Petek, 13. 6. 2014, 11.38
8 let, 7 mesecev
Zaradi Silicijeve doline ob stanovanja
"Google, ne moreš se skriti, vidimo tvojo temno stran", je vztrajno vpila ena od protestnic v nedavnem shodu nezadovoljnih meščanov San Francisca. Veliki uspehi podjetij informacijske tehnologije so dodobra otežili življenje navadnih ljudi, saj so tudi oni žrtev izjemnega povečanja povpraševanja po stanovanjskem prostoru. Celo tisti z najbolj jeklenimi živci so se pod bremenom naraščajočih cen prelevili v protestnike, so med drugim zapisali v avstrijski reviji Profil.
Trg je naredil svoje tudi pri najemninah: v zadnjih petih letih so te v središču San Francisca poskočile kar za 80 odstotkov in protestniki, teh je na ulicah v bližini tamkajšnjih središč velikih tehnoloških podjetij skorajda vsak dan več, za to eksplozijo cen naravnost krivijo Silicijevo dolino. Ti protesti so bili do zdaj, z izjemo kakšne razbite šipe ali zalučanih Googlovih očal, večinoma mirni, a ne gre spregledati, da so prizorišča nekaterih protestov bila tudi domovi Googlovih razvijalcev in vodilnih ljudi. Nekateri Googlovi zaposleni celo priznavajo, da se v javnosti ne upajo več obleči majic z oznako svojega delodajalca.
Toda če se "stari" najemnik izseli iz stanovanja ali umre, najemodajalec lahko novemu najemniku postavi začetno ceno po tržnih vrednostih, kar je velikokrat višje od zaščitene najemnine. Še več, kalifornijska zakonodaja najemodajalcem dopušča spremembo najemniškega stanovanja v lastniško in s tem prekinitev najemnih pogodb. Samo lani se je število odpovedanih najemnih pogodb po tem tako imenovanem Ellisovem zakonu povečalo za 115 odstotkov.
Ne nazadnje pa je tudi tu zakon ponudbe in povpraševanja odigral svojo vlogo na škodo staroselcev: stanovanje, ki je v bližini postaje avtobusa za Silicijevo dolino, ima tudi za petino večjo tržno najemnino od primerljivega stanovanja, ki je od najbližje take postaje oddaljeno nekaj sto metrov.
Zaposleni v tehnoloških velikanih Silicijeve doline pa se mikrofonom in kameram brez izjeme izogibajo. Največ jih ne pove niti besede, redki pa povedo le, da niso pooblaščeni za pogovore z novinarji, še poroča avstrijski časnik. Zvestoba je očitno vrednota, ki v korporativni kulturi šteje zelo veliko, zato mladi uslužbenci ne želijo tvegati svojih služb in z njimi povezanih dobrot s tem, da bi se morda zamerili svojem delodajalcu.
Toda s tem niso zadovoljni lastniki stanovanj, ki se z najemodajalci strinjajo le v enem: pravi vzrok vseh težav je pomanjkanje stanovanjskega prostora, tudi zaradi zamudnih postopkov in toge zakonodaje, ki ga je mogoče učinkovito odpraviti le z več zgrajenimi stanovanji, med njimi čim več socialnimi. A tudi tu se bo najbrž pokazalo, da najboljša rešitev ni obenem tista, ki se bo najprej uresničila.