V Planet Siolovi igričarski čumnati, pravljični deželici, kjer se cedijo predvsem energijske pijače, smo se te dni prerekali o naslovih, ki so začrtali smernice novemu tisočletju kvarjenja oči.
20. Unreal Tournament 3 (2007)
Morda res ni bil tako revolucionaren kot predhodnik UT 2004, je pa četrti del serije Unreal Tournament industriji prispeval pomemben element – grafični pogon Unreal Engine 3. Brez tega izredno prilagodljivega skupka kode bi v znani podobi med drugim namreč nikdar ne vzklili Mass Effect, Gears of War, Borderlands in novodobni Batman.
19. Second Life (2003)
S svojim življenjem nezadovoljni posamezniki so pred desetimi leti dobili priložnost, da ponovno zaživijo na spletu. V resničnem svetu zamaščen lenuh, v Second Lifu pa privlačna prostitutka z mačeto, ki gradi lesene barake in jih nato cilja z jedrskimi konicami.Sandbox zasnova je omogočila popolno svobodo pri ustvarjanju lika in interakciji s svetom ter ostalim igralci, ogromno uporabnikov Second Lifa, katerih pravi jaz je bil preveč introvertiran, pa je v svojem spletnem avatarju našlo uteho, saj je bila komunikacija z drugimi živimi bitji končno bolj dostopna in sproščena.
Second Life ni le zasluženo ožigosan za enega od pionirjev družbenih omrežij – da so lahko igralci trgovali z virtualnim imetjem, se je pojavila valuta linden dollar, katere vrednost je glede na ameriški dolar zrasla precej hitro (trenutno 1$=265L$). Kljub upadu priljubljenosti igre dandanes ni malo takšnih, ki se z mešetarjenjem s predmeti in posestjo v SL preživljajo, nedvomno pa se je po modelu linden dolarjev zgledoval Japonec Nakamoto, ko se je domislil valute Bitcoin.
18. Prince of Persia: The Sands of Time (2003)
Ponoven zagon franšize Prince of Persia si je po zelo povprečnem PoP: 3D naprtil Ubisoft in ustvaril mojstrovino. Bolj kot prečesavanje stopenj in odkrivanje koščkov zgodbovnega mozaika je k igranju vlekla mačja agilnost princa, ki se je vihtel prek tramov, odskakoval od sten in se venomer ujel še za tako odkrušen rob, z nasprotniki pa ob predpostavki, da igralec ni bil motorični analfabet, opravil z brutalno eleganco. S podobno lahkotnostjo se je nekaj let pozneje po Bližnjem vzhodu gibal Altair, eden od protagonistov Ubijeve serije Assassin's Creed. Gredo zasluge Princu?
(Častna omemba: Splinter Cell. Če je PoP neposredno navdihnil ACjevo akrobatsko nrav, je SC zaslužen za vsa neslutena bodala iz senc.)
17. Planetside (2003)
Digitalni spopadi igralcev iz mesa in krvi so bili vse do Sonyjevega Planetsida omejeni na relativno nizko kvoto sodelujočih, eden redkih MMOFPS-jev (masovnih spletnih prvoosebnih "akcijad") pa jih je mogel v en spopad vključiti več sto! Ker je bil spopad na planetu Auraxis stalen, bitke ni bilo konec, ko je ena od strani dosegla določeno število točk oziroma zasedla pomembne nadzorne točke, temveč se je fronta enostavno odprla nekje drugje.
Igralcem je bilo na voljo 38 različnih vozil in, glede na nivo pridobljenih izkušenj, orožarski in oklepni bonusi, ki pa nikakor niso bili namenjeni dajanju potuhe. Slab veteran je namreč vselej hitro padel pod streli natančnega zelenca, zapuščino pa na srečo ohranja Planetside 2, ki ga je založnik Sony splovil lani. Na Steamu je na voljo brezplačno!
16. Medal of Honor: Allied Assault (2002)
Obvezno urjenje. Povsem linearne stopnje in (razen izjem, ki jih zapovedujejo skripte) neuničljivi soborci, ki si brez igralčeve iniciative še gumbov na gatah ne znajo zapreti sami. Eksplozije, ki parajo ušesa. Vzdušje, ki bi ga lahko rezal. Švabi. Paketki s prvo pomočjo in večen strah pred strojnicami. Še zdi znano? Čeprav je bil MoH: Allied Assault igričarsko utelešenje Spielbergovega Reševanja vojaka Ryana (kar ni nobeno naključje, saj je ameriški režiser pomagal spisati zgodbo AA), razvijalcem 2015 povsem zaslužene hvale ni odrekel nihče, njihov izviren recept za vojni akcijski vrtiljak pa je postavil temelje eni najbolj donosnih igričarskih franšiz v zgodovini – Call of Duty.
15. Minecraft (2009/2011)
Švedskemu programerskemu guruju Markusu Perssonu je Paypal pred slabimi tremi leti zaradi neznanskega števila nakazil zamrznil uporabniški račun. Prodaja zgodnje različice Minecrafta mu je v enem tednu namreč navrgla več kot pol milijona evrov.
Do aprila 2011 je z igro zaslužil že 23 milijonov evrov. Dve leti kasneje je v promet spravil 10-milijonto kopijo igre, ki je postala 6. najbolj prodajan naslov za PC vseh časov.
Persson, ki ga splet pozna predvsem pod nadimkom Notch, za promocijo Minecrafta ni potreboval založnika. Zanjo so namreč poskrbela družbena omrežja in Youtube. Zaradi instantne priljubljenosti ritja po vokslastih kockah se je noriji pridružil celo Lego, o strašljivi zasvojljivosti pa je pred slabim letom in pol pričala tudi zaskrbljenost založnika Bethesda, saj je Minecraft težko pričakovanemu Skyrimu odžiral ogromen del igralcev.
Minecraft je na novo definiral pojem sandboxa - le v kateri drugi igri lahko sestaviš delujoč 16-bitni računalnik in rimski Kolosej v naravni velikosti? Za nameček je navdihnil nekaj najboljših humornih spletnih memov zadnjih nekaj let, po Notchevemu opusu pa se zgleduje domala že vsak četrti neodvisni razvijalec.
14. Operation Flashpoint: Cold War Crisis (2001)
Še nikoli doslej nas v vojaških igrah ni tako zelo bolel en sam metek – v OF je zadetek v nadpasne cone skoraj zagotovo pomenil ponoven začetek z zadnjega shranjenega položaja. Cold War Crisis nas je precej hitro naučil preudarnosti, pomembnosti kritja in sodelovanja s člani voda, zaradi česar smo igralci večji del igre preživeli z obrazom v blatu, spoznal pa nas je tudi z dejstvom, da trabant ni primerno vozilo za naskok na sovražno nastrojene Ruse. Sporočilo Flashpointa - vojna je pekel - sta med mlajše generacije ponesli pozni nadaljevanji Dragon Rising in Red River, še bolj pa se je proslavil odvrtek Armed Assault, ki bo v kratkem dobil že tretje nadaljevanje.
13. Max Payne (2001)
Na katero igro pomislite ob pridevniku noir? Nostalgiki na Discworld in Grim Fandango, konzolaši na Heavy Rain, ljubitelji akcije pa zagotovo na Maxa Payna, s krvjo prepojeno epopejo o policistu, ki je izgubil vse in se v počasnem posnetku podal na maščevalen pohod po kriminalnem podzemlju New Yorka. Max Payne je bil zaradi stripovskega podajanja fantastične zgodbe, tehnike, ki so jo kasneje prevzeli mnogi ustvarjalci iger, interaktivne okolice, "filmskosti" naravnost iz Matrice izposojene prvine bullet time, silnosti jackhammerja, ki je po narkomanskih nepridipravih tolkel kot božje kladivo in prežetosti s tesnobno osamljenostjo na ulicah velikega mrzlega mesta izjemna mojstrovina, ki je znala iz igralca izvabiti najbolj prvinska občutja.
12. Elder Scrolls IV: Oblivion
Bethesdina serija The Elder Scrolls je preporod doživela že leta 2002 z Morrowindom, dokončno pa je pop ikona igričarske sfere postala šele z Oblivionom. V igro, zaradi katere je skupnost ljubiteljev igranja vlog množično kupovala dražje grafične kartice, si mogel vložiti na stotine ur, pa te je ob vsakem preigravanju presenetila kakšna še neodkrita zanimivost. Brez Obliviona bi bil Skyrim ob napovedi "le še en RPG z zmaji", tako pa je postal naslov, ki so ga največji svetovni gamerski mediji do izida novembra 2011 uvrščali na sam vrh lestvic najbolj pričakovanih iger.
Čeprav nerad priznam, so tisto leto pristaši serije TES dokončno dobili tudi potrditev zmage v štiri leta trajajoči verbalni bitki z ljubitelji franšize Gothic, saj je bil njen tretji del privlačen le na zunaj, sredica pa je bila gnila.
11. Battlefield 1942
Prvi naslov v seriji Battlefield je ustvaril žanr masovnih več-igralskih vojaških iger in vanj vpeljal razrede vojakov, gigantske zemljevide in nadvlado ekipnega sodelovanja nad konceptom deathmatcha, skupaj z Microsoftovim Halojem pa je industriji uspel dokazati, da je implementacija vozil ob primerni izvedbi odlična ideja. Zaradi nenehne potrebe po komunikaciji s soborci je BF1942 zaslužen tudi za to, da je uporaba naglavnih slušalk z mikrofonom za potrebe igranja dandanes nekaj samoumevnega.
Deseterico PC iger, ki so na razvoj industrije po našem mnenju vplivale najbolj odločilno, vam predstavimo v prihodnjih dneh!