Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Srdjan Cvjetović

Torek,
8. 1. 2013,
15.59

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 8. 1. 2013, 15.59

9 let

Pametni telefoni namesto ključev vhodnih vrat

Srdjan Cvjetović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Pametni telefoni so ob svojem komunikacijskem poslanstvu že dokaj uspešno zamenjali ure, beležke, fotoaparate, računalnike, denarnice ... Naslednji so na njihovem pohodu ključi vhodnih vrat.

Ko se je pojem konvergenca pojavil v krogih telekomunikacijske panoge, je najbrž redkokdo pričakoval, da bo mobilnemu telefonu uspelo zamenjati skoraj vse, kar smo kadarkoli prenašali s seboj v žepih ali torbah. Kar smo nekoč opravljali s kupom samostojnih naprav, danes brez pomislekov zaupamo pametnemu mobilnemu telefonu. Ključi so velika nadlega za žepe Ko so s sistemi mobilnega plačevanja, med katerimi je tudi v celoti pri nas razvita Moneta, bolj ali manj "padle" tudi denarnice, je pametnim mobilnim telefonom ostala samo še ena naloga na njihovem konvergenčnem pohodu: ključi, ki s svojo velikostjo in nepraktičnostjo kar pogosto obremenjujejo naše žepe.

Pravzaprav so na seznamu neuresničenih nalog tudi osebni dokumenti, a bo ta zgodba zaradi pravnih in pravniških implikacij še dolga in zapletena, zato jo bomo vsaj za zdaj še malo odmislili. Možnosti zlorabe veliko manjše Aplikacije za pametne telefone, ki s povezovalnima tehnologijama Bluetooth in Wi-Fi rešujejo vprašanje nadzora dostopa, so na voljo že nekaj časa, a je nemški Fraunhofer Institut prepričan, da bo njihova nova aplikacija ShareKey, ki temelji na tehnologiji brezkontaktne komunikacije NFC, prepričala kot najvarnejša v svoji skupini. Glavni argument: ker mora biti telefon s čipom NFC v neposredni bližini ustrezno opremljene ključavnice, podobno kot pri prislanjanju kartice s čipom NFC na ustrezen čitalnik deluje stik na le nekaj centimetrov razlike, možnosti zlorabe s prestrezanjem signala ni. Pravice v trenutku, tudi na daljavo Še ena pomembna prednost pred dozdajšnjimi tovrstnimi aplikacijami za mobilne telefone je, da ShareKey prvi omogoča takojšnje dodeljevanje pravic na daljavo – na primer ko je treba nekomu omogočiti možnost odpiranja vrat za kratek čas tudi, kadar nismo doma. Taki elektronski ključi se dodelijo v obliki kode QR, ki jo upravičenec na svoj mobilni telefon prejme po elektronski pošti ali prek večpredstavnostnega sporočila (MMS).

Aplikacijo ShareKey so za zdaj razvili za operacijski sistem Android, a kot zatrjuje vodilni raziskovalec projekta dr. Ahmad-Reza Sadeghi ni razloga, da je ne bi tudi za Applov operacijski sistem – če bo Apple le vgradil čip za NFC v naslednjo različico iPhona. ShareKey se bo javnosti predstavil na CeBIT-u Sistem ShareKey omogoča povsem prilagodljivo določanje začasnih ali trajnih pravic dostopa glede na posameznega uporabnika in posamezna vrata – podobno kot pri karticah, le da uporabniku ni treba skrbeti še za to, da ima pri sebi kartico, saj se "pofočka" tako, da ključavnici približa telefon. Take ključavnice, ki ne bi zahtevale ključa, bi lahko sprva stale okoli 200 evrov, a ko bi čez nekaj let to postalo nekaj bolj običajnega, bi tudi cene ob ustrezno višjih količinah gotovo padle.

Z idejo o odklepanju z mobilnim telefonom namesto s ključem se spogledujejo tudi avtomobilski proizvajalci. Še največ je do zdaj pokazal Hyundai, predstavniki nemškega inštituta pa bodo svojo aplikacijo za velika vrata javnosti predstavili na naslednjem računalniškem sejmu CeBIT v Hannovru, ki bo letos potekal med 5. in 9. marcem.

Ne spreglejte