Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
6. 6. 2013,
16.28

Osveženo pred

9 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 6. 6. 2013, 16.28

9 let, 3 mesece

Več podatkov ali več kreativnosti?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
V enem bolj težko pričakovanih predavanj letošnjega DIGGIT-a je Nikola Žinić na primeru nekaterih uspešnih kampanj na Hrvaškem predstavil pomembnost kreativnosti v oglaševanju.

Nikola Žinić je kreativni direktor na oglaševalski agenciji Bruketa&Žinić OM, ki jo je leta 1995 soustanovil z Davorjem Bruketo. Leta 2012 je bila agencija razglašena za drugo najbolj učinkovito neodvisno agencijo na globalni ravni (Effie Index), od leta 1995 pa je osvojila več kot 400 mednarodnih nagrad. Agencija je mojstrica povezovanja klasičnega oglaševalskega koncepta Velike ideje in uporabe naprednih komunikacijskih tehnik.

To pomeni, da njihove kampanje delujejo, naročnikom pa se vložena sredstva povrnejo. Gre za koncept ROI (return of investement), s katerim lahko agencije in naročniki posredno preverijo, ali so izbrali prave kanale za komunikacijo in dosego potrošnikov.

V zadnjem obdobju (med letoma 2008 in 2012, trend pa se seveda še nadaljuje) se je odprlo veliko novih medijev in posledično kanalov za komunikacijo – od vzpona videa (YouTube), pomena glasbe, aplikacij, fotografij in novih formatov … Zaradi vseh teh možnosti je še posebej pomembno mikrotargetiranje, saj dandanes podjetja in blagovne znamke komunicirajo z vsakim posameznikom posebej. "Postali smo sužnji 'lajkov'" "Postali smo sužnji 'lajkov', komentarjev sledilcev," pravi Žinić, ki izpostavlja, da blagovne znamke, pa tudi posamezniki, gledajo le še na število prijateljev na Facebooku, sledilcev na Twitterju, število komentarjev, 'retvitov'. Ob tem pa se moramo vprašati, kaj sploh pomenijo te številke. Kako si lahko blagovne znamke pomagajo z veliko količino odzivov, mnenj? In seveda, ključno vprašanje je, ali podatki ubijajo kreativnost.

Nikola Žinić pri tem poudarja, da mora biti še vedno vsebina tista, ki je ključna. Ne smemo dovoliti, da nas količina podatkov ubije in da lovimo le številke, ki ne pomenijo nujno, da je naše sporočilo pravilno ugnezdeno med potrošniki. Podjetja morajo s pomočjo agencij ohraniti fokus in izbrati čim bolj precizno komunikacijo svojih vsebin.

Predstavil je tudi tri uspešne primere, s katerimi je agencija Bruketa&Žinić v preteklih nekaj letih uspešno komunicirala hrvaške blagovne znamke – Karlovačko pivo, Zagrebško pošto s QR-znamkami in vino Stina.

Ne spreglejte