Novi tiskani atlas topografskih zemljevidov Slovenije se od predhodnikov razlikuje predvsem po tesni povezavi z obiljem geokodiranih podatkov v digitalnem svetu.
Avtor Dušan Peček je prepričan, da bo nova zasnova pripomogla k lažjemu spoznavanju domovine in dostopanju do relevantnih podatkov o zanimivostih in znamenitostih v njej, ki bi jih kljub zmogljivim iskalnim orodjem zlahka zgrešili.
Polna funkcionalnost s pametnimi telefoni
Tiskana izdaja atlasa je prepletena s kodami QR, ki bodo omogočale hiter dostop do podatkov s pametnimi mobilnimi telefoni takrat, ko jih obiskovalci najbolj potrebujejo – na kraju samem. Ta povezanost bo zaživela v svoji polni in najuporabnejši obliki že v kratkem, ko bosta v ustreznih spletnih trgovinah na voljo pripadajoči aplikaciji za pametne telefone z operacijskima sistemoma Android in Apple iOS, vsebine pa so že zdaj na voljo prek spletnih brskalnikov na naslovu atlas.povabi.me.
Peček je ob tem opozoril, da je ta projekt namenjen preprostemu dostopu do podatkov o bližnjih lokacijah in ne navigaciji do njih; ko bo v prihodnosti dodana ta funkcionalnost, bo ta zagotovljena prek druge aplikacije.
Od podvodnih filmov do planinskih koč
Tiskana izdaja atlasa zajema topografske karte v merilu 1:50.000, katerih vir je Geodetski inštitut Slovenije. Pridružena zbirka podatkov v spletu, do katere je mogoče najpreprostejše dostopati prek kod QR, pa vsebuje okoli 140 tisoč točk, razporejenih po kategorijah. Tako je med drugim zajetih okoli šest tisoč vnosov naravne dediščine, dobrih dva tisoč vnosov kulturne dediščine, 152 slovenskih slapov, devet tisoč vhodov v podzemlje, 235 vinogradnikov in vinarjev, 1125 gostiln in restavracij ter 241 planinskih koč. Kot zanimivost Peček omenja tudi deset dokumentarnih podvodnih filmov, posnetih na različnih krajih Slovenije, in zatrjuje, da bodo tako nabor točk kot tudi kategorij še dopolnjevali.
Komplementarno, ne konkurenčno
Na vprašanje, kako vidi sobivanje svojega projekta z obstoječimi sorodnimi rešitvami, med katerimi je tudi Zemljevid Najdi.si, Peček odgovarja, da gre za komplementarne in ne konkurenčne rešitve: "Drugi nimajo tiskanih izdaj, mi pa nimamo vseh orodij in podatkov, ki jih ima Zemljevid Najdi.si, zato vidim še veliko možnosti sodelovanja." Predvsem pa Peček vidi dodano vrednost v tem, da bo to (še en) pomemben prispevek k približevanju lepot in posebnosti Slovenije našim obiskovalcem, a tudi nam, ki živimo v njihovi neposredni bližini.