Samsung je na trg poslal prenovljen tablični računalnik Galaxy Tab, tokrat z oznako 10.1. Zagotovo gre za eno najboljših naprav na trgu tablic.
Samsung Galaxy Tab 10.1 je eden glavnih adutov, ki jih ima Samsung trenutno v rokavu. Čeprav se je morda zdelo, da priljubljenosti Applovega iPada ni mogoče preseči, je Galaxy Tab 10.1 zagotovo eden njegovih največjih tekmecev in tega tudi ne skriva.
Izjemen dizajn
Prva beseda, ki se nam je porodila v mislih, ko smo Samsungovo novo tablico dobili v roke, je "seksi". Dizajn Galaxy Taba 10.1 je resnično privlačen, prav tako pa presenetijo njegove dimenzije, še posebej debelina oziroma bolje povedano tankost ter teža. Galaxy Tab 10.1 je, glede dimenzij, točno takšen, kot tablica mora biti – tanek, lahek in in primeren za vsakodnevnega in celodnevnega spremljevalca. Na vrhu (če tablico držimo v vodoravnem položaju) sta gumba za vklop in prilagajanje glasnosti, drugih fizičnih gumbov pa ni. Gladke robove tablice prekineta le še vhod za slušalke in 30-pin USB vhod, pogrešamo pa standardne USB 2.0 vhode.
Čista in jasna slika
Zaslon je odličen, slika je jasna in svetla, zaradi česar je Galaxy Tab 10.1 več kot primeren za predvajanje videoposnetkov. Ne vemo sicer, ali bi si na njem ogledali cel film, a gre pri tem bolj za težavo z držanjem tablice v pravem položaju kot pa kritiko zaslona. Ena od aplikacij omogoča tudi branje elektronskih knjig, a se tablice na tem področju vedno znova izkažejo za slabše od specializiranih elektronskih bralnikov (da, govorimo predvsem o kindlu). Edina pripomba, ki jo imamo glede zaslona, je njegova odsevnost – pri močni svetlobi tako vidimo bolj sebe kot pa vsebino na zaslonu, pa tudi prstni odtisi so na njem vse predobro vidni.
Všečna virtualna tipkovnica
Virtualna tipkovnica je odlična. Če je bil pred testiranjem Galaxy Taba 10.1 eden naših največjih zadržkov pri tabličnih računalnikih odsotnost fizične tipkovnice, nas je Samsungova tablica skoraj spreobrnila. Tipkanje elektronskih sporočil ali drugih besedil je namreč izredno preprosto, gumbi so dovolj veliki in dobro razporejeni. Sicer se fizični tipkovnici še vedno nočemo odpovedati, a če bi se morali, bi bila Samsungova "virtualka" naša prva izbira.
Kako se obnese kot fotoaparat?
Tablica je seveda opremljena tudi s kamero, ki premore (le) 3,2 milijona pik ločljivosti. Ta številka se zdi nizka, a so se fotografije izkazale za povsem zadovoljive in primerljive z izdelki kamer z višjo ločljivostjo. Tudi videoposnetki so solidni, težava je bolj v dimenzijah tablice, ki pač ni primarno namenjena fotografiranju in snemanju. Zato je slika pogosto tresoča, težava pa se pojavi tudi, ko jo poskušamo z eno roko držati čim bolj pri miru, medtem ko z drugo pritiskamo virtualni sprožilec na zaslonu.
Lep in preprost uporabniški vmesnik
Za razliko od HTC-jeve tablice Flyer, ki smo jo ocenjevali pred Samsungovim paradnim konjem, je na Galaxy Tab 10.1 nameščen operacijski sistem Honeycomb, različica Androida za tablične računalnike. Gre za najnovejšo različico 3.1 in k njenemu delovanju nimamo pripomb, prav tako pa nas je navdušil Samsungov uporabniški vmesnik TouchWiz. Z njim so pri Samsungu običajnim Androidovim funkcijam dodali še eno opravilno vrstico na dnu zaslona, prek katere dostopamo do upravitelja opravil, koledarja, svetovne ure, widgeta za beležke in skice, kalkulatorja in predvajalnika glasbe. Uporabna bližnjica, ki ostane odprta, tudi če medtem preklapljamo med aplikacijami.
Če že govorimo o aplikacijah – glede na to, da je Galaxy Tab 10.1 tablica z operacijskim sistemom Android, je po dodatne aplikacije treba v Android Market, pri čemer je treba opozoriti, da nekatere niso prilagojene 10,1-palčnemu zaslonu. Samsung ima sicer tudi svojo trgovino oziroma tržnico z aplikacijami, a je ponudba zelo podobna tisti na Android Marketu.
Kako se obnese kot kamera?
Zaplet s konverzijo videodatotek
Omenili smo že, da je zaslon zelo primeren za predvajanje videoposnetkov, pa naj gre za filme ali kaj krajšega. Smo pa pri tem naleteli na manjšo oviro – konverzijo videodatotek. Ko želite prenesti datoteko (v našem primeru .avi) na tablico, ta ponudi konverzijo datoteke, ki je pri datoteki v velikosti okoli 350 megabajtov trajala kar dobro uro. Direkten prenos datoteke je bil hitrejši, a je ni bilo mogoče predvajati.
Lepotec, ki ima tudi vsebino
Bojda najlažji in najtanjši tablični računalnik, ki je trenutno na trgu, nas je najbolj navdušil prav s tem – obliko. Pri natančnejšem pregledu se je izkazalo, da njegova notranjost ne zaostaja veliko. Gre za izjemno tablico, ki ponuja prav vse, kar lahko uporabnik pričakuje od naprave v tej kategoriji – priročno obliko, bogato multimedijsko opremo in dobro baterijo. Ta je ob zmerni uporabi zdržala tudi dva dni, ob večjih "naporih" in nastavljeni visoki svetlosti zaslona pa smo iz nje še zmeraj iztisnili dobrih 10 ur, torej več kot en delovnik. Še en plus – redna prodajna cena je za kakšnega stotaka nižja kot recimo pri HTC Flyerju, kar seveda pozdravljamo. Le še ena pripomba – med opremo bi ob slušalkah in kablih res lahko dodali še kakšen ovitek. Brezhibna zunanjost Galaxy Taba 10.1 brez zaščite ne bo dolgo zdržala prenašanja po torbah.
Končna ocena: 9
Legenda ocen:
1 – Raje umrem, kot da me kdo vidi s tem.
2 – Vzamem le, če bi mi rešil življenje.
3 – Če mi ga podarijo, ga morda vzamem.
4 – Še veliko mu manjka.
5 – Za silo bi bilo.
6 – Še kar.
7 – Na pravi poti.
8 - Dober izbor.
9 – Odlična naprava.
10 – Brez njega mi živeti ni.
Karakteristike: