Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Srdjan Cvjetović

Sreda,
24. 4. 2013,
12.10

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 24. 4. 2013, 12.10

9 let

Podpiramo šibke, namesto da bi spodbujali uspešne

Srdjan Cvjetović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Imamo strokovnjake, imamo znanje, a visokotehnološke naložbe ne prihajajo v Slovenijo. Zakaj je tako, so poskušali ugotoviti tudi na letošnji NT konferenci.

Morda v manjši meri, a tudi informacijska in komunikacijska tehnologija deli usodo celotnega gospodarstva in se bori z izzivi kriznega obdobja. Ob tem ni mogoče spregledati žalostnega dejstva, da ni ravno veliko zgodb o poslovnem uspehu, ki bi se pisale v Sloveniji. Namesto da bi visoko izobraženi in usposobljeni slovenski kadri s področja informacijskih tehnologij privabili tehnološke multinacionalke, ostaja Slovenija še vedno nekako ob strani, ko se te odločajo za izbiro novih raziskovalnih in razvojnih obratov. Govorci na okrogli mizi ob letošnji Microsoftovi NT konferenci, že 18. po vrsti, so se strinjali, da je v precejšnji meri za to kriva odsotnost učinkovite vizije in strategije, ki ne zna izpostaviti uspešnih posameznikov in podjetij v Sloveniji. Najlažje je tam, kjer si uspešen "Vsa čast gospodoma Akrapoviću in Boscarolu, a ni treba, da bi bila samo ona v medijih, saj ima Slovenija še več dobrih in uspešnih posameznikov," je omenil Miran Boštic iz podjetja Unistar LC. Ker je njegovo podjetje dejavno tudi zunaj Slovenije, med drugim v Avstriji ter Bosni in Hercegovini, so ga vprašali, v kateri od teh držav je najlažje poslovati, a se je neposrednemu odgovoru izognil: "Najlažje je tam, kjer si uspešen." Tako je tudi po razpravi vendarle ostalo že uveljavljeno mnenje, da Slovenija vendarle ni najbolj prijazno okolje za podjetniške pobude in tuje naložbe. "Ker je Slovenija članica Evropske unije, pričakujejo, da so pri nas razmere urejene, a tiste, ki pridejo k nam, neredko doletijo nepričakovana presenečenja," je še opozoril. "S Turčijo in Kitajsko žal še vedno težko tekmujemo."

Gospodarska diplomacija vsekakor, a to še ni dovolj Peter Grk iz direktorata za evropske zadeve pri ministrstvu za zunanje zadeve je bil na tej okrogli mizi edini predstavnik države, zato se ni mogel izogniti vprašanju o tem, kaj bi morala narediti država, da bi bila privlačnejša in da "silicijeve doline" ne bi nastajale samo drugje. Strinjal se je, da bi država morala že pred časom sprejeti ustrezne ukrepe in prijeme, a smo ostali brez odgovora, zakaj se to vendarle še ni zgodilo.

Omenil je gospodarsko diplomacijo, ki našim uspešnim podjetjem in podjetnikom pomaga pri preboju na tuje trge, a predstavnika gospodarstva, poleg Boštica je bil še Urban Lapajne iz Tovarne podjemov, še vedno menita, da za uspešne država ne naredi dovolj, zlasti če se upošteva, koliko denarja in prizadevanj se istočasno namenja reševanju neuspešnih in spodletelih podjetij.

Ne spreglejte