih mesecev in dializni bolniki niso zaželeni, saj jim na ladji ne morejo nuditi ustrezne oskrbe. Kljub temu pa vam ne bo hudega, tudi če sredi širnega morja zbolite, saj je na ladji vedno prisoten zdravnik. Če se izkaže, da je bolezen hujšega značaja, boste lahko obležali v eni od petih bolniških sob, kjer bo za vas skrbelo pet medicinskih sester. V primeru hujših zdravstvenih zapletov lahko na ladji pristane tudi helikopter in bolnika odpelje v najbližjo bolnišnico. Če kakšen potnik – bog ne daj – umre, kar se po Mihaičevih besedah tudi dogaja, pa imajo na ladji tudi mrtvašnico, ki pa je za naš fotografski objektiv ostala zaklenjena.
Stroga varnost, na plesišče le brez kozarca
Ob prihodu na krov morajo potniki opraviti strogi varnostni pregled, za kar skrbi kar 30 varnostnih oficirjev. "Varnostna pravila na ladji so stroga, zato se potniki počutijo varno," pravi Mihaič in doda primer: "Mladoletnim osebam ne točijo alkohola, saj imajo blokirano ladijsko kartico, prav tako je prepovedano tudi zabavanje na plesišču s kozarčkom v roki." Kadar pa se to le zgodi, varnostnik malopridneža opozori in če tudi to ni dovolj, je naslednja poteza v rokah DJ-a, ki ugasne glasbo in takrat se "kršitelj" že zaradi sramu in neprijetnih pogledov kaj kmalu pobere s plesišča. Za tiste najbolj trmoglave pa je na voljo tudi ječa, a njeni stanovalci so baje prej redkost kot stalnica.
(Ne)formalni skok v zakonski jarem
Ladijski kapitan ima sicer pravico za sklepanje zakonskih zvez, a ker ladja Voyager of the Seas pluje pod bahamsko zastavo, njihov poveljnik teh pooblastil nima. Da pa je zadovoljeno tudi željam romantikov, se lahko na ladji poročite neformalno oziroma obnovite poročne zaobljube.
Vodja plavajočega hotela: Pozitiven prvi vtis
Z dobrodošlico, ki jo je ladji VOS pripravil Koper, je bil vidno zadovoljen tudi vodja hotelskega dela ladje Robert Taggart, ki je bil prijetno presenečen nad dejstvom, da jih je Koper na dela prost dan pričakal "odprt". "Moj prvi vtis je, da je Koper zelo lepo in prijazno mesto in mislim, da lahko na podlagi 22-letnih izkušenj rečem, da dobro pristanišče prepoznam na prvi pogled."
Taggart, Kanadčan po rodu, se je kot značilni predstavnik hokejskega naroda do nedavnega šopiril s svojimi domnevnimi hokejskimi mojstrovinami. "Vse dokler me niso premestili na ladjo Voyager of the Seas, ki ima tudi lastno drsališče. Zdaj je moj izgovor boleča noga," se je šalil med fotografiranjem na helioportu, kjer je tudi potrdil, da med prihodom v na novo poglobljen koprski potniški terminal niso imeli težav.
Kot je koprski župan Popovič pojasnil za SiOL, se vsa evropska turistična pristanišča bojujejo za prihod svetovnih ladjarjev, saj to pomeni velikanski porast turističnih prihodkov ne le za koprsko občino, ampak tudi za državo. "Imamo že zelo jasno opredeljene cilje za naprej, med drugim želimo postati domače pristanišče. Rezultati prihodov ladij že kažejo tudi prve pozitivne premike v mestnem jedru in pri organiziranju trgovcev in ponudnikov drugih storitev."