Britanski Guardian je objavil podrobnosti zmogljivega računalniškega programa, s katerim je ameriška varnostna agencija zbirala podatke, pridobljene z nadzorom telefonskih pogovorov in e-pošte.
Boundless Informant (informator brez meja) je zelo zgovorno ime programa, ki med drugim s preprosto barvno shemo nakazuje, katere države so bile bolj zanimive za nadzor. Zelena barva pomeni najmanjšo stopnjo nadzora, sledijo pa ji rumena, oranžna in rdeča, kjer vsaka naslednja barva pomeni več nadzora. Med državami, ki so obarvane oranžno, so tudi same ZDA, Kitajska, Kosovo, Indija, Egipt in Nemčija, ki je edina od evropske sedemindvajseterice (in tudi osemindvajseterice) pridobila to barvo.
Vsak sedmi zapis iz Irana
Orodje šteje in razvršča zapise o komunikacijah (metapodatke), ne pa vsebine elektronskih in hipnih sporočil, še poroča Guardian. Za občutek o količini podatkov navajajo, da so iz ameriških računalniških omrežij v tridesetdnevnem obdobju, ki se je končalo marca 2013, zbrali skoraj tri milijarde zapisov, iz vsega sveta pa kar 97 milijard zapisov. Boundless Informant omogoča tudi pregled zbranih podrobnosti v povezavi z izbrano državo.
Ameriškim obveščevalcem je bil v tem obdobju najzanimivejši Iran, od koder je prispelo več kot 14 milijard zapisov, dobrega pol milijona več kot iz drugouvrščenega Pakistana. Na tretjem mestu je ameriška zvesta zaveznica v arabskem svetu Jordanija, ki ji sledita Egipt in Indija.
Nemčija najbolj zanimiva v EU-ju
Slovenija je na danes verjetno najbolj zanimivem svetovnem zemljevidu obarvana zeleno, enako kot večina držav v njeni okolici. Kot poroča srbski Blic, pa je Srbija edina na svetovnem zemljevidu v črni barvi, zato se sprašuje, kaj bi bil lahko razlog za to: napaka v programu oziroma zbirki podatkov, dejstvo, da ameriškim obveščevalcem Srbija resnično ni zanimiva (ali da so jo preprosto spregledali), ali majhna količina prenesenih podatkov v srbskih računalniških omrežjih.
Poznavalci računalniških tehnologij sicer vedo, da je že s preprosto uporabo posredniških (proxy) strežnikov mogoče spremeniti številko IP, s katero se računalnik identificira pri povezavah v širni zunanji svet interneta in tako skriti svojo pravo lokacijo.