Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Matic Tomšič

Četrtek,
29. 5. 2014,
7.33

Osveženo pred

8 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 29. 5. 2014, 7.33

8 let, 10 mesecev

Mož, ki dela telefone za predsednike ZDA

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
"Jaz sem tisti, ki je naredil BlackBerryja za predsednika Obamo," se hvali Richard George - Dickie, nekdanji direktor tehničnega oddelka obveščevalne agencije NSA, za katero je delal več kot 40 let.

Predsednik Združenih držav Amerike Barack Obama si je po svoji prvi inavguraciji leta 2009 zaželel mobilni telefon znamke BlackBerry, s katerim bi lahko kar se da zaupno komuniciral s svojim kabinetom, svetovalci in najbližjimi družinskimi člani. Zahtevno nalogo je na svoja pleča prevzela posebna kriptografska ekipa ameriške Agencije za nacionalno varnost, ki ji je načeloval takratni vodja tehničnega oddelka NSA Richard George - Dickie. Delo na predsedniškem BlackBerryju, ki je moral biti brez komunikacijskih lukenj, je potekalo več mesecev, zaščitnih algoritmov pa se je Dickie lotil kar sam – kariero pri NSA je leta 1970 navsezadnje začel kot nadobudni kriptografski matematik.

"Telefon predsednika Obame lahko mučite, pa vam ne bo izdal prav ničesar" "Ko je od tvojega projekta odvisna ne le varnost najbrž najpomembnejšega državljana, temveč morda kar celotnih ZDA, samo trud preprosto ni dovolj," je pojasnil Richard George. "Ko smo končali delo, je naprava zaradi upoštevanja vseh mogočih scenarijev in dejavnikov bolj kot na telefon spominjala na prazno BlackBerryjevo lupino."

Vsaka funkcija telefona, ki ne spada v kategorijo orodij za vsakdanja opravila, kot sta klicanje in pošiljanje tekstovnih sporočil, a omogoča povezavo s spletom, lahko pomeni potencialno grožnjo, zato s predsedniškim BlackBerryjem pravzaprav ni mogoče početi ničesar res zabavnega, NSA pa ne želi izdati niti tega, ali lahko Barack Obama z njim sploh napiše SMS ali pa odgovori na elektronsko pošto. V imeniku le slab ducat vnosov Predsednik Obama je lahko na začetku uporabe svojega novega telefona BlackBerry, ki ga je zanj sicer izbrala NSA, čeprav si je enak model na srečo želel tudi sam, z njim neposredno komuniciral le z okoli desetimi osebami, pravi Richard George.

Peščica telefonov, ki jim je bilo omogočeno povezovanje s predsednikovim, je namreč posedovala do pičice enak set enkripcijskih algoritmov oziroma z njim komunicirala prek dostopne točke, ki je najprej razvozlala informacije v posebnem kodiranem jeziku in jih nato posredovala prejemniku (in obratno). NSA točnega opisa metodologije seveda ne želi izdati, pojasnjuje Dickie.

Sta mobilne telefone uporabljala tudi George W. Bush in Bill Clinton? Ko se je pojavila potreba po strogo zaupni komunikaciji, je bila prva izbira 42. in 43. predsednika Združenih držav Amerika (Billa Clintona in Georgea W. Busha, op. p.) naprava STU-III oziroma Secure Telephone Unit, ki je bila videti kot navaden telefon, a s kablom ni bila priklopljena v javno telekomunikacijsko omrežje, temveč je potekala prek zasebnih kanalov.

"Pred več kot dvajsetimi leti, ko je kot predsednik ZDA nastopil Bill Clinton, mobilni telefoni niso bili najbolj prenosna stvar pod soncem, položaj pa je bil komaj kaj boljši, ko se je v Belo hišo leta 2001 prvič naselil George W. Bush. Telefon, ki bi ustrezal strogim varnostnim standardom, bi bil takrat namreč prava antenasta opeka, težka vsaj kilogram. Ena stvar je gotova – če sta nekdanja predsednika uporabljala mobilni telefon, ga zagotovo nista nosila v žepu."

Rdeči telefon "Vroča linija" med Pentagonom in moskovskim Kremljem, ki je nastala leta 1963 po enem najbolj napetih dogodkov hladne vojne, kubanski raketni krizi, ni bila ne rdeče barve ne dejanska telefonska linija, je pa pri ohranjanju njene informacijske nedotakljivosti in nekaterih nadgradnjah, kot sta bili satelitska povezava in prenašanje sporočil prek telefaksa, v 70. in 80. letih prejšnjega stoletja sodeloval tudi Richard George - Dickie, takrat novopečeni sodelavec agencije NSA.

"Nadrejeni so naši ekipi ukazali, da mora biti neposredna zveza med Moskvo in Washingtonom varna, a ne preveč, saj Sovjetski zvezi nismo smeli razkriti svojih najzanesljivejših algoritmov. Prav tako je bilo treba ves čas skrbeti za brezhibno delovanje rdečega telefona. Kaj bi se zgodilo, če bi v Pentagonu v času krize dvignili slušalko in slišali samo šumenje, medtem pa bi proti Združenim državam že letel jedrski projektil?" se spominja George, ki v zasebnem življenju tako kot predsednik ZDA Obama uporablja BlackBerryja, a ga bo po izteku naročniške pogodbe "zaradi naveličanosti" najbrž zamenjal.

Ne spreglejte