Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
6. 6. 2014,
14.22

Osveženo pred

8 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 6. 6. 2014, 14.22

8 let, 6 mesecev

Trideset let tetrisa

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Danes mineva 30 let, odkar je Rus Aleksej Pajtinov svetu ponudil enega od najbolj prepričljivih in dolgotrajnih kulturnih fenomenov. Tetris.

Tetris pozna ves svet Tudi če ste sicer analogni tip človeka, knjige še vedno berete zgolj na papirju, pišete pisma, ne uporabljate interneta in je vaša glasbena zabava omejena na sosedove a cappella podvige pod prho, obstaja ogromna verjetnost, da ste se v življenju srečali z miselno igro, ki je ne le obnorela svet, temveč je tudi sodefinirala svet digitalne zabave.

Zasvojenost Ime tetris je avtor izpeljal iz grške besede tetra (štiri), saj je vsak od nepozabnih likov v igri sestavljen iz štirih kvadratov. Igra je sicer sila preprosta, a tako vabljiva in izzivalna, da je ameriški novinar Osrson Scott Card izjavil, da je tetris dokaz, da si Rusi še vedno želijo pokopati Američane. Ko se je preselil na prve ročne igralne platforme (Nintendov Gameboy), je postal takojšnja, časovno in prostorsko neomejena zabava, ki je v trenutku prestavila življenjske prioritete. Te se za številne še danes niso spremenile.

Potencialne nevarnosti Leta 2002 se je na letu za Manchester potnik po imenu Faiz Chopdat kratkočasil prav z igranjem tetrisa na svojem mobilniku. Na letalu je včasih pač dolgčas. A vztrajnost stevardes ni bila dovolj, da bi mladeniča prepričali, naj upošteva varnostna navodila in ugasne telefon, zato je igro nadaljeval ves let. Epilog te zgodbe o zasvojenosti s tetrisom je bil sodni, končal se je s štirimi meseci zapora za ljubitelja barvnih kvadratkov.

Pozitivni učinki Igra je številne tako potegnila, da obstaja celo psihofizično stanje z nazivom "tetris efekt". Ugotovili so namreč, da po daljšem igranju tetrisa posamezniki še kar nekaj časa pred očmi vidijo obrise figur iz igre. Raziskave so pokazale tudi, da igranje lahko pomaga pri okrevanju po travmatskih izkušnjah.

Rekordi Tetris je bil skozi zgodovino na voljo na več kot 60 različnih platformah oziroma napravah, prodanih pa je bilo več kot 340 milijonov kopij (tako digitalnih kot fizičnih). Med rekorderje se je pred leti najbolj opazno zapisal Američan Harry Hong, ki je uspešno "podrl" 4.988 vrstic in dosegel 9.999.999 točk – bržkone največ, kolikor jih je igra sploh zmožna prikazati.

Ne spreglejte